منصوره محمدزمانی نوشته آموزش زبان 02 فروردين 777 خواندن 1183 دفعه
(1 رای)
IELTS (سرنام International English Language Testing System) گسترده ترین آزمون زبان انگلیسی است که هر ساله با حضور بیش از 2 میلیون داوطلب در سراسر دنیا برگزار میشود. این آزمون مهارت زبان انگلیسی افراد بالای 16 سال که خواهان ادامه تحصیل یا کار در کشورهای انگلیسی زبان هستند را ارزیابی می‌کند. آزمون آیلتس به سطحی از آمادگی نیاز دارد که به ماه‌ها برنامه ریزی و تلاش نیازمند است. 

 این آزمون توانایی برقراری ارتباط داوطلبان در هر چهار مهارت (صحبت کردن، نوشتن، گوش دادن و خواندن) را بررسی می‌کند و در دو آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید  برای ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان تقاضا دهید، نیاز به گرفتن مدرک آیلتس آکادمیک دارید. این آزمون مهارت های زبان انگلیسی عمومی و آکادمیک شما را در یک ارزیابی متوازن از دایره‌ی واژگان مختلف مورد نیاز در تحصیل و زندگی در خارج از کشور می‌سنجد.

تفاوت این آزمون با دیگر آزمون های زبان انگلیسی چیست؟

آزمون آیلتس گسترده‌تر از امتحانات تافل یا PTE برای مقاصد غیر علمی قابل استفاده است. به طور کلی، آیلتس معمولا برای ورود به دانشگاه در کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا و نیوزلاند استفاده می‌شود، در حالی که تافل به طور گسترده‌ای توسط دانشگاه‌های ایالات متحده مورد قبول است. علاوه بر آن، مراکز آزمون بسیاری برای آزمون‌های تافل و  PTE وجود ندارد.

نمرات این آزمون به دقت امتحانات تافل یا PTE شکسته نشده است و به جای نمره خاص برای هر بخش، سنجش کلی دارد. هیچ قبولی یا مردودی مطلقی در این امتحان وجود ندارد. نمرات آزمون در 9 سطح رده بندی شده‌است و در دامنه‌ای از نمرات 1 تا 9 گزارش می‌شود که 1 نشان دهنده عدم شرکت در امتحان و 9 نشان دهنده داوطلب متخصص است. هر موسسه یا سازمان آموزشی نمره مورد نظر خود را مشخص می‌کند، بنابراین شما باید نمره مورد نظر دانشگاه انتخابی خود را کسب کنید. بیشتر مراکز آموزشی نمره مورد نیاز خود را بین 5/5 تا 7 اعلام می‌کنند.

آزمون آیلتس توسط چه سازمان‌هایی به رسمیت شناخته شده‌است‌؟

آزمون آیلتس توسط 9000 موسسه در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده‌است که شامل بیش از 2000 دانشگاه در آمریکا، بسیاری از دانشگاه‌های انگلستان و ایرلند، کانادا، استرالیا، نیوزلاند و جنوب آفریقا‌ می‌شود.

بهتر است با دانشگاهی که می‌خواهید در آن درس بخوانید، ارتباط برقرار کنید و مطمئن شوید که نمره آزمون آیلتس  را می‌پذیرند. همچنین باید بررسی کنید که حداقل نمره‌ی مورد نیاز برای پذیرش چگونه است.

آزمون چه موقع و کجا برگزار می‌شود؟

آزمون آیلتس تقریبا در 1000 مرکز، در بیش از 140 کشور برگزار می‌شود. این آزمون در 48 تاریخ مشخص در سال (بسته به تقاضا حتی تا 4 بار در ماه) برگزار می‌شود. 

هزینه شرکت در آزمون آیلتس  چقدر است؟

هزینه آزمون در کشور‌های مختلف و هم‌چنین در مراکز مختلف، متفاوت است، اما میتوان انتظار هزینه 234 دلاری (دلار آمریکا) را داشت. بهتر است برای اطلاعات دقیق، به نزدیک ترین مرکز برگزاری آزمون آیلتس مراجعه نمایید.

آیا می‌توان بارها در آزمون آیلتس  شرکت نمود؟

تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس  هیچ محدودیتی ندارد بنابراین شما می‌توانید چندین بار در این آزمون شرکت کنید.

نمره آزمون آیلتس چه مدت معتبر است؟

نمره این آزمون به مدت دو سال معتبر است و بعد از دو سال ممکن است بازتاب دقیقی از سطح مهارت انگلیسی شما نباشد. به طور کلی، اگر بیش از یک بار در این آزمون شرکت کرده باشید آخرین نمره معتبر است.

نحوه اطلاع رسانی نتیجه آزمون آیلتس چگونه است؟

مراکز برگزاری آزمون آیلتس فرم آزمون شما را 13 روز پس از آزمون، ارسال می‌کنند. بهتر است فرم را در مکان امنی نگه دارید؛ چرا که این فرم فقط یک بار برای شما ارسال می‌شود. مرکز آزمون می‌تواند تا 5 کپی برابر اصل نتیجه آزمون شما را بدون دریافت هزینه، به صورت الکترونیکی به مرکز مورد نظر شما ارسال کند. ولی ارسال نسخه غیر الکترونیکی هزینه دارد که بسته به محل ارسال نتیجه می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از مراکز برگزاری آزمون آیلتس، اطلاع‌رسانی پیامکی و سرویس‌های آنلاین را برای شرکت‌کنندگان فراهم کرده‌اند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، با نزدیک‌ترین مرکز برگزاری آزمون آیلتس ارتباط برقرار کنید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت آیلتس مراجعه فرمایید.

منصوره محمدزمانی

من دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه اصفهان هستم و به زبان انگلیسی و ترجمه علاقه مندم. 

از برنامه نویسی سی شارپ و جاوا همچنین از شرکت در همایش ها و کارهای گروهی لذت می برم.

هم اکنون به عنوان یکی از نویسندگان سایت آقای مترجم فعالیت می کنم.

 

1 نظر

  • پیوند نظر Farhang
    Farhang
    04 تیر 1397

    بیشتر داشنگاه ها ایلتس رو قبول دارن بجز امریکا بنابراین نظر خودت مهم نیست دانشگاه مورد نظرت باید ببینی چی میگه که البته تقریبا بیشتر دانشگاه های امریکا بجز تافل ایلتس رو هم قبول دارن بنابراین اگه ایلتس داشته باشی بیشتر به کارت میاد تو پذیرش گرفتن تا تافل

ارسال یک نظر