مریم کریمی نوشته آموزش زبان 28 مهر 1397 خواندن 526 دفعه
(0 رای‌ها)
فرض کنید در یک کشور خارجی هستید و بیمار شده اید. به بیمارستان می روید اما هیچ کس حرف های شما را متوجه نمی شود. آن ها به زبان عجیب و غریبی حرف می زنند که اصلا قابل درک نیست. کلینیک ها و بیمارستان های زیادی از حضور مترجم ها کمک می گیرند، اما همه بیمارستان ها مترجم ندارند. برای جلوگیری از قرار گرفتن در شرایط پرریسک بالا، چه زبان هایی به کمک ما می آیند؟ چه زبان هایی را در حد نیاز بدانیم و یاد بگیریم؟

یادگیری بعضی زبان ها به طور کلی مفید است، بعضی دیگر از زبان ها در حیطه کاری و تجاری بسیار مفید هستند، بعضی زبان ها برای تحصیل به کمک ما می آیند و بعضی دیگر هم در حیطه سلامتی و پزشکی بسیار موثر و مهم هستند.

اگر جزو کادر درمان هستیم، چگونه زبان مناسب را انتخاب کنیم؟

به عنوان پزشک، پرستار یا دیگر اعضای کادر درمان ممکن است به یادگیری زبان علاقمند باشید. یکی از ویژگی های مهمی که در انتخاب زبان باید در نظر بگیرید، منطقه سکونت شماست. ممکن است در منطقه ای کار کنید یا زندگی کنید که زبان های خاصی تکلم شوند، این زبان ها اولویت اول یادگیری شما هستند.

نکته بعدی تخصص خاص شماست. بعضی بیماری ها درمیان گروه های قومیتی خاصی شایع تر هستند. اگر تخصص شما در میان گروه خاصی بیشتر مورد نیاز است، بهتر است زبان آن گروه را بیاموزید.

به عنوان یک بیمار، چگونه زبان مناسب را انتخاب کنیم؟

اگر بیماری خاصی دارید و به یک سفر درمانی می روید، بهتر است زبان پزشکانی را که با آن ها ملاقات خواهید کرد تا حدودی بیاموزید. اگر زمان محدودی دارید حتما از یک آشنا که به زبان موردنظر مسلط است یا یک مترجم مورداعتماد کمک بگیرید. 

اگر به سفر درمانی نمی روید اما بیماری مزمنی دارید، واژه های مرتبط با بیماری خود را در زبان محل موردنظر یاد بگیرید. بهتر است بدانید چگونه علایم خود را توضیح دهید و سابقه پزشکی خود را بازگو کنید.

پر کاربردترین زبان های پزشکی

انگلیسی

انگلیسی زبان مادری افراد زیادی است، علاوه بر آن افراد زیادی هستند که می توانند به این زبان صحبت کنند. از آن جا که انگلیسی اولین زبان علمی دنیا محسوب می شود، اغلب پزشکان به انگلیسی مسلط هستند یا می توانند به انگلیسی ارتباط برقرار کنند. البته محیط موردنظر هم در میزان کاربرد انگلیسی موثر است. مثلا اگر شما بخواهید در ایران طبابت کنید، انگلیسی فقط درمورد توریست ها کاربرد خواهدداشت. اما اگر محل کار شما آمریکا یا انگلستان باشد، یادگیری و تسلط بر انگلیسی اهمیت بیشتری خواهدداشت.

اسپانیایی

این روزها اسپانیایی دومین زبان پرکاربرد جهان است. اسپانیایی ها در ایالت های مختلف آمریکا و کشورهای مختلف اروپا زندگی می کنند. نکته مهم این است که اسپانیایی های زیادی هستند که زبان دیگری نمی دانند. پس اگر در منطقه ای کار می کنید که بیماران اسپانیایی دارید، به زبان انگلیسی خود تکیه نکنید. 

با این حال یادگیری اسپانیایی برای پزشکانی که در ایران مشغول به کار هستند ضرورتی ندارد. توریست های اسپانیایی معمولا تا حدودی به انگلیسی تسلط دارند. دیگر بیماران این منطقه هم به اسپانیایی صحبت نمی کنند.

عربی

امروزه بیماران عرب به دنبال بهترین پزشکان دنیا هستند. اما آن ها اغلب به زبان انگلیسی تسلط ندارند. از سوی دیگر مسافران عرب زیادی برای درمان به ایران می آیند. بعضی از عرب های ایران هم به زبان فارسی تسلط ندارند. همه این شرایط زبان عربی را به یکی از زبان های مهم برای پزشکان تبدیل می کند. 

علاوه بر این ها اگر به تاریخ پزشکی علاقمند باشید، یادگیری عربی برای شما ضروری است. چرا که تحقیقات اولیه این علم که غالبا بازمانده اندیشه های محققان عرب یا ایرانی است، به زبان عربی نوشته و منتشر شده است.

فرانسوی

بیش از 76 میلیون فرانسوی زبان در جهان زندگی می کنند. علاوه بر آن فرانسوی زبان دوم 208 میلیون نفر است. فرانسوی در کشورهای اروپایی گویشوران فراوانی دارد، در کشورهای عربی هم زبان دوم بسیاری از افراد فرانسوی است. اما در ایران استفاده چندانی ندارد. 

با این حال اگر به فعالیت های بشردوستانه پزشکان بدون مرز علاقمند هستید، باید زبان فرانسوی را بیاموزید. زیرا مقر پزشکان بدون مرز در فرانسه است و محدوده ای که در آن کمک می کنند نیز اکثرا فرانسوی زبان هستند.

مطلب امروز شما را با زبان های مفید در حیطه پزشکی آشنا کرد. با این حال زبان هایی که در این مطلب معرفی کردیم، قطعی نیستند. ممکن است در مناطقی کار کنید که یادگیری زبان ترکی یا دیگر زبان ها برای شما مهم تر و مفیدتر باشد. آقای مترجم در یادگیری زبان انگلیسی همراه شماست. 

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر