طناز چیت ساز نوشته ترجمه کتاب 04 ارديبهشت 1398 خواندن 33715 دفعه
(22 رای‌ها)
 امروزه اکثر افراد از سطح زبان انگلیسی خوبی برخوردار هستند و تمایل دارند از این توانایی‌شان برای کسب درآمد استفاده کنند. شاید شما هم جزء این دسته افراد هستید و قصد دارید از طریق ترجمه کتاب منبع درآمدی برای خود به دست آورید و یا می‌خواهید کتابی ترجمه کنید و با تقویت رزومه‌‌ی کاری‌‌تان احتمال به دست‌آوردن شغلی ایده‌آل را برای خود افزایش دهید یا شاید دانش‌آموز یا دانشجو هستید و قصد دارید کتابی را در اوقات فراغت خود بخوانید، ترجمه کنید و از آن لذت ببرید. 

در ابتدا باید بگویم برای ترجمه کتاب برخورداری از سطح زبان انگلیسی خوب شرط لازم است ولی کافی نیست. شما باید با اصول و فنون ترجمه به طور کامل آشنا شوید. در این مطلب سعی می‌کنیم شما را با قواعد کلی و مراحل ترجمه کتاب آشنا کنیم و همین طور به سوالات شما در این رابطه پاسخ خواهیم داد.

ترجمه یک کتاب از انگلیسی به فارسی فرآیندی است که به چند عامل بستگی دارد. حجم کتاب، موضوع آن و تسلط شما بر موضوع تخصصی کتاب تعیین می‌کند که چه‌قدر برای ترجمه کتابی که انتخاب کرده‌اید تلاش کنید

مراحل ترجمه کتاب

گام صفر: انتخاب کتاب برای ترجمه

ممکن است فردی به شما مراجعه کند و تقاضا کند کتابی را برایش ترجمه کنید. در این حالت شما در انتخاب کتاب تاثیرگذار نیستید و باید به مرحله 1 بروید. ولی اگر می‌خواهید کتابی برای خودتان از انگلیسی به فارسی ترجمه کنید به نکات زیر توجه کنید:

 • بهتر است کتابی را انتخاب کنید که ترجمه نشده باشد معمولا کتاب‌هایی که کمتر از شش ماه از چاپشان می‌گذرد ترجمه نشده‌اند. اگر کتاب مورد نظرتان عمر طولانی‌تری دارد کارتان سخت‌تر می‌شود. اولین کار این است که به سایت کتابخانه ملی بروید و نام کتاب یا ترجمه آن را جست‌وجو کنید. با مراجعه به سایت فیپا نیز می‌توانید اطلاعات لازم درباره کتاب موردنظرتان را بیابید اگر در این دو سایت چیزی پیدا نشد، احتمالا آن کتاب ترجمه نشده است.

البته این احتمال هم وجود دارد که کسی درحال ترجمه کتابی باشد که شما هم برگزیده‌اید، در این شرایط باید به راه‌های دیگری از جمله پرس‌وجو از انتشارات‌ها،‌ افراد مطلع و دوستان بسنده کنید. جست‌وجوی نام کتاب در اینترنت هم می‌تواند کمک کند. این روزها باب شده‌است که قبل از نهایی شدن ترجمه کتاب‌ها، آن‌ها را پیش فروش می‌کنند.

اگر تمام این کارها را انجام داده‌اید و چیزی پیدا نکردید، تقریبا خیالتان راحت است که کتابی ترجمه نشده را انتخاب کرده‌اید. بنابراین به مرحله بعد بروید و در مورد زمان‌بندی ترجمه کتاب فکر کنید.

 • نکته مهم دیگر این است که بدانید علت انتخابتان چه بوده است؟ آیا به دنبال فروش بالا هستید؟ یا می‌خواهید با این ترجمه رزومه خود را قوی کنید؟ یا محتوای کتاب برایتان جذاب و مفید بوده و می‌خواهید آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارید؟

اگر می‌خواهید کتابی ترجمه کنید و هنوز نتوانسته‌اید کتاب مناسبی پیدا کنید، به مطالب زیر نگاهی بیندازید. در این مطالب ما کتاب‌های خوبی برای ترجمه معرفی کرده‌ایم.

کتاب‌های خوب برای ترجمه در حوزه‌های

 چنانچه در مطالب بالا کتاب مورد نظر خود را نیافته‌اید، می‌توانید از کارشناسان آقای مترجم در انتخاب کتاب کمک بگیرید. کارشناسان ما در بسیاری از حوزه‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

ارتباط با کارشناسان آقای مترجم

بعد از انتخاب کتاب ممکن است از خود بپرسید آیا برای ترجمه این کتاب باید از نویسنده آن اجازه بگیرم ؟

از نظر اخلاقی باید اجازه بگیرید. با جست‌وجویی ساده در گوگل می‌توانید راه‌های ارتباطی با نویسنده کتاب را پیدا کنید و برای او دلایل خود برای ترجمه کتاب را شرح دهید. معمولا نویسندگان به ناشران واگذار می‌کنند که به شما اجازه ترجمه بدهند یا خیر. پس باید مذاکره‌ای نیز با ناشران انجام دهید. در اکثر مواقع به علت قوانین سختی که علیه کشور ما وجود دارد، کم بودن تعداد چاپ کتاب‌ها و همین‌طور پایین بودن سطح مطالعه در ایران، آن‌ها از همکاری با ما امتناع می‌کنند. درنهایت این را بدانید خودتان به‌تنهایی می‌توانید وارد مذاکره شوید ولی اگر از طریق انتشارات اقدام کنید، احتمالا نتیجه بهتری کسب‌خواهید کرد‌.

گام یک: تعیین زمان‌بندی ترجمه کتاب

پیش از همه چیز بازه زمانی که کار باید در آن تکمیل شود را مشخص کنید. فرقی ندارد که برای چاپ کتابتان با یک ناشر همکاری می‌کنید، برای مشتری ترجمه کتاب از انگلیسی به فارسی را پذیرفته‌اید یا خودتان به صورت مستقل تصمیم به انتشار آن دارید،‌ در هر حالت یک بازه زمانی منطقی را در نظر بگیرید اگر مشتری پیشنهاد شما را پذیرفت، ترجمه کتاب را شروع کنید اما اگر قبول نکرد از انجام ترجمه آن کتاب خود داری کنید. به خاطر داشته باشید قبول نکردن کار خیلی بهتر از دیر تحویل دادن آن است، چون اگر کارتان را دیرتر از موعد به مشتری تحویل دهید،‌ مطمئن باشید آن مشتری را از دست می‌دهید.

ناشران نسبت به تحویل به موقع ترجمه کتاب بسیار حساس هستند. در نظر داشته باشید قبل از آنکه بتوانید کتابی را که ترجمه کرده‌اید در قفسه‌های کتاب فروشی‌ها ببینید،‌حداقل یک نفر باید ترجمه شما را اصلاح و بازبینی کند و زمان زیادی را نیز در چاپخانه بگذراند. پس اگر کارتان را به موقع تحویل ندهید کل روند نشر کتاب به تاخیر می‌افتد که هزینه بسیار زیادی برای مشتریتان خواهد داشت و در نتیجه برای ترجمه کتاب های بعدی اصلا به سراغ شما نمی‌ایند.

 

 importance-of-time

گام دو: آشنا شدن با کتاب انتخاب شده برای ترجمه

قبل از آنکه ترجمه کتاب را شروع کنید، سعی کنید تمام شخصیت‌های داستان را بشناسید. همچنین برای کتا‌ب‌هایی که داستانی نیستند،‌ سعی کنید پیام اصلی کتاب را درست متوجه شوید. معمولا قبل از آنکه ترجمه کتاب را شروع کنید، فرصت نمی‌کنید کل کتاب را بخوانید؛ اما اگر بتوانید حتی چند فصل از کتاب را هم بخوانید بسیار مفید است.

گاه مطالعه خلاصه کتاب یا نقد و بررسی‌های آن در سایت‌های خارجی به شما کمک می‌کند اطلاعات کلی و مفیدی درباره کتاب پیدا کنید و بهتر بتوانید مفاهیم داخل کتاب را بفهمید و درک کنید. همچنین داشتن اطلاعات درباره زمان نوشتن، چاپ کتاب و نویسنده کتاب باعث می‌شود بتوانید ترجمه بهتری از کتاب ارایه دهید. بنابراین توصیه می‌شود پیش از مطالعه و ترجمه کتاب چنین اطلاعاتی را به دست آورید و بعد دست به کار شوید.

 گام سه: تحقیق درباره کتاب و نویسنده آن

اگر نویسنده کتابی که می خواهید آن را ترجمه کنید، نمی شناسید و با او آشنایی ندارید سری به وبسایت او بزنید تا متوجه شوید چه نوع کتاب هایی می نویسد و سبک نوشتار او چگونه است. همچنین بعضی اوقات خواندن بیوگرافی نویسنده یا نوشته کوتاه پشت کتاب اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار می دهد. سعی کنید سبک اصلی نویسنده کتاب را به دست آورید و به بهترین نحو ممکن کتاب را به زبان خودتان ولی با حفظ سبک نویسنده اصلی، بازنویسی کنید.

گام چهار: تقویت دایره واژگان

لازم نیست کتاب را به صورت کاملا تحت‌الفظی ترجمه کنید و بارها یک مفهوم را با کلمه‌های یکسان تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که در هنگام ترجمه کتاب، درواقع درحال بازنویسی کتاب به زبان خودتان هستید پس هرچه‌قدر دایره لغات گسترده تری داشته باشید، کتابی که ترجمه می‌کنید بهتر خواهد بود. توصیه می‌کنم مطلب آقای مترجم در مورد تقویت مجموعه لغت حتما مطالعه کنید.

سوالی که در این قسمت ذهن مترجمان را درگیر می‌کند این است که آیا می‌توانند مطالبی به متن اضافه کنند یا از آن بکاهند؟ به صورت کلی این کار نباید انجام شود ولی حداکثر به میزان 5 درصد برای راحت‌تر کردن فهم موضوعات، مترجم می‌تواند تغییراتی به وجود آورد.

 

 چگونه گسترده و حرفه‌ای ترجمه کنیم؟

از این مطلب انتظار معجزه نداشته باشید و فکر نکنید یک شبه می‌توانید مشتری پیدا کنید. این مطلب تجربه مترجمان کتاب‌های موفق در این زمینه است که برای شما گردآوری شده است.

1. تجربه کاری

اگر در زمینه ترجمه تجربه دارید، به خصوص در زمینه تبلیغات تجاری یا سایر فعالیت‌هایی که نیاز به خلاقیت دارند، برای پیدا کردن کار چندان با مشکل مواجه نمی‌شوید. به خاطر داشته باشید بازار کاری ترجمه کتاب بخش حاشیه
‌ای و کوچک بازار است که بر یک نیاز ویژه متمرکز شده‌است. بنابراین ممکن است وارد شدن به بازار آن مشکل باشد. 

2.  ترجمه کتاب در وبسایت ببیل کلاب

اگر واقعا می‌خواهید در زمینه ترجمه کتاب تجربه کسب کنید،‌ می‌توانید در وبسایت ببیل کلاب، کتاب ترجمه کنید. نویسندگان کتاب‌های خود را در این وبسایت ارسال می‌کنند و مترجمان می‌توانند ترجمه کتاب به زبان دیگری را به نویسنده آن پیشنهاد دهند. در این وبسایت کتاب‌ها به صورت رایگان ترجمه می‌شوند و پس از انجام کار، ‌اگر کتاب ترجمه شده به فروش برسد، نویسنده کتاب، مترجم و وبسایت ببیل کلاب حق امتیاز فروش کتاب را به اشتراک می‌گذارند. توجه داشته باشید کار کردن در ببیل کلاب برای کسانی که مترجم حرفه‌ای هستند و وقت آزاد زیادی ندارند پیشنهاد نمی‌شود.

از جمله ایرادهای ببیل کلاب این است که ممکن است با وجود تلاشتان برای ترجمه کتاب، کتاب‌ها به فروش نرسند و درآمدی برایتان نداشته باشد. از جمله مزایای استفاده از این وبسایت این است که از ترجمه کردن کتاب تجربه زیادی به دست می‌آورید و اسم شما به عنوان مترجم روی جلد کتاب‌هایی که در وبسایت های بزرگ و معتبری مثل آمازون، ‌کوبو یا سکربید برای فروش گذاشته می‌شوند ذکر می‌شود.

3.ارتباط با نویسندگان

با نویسندگان مستقل دیگر ارتباط داشته باشید. لینکدین می‌تواند محل خوبی برای پیدا کردن نویسندگان مستقل باشد. همچنین می‌توانید آن‌ها را در انجمن‌های نویسندگان پیدا کنید. به عنوان یک مترجم کتاب اگر سعی کنید با نویسندگان مختلف در ارتباط باشید، می‌توانید ترجمه کتاب‌هایشان را برعهده بگیرید.

4. نمونه کار

اگر تجربه ترجمه کتاب دارید می‌توانید لیستی از کتاب‌هایی که تاکنون ترجمه کرده‌اید تهیه کنید. در این لیست نام نویسنده کتاب، نام انتشارات، عنوان اصلی و عنوان ترجمه شده کتاب و تاریخ انتشار کتاب را بنویسید. این لیست در چند ثانیه به مشتری شما دید کلی نسبت به سابقه کاری شما می‌دهد.

در این مطلب سعی کردیم شما را با روند ترجمه کتاب به صورت کلی آشنا کنیم و راه‌هایی ارائه دهیم که به شما کمک کند به عنوان مترجم کتاب فعالیت کنید. این راهنمایی ها برای مترجم‌های آقای‌مترجم مفید بوده و توانسته‌اند با استفاده از این راهکارها و راهکارهای دیگری که در کلاس‌های آموزش ترجمه به مترجم‌ها ارائه می‌شود در این زمینه موفق باشند.

 اگر شما نیز  می‌خواهید به تسلط کامل در ترجمه کتاب برسید و از این طریق مقدمه‌ی پیشرفت‌های کاری خود را رقم بزنید به مطالب، نکات و راهنمایی‌‌های بیشتری نیاز دارید. پیشنهاد  ما این است که با ثبت‌نام در کلاس‌ها یا وبینارهای آموزش ترجمه مهارت خود در زمینه ترجمه را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دهید.

همچنین اگر فرصت کافی برای ترجمه کتاب ندارید، کارشناسان آقای مترجم هم در انتخاب کتاب به شما کمک می‌کنند و هم ترجمه کتاب موردنظرتان را برای شما انجام می‌دهند. بدین منظور لطفا سفارش ترجمه کتاب را وارد کنید.

درنهایت در زمینه ترجمه نگران هیچ موردی نباشید. کارشناسان آقای مترجم کاملا از شما حمایت می‌کنند تا به هدف خود برسید!

ارتباط با کارشناسان آقای مترجم

طناز چیت ساز

من دانشجوی کارشناسی کامپیوتر دانشگاه اصفهان هستم. یادگیری زبان انگلیسی را به طور جدی و پیوسته از سن کم شروع کرده‌ام و علاقه بسیار زیادی به این زبان دارم. به مطالب مربوط به روانشناسی و برنامه نویسی جاوا علاقه‌مند هستم. در حال حاضر به عنوان نویسنده در وب سایت آقای مترجم مشغول به فعالیت هستم.

13 نظرها

 • پیوند نظر بهار
  بهار
  30 مهر 1397

  سلام
  برای دوستانی که به هر دلیل نمیتونن کتاب اصلی رو تهیه کنند خبرخوب اینکه میتونن از سایت library Genesis رایگان دانلود کنند .
  موفق باشید

 • پیوند نظر ابراهیم
  ابراهیم
  24 مهر 1397

  با سلام، بابت مطلب مفیدتان متشکرم. لطفا بخش دوم را اصلاح بفرمایید. سایت مذکور ظاهرا به نام بیبل کیوب بوده و فعلا ترجمه به زبان فارسی را پوشش نمی دهد.

 • پیوند نظر »لیحه صفت زاده
  »لیحه صفت زاده
  13 مهر 1397

  سلام و خسته نباشید ، احساس پشت گرمی میکنم از اینکه جایی برای حمایت از کار ترجمه هست. بنده الان در حال ترجمه کتابی به نامCREATE هستم که توسط آقای EDUARDO ARROYO نوشته شده و تا الان 20 صفحه ای جلو رفتم بخاطر داشتن بچه کوچک اما تلاشم رو میکنم کار رو تموم کنم.

 • پیوند نظر مینا
  مینا
  19 شهریور 1397

  سلام میخواستم ببینم که برای ترجمه یک کتاب در ارتباط با موضوع مورد نظر چطور میشه کتاب را پیدا کرد و آیا باید از خود نویسنده خارجی تاییدیه یا مجوز انتشار گرفت؟چون من پرسیدم و گفتن که باید با نویسنده مکاتبه کنم و به هر طریقی جلب رضایت او را داشته باشم که بیشتر از لحاظ مالی موضوع حل میشه :)

 • پیوند نظر کیانا خامدا
  کیانا خامدا
  03 شهریور 1397

  با سلام برای ترجمه کتاب باید اونو از سایت آمازون بخرم؟یا جور دیگری هم میشه به مطالب کتاب دسترسی پیدا کرد .آخه هزینه اش خیلی زیاد میشه که مقرون به صرفه نیست

 • پیوند نظر مبینا رحیمی
  مبینا رحیمی
  21 مرداد 1397

  با سلام.من قصد ترجمه ندارم اما اونطور که شنیدم ،محدودیت هایی برای ترجمه هست که مربوط به محتوای کتاب میشه.در واقع نه درباره بخش های غیراخلاقیش بلکه برای کل داستان.میخواستم مطلع شم که این محدودیت ها چه محتواهایی رو ردبر میگیره؟

 • پیوند نظر اعظم جلالی
  اعظم جلالی
  16 مرداد 1397

  با سلام و احترام
  من لیسانس مترجمی زبان دارمو و مدت ده ساله که به صورت حرفه برای تمام مقاطع دانشجویی ترجمه انجام میدم. چند کتاب رو واسه خودم ترنصفه و نیمه ترجمه کردم اما در حین ترجمه دیدم که بعضی قسمت های داستان مناسب نیست منظورم از لحاظ اخلاقیه خواستم ببینم وقتی در ترجمه کتاب به طور رسمی به چنین سطرهایی رسیدیم آیا مترجم مجاز به سانسور می باشد؟
  همچنین راجع به هزینه کتاب ها به زبان اصلی خواستم ببینم بعضی سایت ها که هزینه 14 یا 15 هزاری پیشنهاد میدن معتبرن؟
  با تشکر

 • پیوند نظر اکرم حسین
  اکرم حسین
  01 مرداد 1397

  با عرض سلام و وقت بخیر
  من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم. در خانه داستانهای انگلیسی را مطالعه می کنم، ممنون میشم اگه کتاب داستان ویژه ی کودکان معرفی کنید تا ترجمه کنم. سپاسگزارم

 • پیوند نظر امانی بابادی
  امانی بابادی
  25 فروردين 1397

  سلام
  من دبیرستانی هستم ‌.مدرک نوجوانان را گرفته ام و ترم ۱۰ بزرگسالانم. متولد ۱۳۸۱ و دوست دارم در همین سن کتابی ترجمه کنم. من در این کار بی تجربه هستم. چگونه شروع کنم و کتاب برای ترجمه کردن از کجابیاورم.

 • پیوند نظر Hamid molaei
  Hamid molaei
  21 فروردين 1397

  سلام،،،،،،
  من کاردانی مترجمی دارم،دو تا کتاب سطح پایین ترجمه کردم
  علاقه شدیدی ب ترجمه دارم،وقت هم دارم
  می‌خوام چند تا کتاب خوب ترجمه و ب فروش برسونم
  لطف کنید کمک کنید که بعد ترجمه و کسی می‌تونه ویرایش کتابمو انجام بده و کجا باید مراجعه کنم

ارسال یک نظر