مریم کریمی نوشته کارآفرینی و کسب و کار 19 ارديبهشت 1397 خواندن 740 دفعه
(2 رای‌ها)
در مجموعه معرفی «فهرست کتاب هایی که باید هر کارآفرین بخواند»، تا این جا با کتاب های حوزه استارتاپ و کتاب های حوزه رهبری و استراتژی آشنا شدیم. کتاب ها ما را با جدیدترین یافته های علمی و عملی سراسر دنیا آشنا می کنند، از تکرار اشتباه های دیگران باز می دارد و با اصول موفقیت شرکت های بزرگ و برند های ماندگار آشنا می کند.

این بار تیم معرفی کتاب آقای مترجم، به کتاب های مهم حوزه بازاریابی برای کارآفرین ها می پردازد.

بازاریابی 

1- کتاب سرنوشت خرید

 بازاریابی دیجیتال با افزایش دامنه فعالیت خود حرف اول را در هر کسب‌وکار می‌زند. آن‌چه باعث رونق گرفتن بازاریابی دیجیتال شده، تغییر رفتار مصرف کنندگان عصر جدید است. کارشناسان بازاریابی گوگل در این کتاب با بررسی رفتار مصرف کنندگان امروزی، یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های بازاریابی دیجیتال را مورد مطالعه قرار داده‌اند. رفتار مصرف کنندگان با رونق بیشتر استفاده از اینترنت تغییر کرده است. مصرف‌کنندگان امروزی قبل از این که به فروشگاه بروند، اطلاعات بسیاری دارند. آن‌ها از منابع آنلاین مختلف، اطلاعات زیادی درباره برند‌ها و محصول‌های آن‌ها به دست می‌آورند، نظر سایر مصرف کنندگان را می‌خوانند، درمورد آن رویاپردازی می‌کنند و در نهایت وقتی آماده خرید شدند، با اعتماد به نفس خرید می‌کنند. به علاوه آن‌چه در این مسیر آموخته‌اند را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. فروشندگان باید دقیقا در لحظه توجه خریدار را به خود جلب کنند. این لحظه در گوگل ZMOT یا همان لحظه صفر سرنوشت نامیده شده است. ZMOT لحظه‌ای است که مصرف‌کننده لپتاپ یا موبایلش را برمی‌دارد و سعی می‌کند درباره محصول یا خدمتی جدید اطلاعات به دست آورد. در بازاریابی سنتی ما تصمیم می‌گیریم چه زمانی محصول را معرفی کنیم، اما در بازاریابی دیجیتال مصرف‌کننده است که تصمیم می‌گیرد چه میزان اطلاعات را چگونه و در چه زمانی کسب کند. نکته مهم در این نوع بازاریابی آمادگی همیشگی فروشنده است. ما باید همواره حاضر باشیم و اطلاعاتی را که مصرف‌کننده می‌خواهد برایش فراهم کنیم

خرید آنلاین کتاب سرنوشت خرید

2- بازاریابی با هکر رشد 

امروزه دیگر تبلیغات تلوزیونی و روزنامه‌ای پاسخگوی نیاز مشتری نیست. برندهای جدید و موفق بودجه خود را در راه بازاریابی سنتی هدر نمی‌دهند. رایان هالیدی در کتاب خود استراتژی بازاریابی هکر رشد را آموزش می‌دهد و ما را با مثال‌های موفق بازار جهانی آشنا می‌کند. فیسبوک، توییتر، دراپ باکس و بسیاری شرکت‌های دیگر از مدل بازاریابی هکر رشد استفاده می‌کنند. هالیدی در کتاب بازاریابی با هکر رشد به چند نکته اساسی در بازاریابی اشاره می کند؛ 

  • تناسب محصول و بازار؛ بازاریاب سنتی به دنبال فروش محصول خود است، اما بازاریاب هکر رشد، محصولی را جستجو می کند که مشتری به دنبال آن است و سپس به فکر فروش می افتد. 
  • یافتن بازار مناسب؛ رایان هالیدی پیشنهاد می کند که با روش آزمون و یادگیری، مخاطبِ محصول خود را پیدا کنیم و شیوه مناسب تبلیغ برای این مخاطب را به کار ببریم. 
  • بازاریابی ویروسی؛ از افراد تاثیرگذار در هر بازار کمک بگیرید یا از برنامه های ارجاعی استفاده کنید. برنامه های ارجاعی، برنامه‌هایی هستند که با کمک آن‌ها کاربر شما را به دوستان خود معرفی می‌کند و در مقابل امتیاز یا تخفیف ویژه‌ای می‌گیرد.
  • حفظ و بهینه سازی؛ کار بازاریاب یک بار برای همیشه نیست، بلکه باید تلاش کنید مشتری های قدیمی را حفظ کنید و مشتری های جدید پیدا کنید. این امر با بهبود بخش خدمات پس از فروش ممکن می شود.

3- گاو بنفش

کتاب گاو بنفش سعی دارد به شما بگوید روش های قدیمی بازاریابی شکست می خورند. گاو بنفش می گوید اگر بخواهید عادی باشید و به دنبال دیگران حرکت کنید، چیزی به دست نخواهیدآورد. باید عادت های قدیمی را دور بریزید و یک گاو بنفش خلق کنید. گاو بنفش، بازاریابی چشم گیر است. یعنی جلب توجه مخاطب و مشتری با استفاده از روش های غیرمعمول. 

بخش زیادی از بازار هدف، پیش از این که شما حرفی بزنید، یا حتی محصولی تولید کنید تصمیم خود را گرفته اند. آن ها از تصمیم خود راضی هستند و نمی خواهند محصول شمارا بخرند. شما هم نمی توانید کسی را مجبور کنید. پس باید به دنبال مخاطبی باشید که به دنبال تغییر است. کسی که استفاده از کالا یا خدمت جدید را دوست دارد و اهل تجربه کردن است. همه مشتری ها یکسان نیستند، بسیاری از افراد به دنبال تمایز از دیگران هستند. شما این تمایز را برایشان به ارمغان بیاورید. چیزی به آن ها بدهید که هیچ کس پیش از این نداشته است. حس خاص بودن را در مشتری خود بوجود بیاورید. 

به مشتری خود احترام بگذارید. از مشتری اجازه بگیرید دفعه بعدی که یک گاو بنفش خلق کردید، به او خبر بدهید. اطمینان بدهید که او جزو اولین افرادی خواهد بود که خبر گاو بنفش را دریافت می کند.

4- مسری 

این روزها همه کسب و کارها دوست دارند با هزینه کردن میزان اندکی پول و زمان به بازاریابی ویروسی برسند. کتاب مسری درباره بازاریابی ویروسی، ویژگی های آن و چگونگی انجام این بازاریابی می پردازد. جونا برگر معتقد است اثر بازاریابی ویروسی چندین برابر تبلیغات دیگر است. وقتی دوست یا همکارمان از محصولی تعریف کنند، هم حرفهای صادقانه تری بیان می شوند و هم حرف های آن ها برای ما قابل درک تر است. اما چه کنیم که محصولی که تولید کرده ایم سر زبان ها بیفتد؟ مردم چه زمانی از یه محصول تعریف می کنند؟ آن ها دوست دارند چیزی بگوید که به اعتبار اجتماعی خود بیفزایند. نکته دیگر این است که آن ها دوست دارند خود را نشان دهند. اشتیاق به نشان دادن افکار، عقاید و تجربه ها در همه عمر با ماست. رسانه ها و شبکه های اجتماعی این اشتیاق را افزایش داده اند. باید محصولی داشته باشیم که یا سرگرم کننده باشد و یا مفید باشد. این دو ویژگی برای این که مردم درباره محصول ما حرف بزنند، ضروری است. نکته دیگر خاص و نامتعارف بودن است. اگر شما محصول خاص و نامتعارفی تولید کنید، همه دوست دارند اولین نفری باشند که درمورد این محصول خاص حرف می زنند و اطلاعات خود را با دوستانشان در میان می گذارند.

 5- ایده عالی مستدام 

کتاب ایده عالی مستدام به شما آموزش نمی دهد که چگونه ایده پردازی کنید. نویسندگان این کتاب معتقدند روزانه میلیون ها ایده متولد می شوند، هزاران ایده مطرح می شوند، صدها ایده اجرا می شوند، ده ها ایده زنده می مانند و فقط تعداد اندکی از آن ها در گذر زمان جاودانه می شوند. آن هایی که جاودانه می شوند نه سحر و جادو کرده اند و نه شانس خارق العاده ای داشته اند. بلکه از چند اصل ساده پیروی کرده اند. کتاب ایده عالی مستدام این اصل ها را در چند دسته طبقه بندی می کند و به آموزش آن ها می پردازد؛

  •  ایده باید واضح و شفاف باشد، نباید تمرکز ما به سمت حاشیه ها منحرف شود. 
  • ایده ما باید غیرمنتظره باشد. تکرار و کپی کردن یک ایده موجب موفقیت نمی شود. برای جلب توجه افراد باید ساختار شکنی کنیم.
  • ایده ما باید چنان واضح باشد که برای همه افراد یک پیام داشته باشد، برای آن ها قابل فهم و ملموس باشد و به راحتی درک شود.
  • اگر ایده نتواند احساسات مخاطب خود را تحریک کند، از بین خواهدرفت. 
  • هر ایده باید داستانی تعریف کند. داستان باعث می شود افراد بهتر ایده را درک کنند.

 6- خریدشناسی 

نورومارکتینگ یا بازاریابی عصبی در ابتدای پیدایش، مخالفت های شدیدی در برابر خود داشت. اما امروزه از شیوه های بسیار جذاب است. کتاب خرید شناسی براساس همین شیوه بازاریابی نوشته شده است. بازاریاب ها این بار به مصاحبه با مغزها رفته اند. نتایج این کتاب با اسکن مغزی میلیون ها داوطلب از سراسر دنیا جمع آوری شده است. مصرف کننده ها هنگامی که تبلیغات ما را می بینند چه حسی دارند؟ آیا باورها، اعتقادات، مسایل سیاسی و مذهبی بر ذهن خریداران تاثیر می گذارند؟ این کتاب به یاری خریدار و فروشنده آمده است تا با سیستم عصبی مغز خود بهتر آشنا شوند و خرید و فروش آگاهانه تری داشته باشند.

امروز با چند کتاب مهم در حوزه بازاریابی آشنا شدیم. مطالعه این کتاب ها شما را با بازار، مخاطب هدف و مشتری بیشتر آشنا می کند. کمک می کند ایده خود را بهتر پرورش بدهید، ذهن مخاطب خود را بخوانید، اطلاعات مناسب با محصول خود ارایه کنید، محصول خود را متمایز کنید و در تبلیغات ویروسی موفق باشید. آقای مترجم همراه شماست تا کسب و کار خود را رونق دهید و به موفقیت برسید. شما چه کتاب های مفیدی در حوزه بازاریابی می شناسید؟

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر