معمولا همه ما فکر می‌کنیم افرادی که مهارت زیادی در زبان انگلیسی دارند فقط می‌توانند از طریق ترجمه و تدریس برای خود درآمد کسب کنند. ولی حقیقت این گونه نیست. در این مطلب می‌خواهیم به شما 16 روش کسب درآمد از طریق زبان انگلیسی را نشان دهیم تا اگر مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارید بتوانید از راه‌های مختلف، متنوع و جذابی کسب درآمد کنید و فرصت‌های شغلی متفاوت و جذابی را تجربه کنید.

1- رونویسی یاTranscription انجام دهید.

یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد از طریق زبان انگلیسی Transcription است. اگر مهارت خوبی در لیسنینگ انگلیسی دارید حتما Transcription یا رونویسی را امتحان کنید. برای Transcription شما به فایلی صوتی گوش می‌دهید و محتوای آن را به متن تبدیل می‌کنید. در حقیقت این تغییر محتوای صوتی به متنی Transcription نام دارد. خبرگزاری‌ها به شدت به چنین افرادی نیاز دارند. فرض کنید مصاحبه‌ای توسط یکی از خبرگزاری‌های خارجی پخش می‌شود، حال اگر بخواهید آن مصاحبه را در یکی از روزنامه‌های داخلی چاپ کنید باید اول Transcription و سپس Translation انجام دهید و آن را به زبان فارسی ترجمه کنید. حتی می‌توانید به صورت آنلاین با وب‌سایت‌های خارجی همکاری کنید در این صورت فقط Transcription می‌کنید و نیازی به ترجمه ندارید. دو وب‌سایت TranscribeMe و Rev وب‌سایت‌های مناسبی برای افرادی هستند که قصد دارند از طریق Transcription کسب درآمد کنند. در این وب‌سایت‌ها ثبت نام کنید و به صورت دلاری با استفاده از زبان انگلیسی‌تان درآمد کسب کنید.

ثبت نام در وب‌سایت TranscribeMe ثبت نام در وب‌سایت Rev

2- دوست مکالمه‌ای شوید و از طریق زبان انگلیسی کسب درآمد کنید!

افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند برای پیشرفت بیشتر و تقویت مکالمه‌ی خود علاقه دارند با آن‌هایی که مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارند مکالمه انجام دهند. اگر شما سطح زبان انگلیسی خوبی دارید می‌توانید با چنین افرادی چت کنید، تلفنی صحبت کنید و یا به صورت هفتگی در زمان مشخص یک دیگر را ملاقات کنید و پیرامون موضوعی خاص به گفت و گو بپردازید. از این فرصت استفاده کنید و هم به دوستان‌تان کمک کنید زبان انگلیسی خود را تقویت کنند و هم با استفاده از زبان انگلیسی پول در بیاورید.

3- محتوای متنی تولید کنید. 

امروزه با گسترش کسب و کارهای اینترنتی، نیاز زیادی به محتوا برای وب‌سایت‌ها وجود دارد. محتوای نوشتاری در حقیقت متنی است که اطلاعاتی جذاب و مفید را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد که باعث افزایش آگاهی مخاطب و افزایش تعامل او با وب‌سایت می‌شود. افرادی که سطح زبان انگلیسی خوبی دارند می‌توانند با آشنایی با اصول سئو محتواهایی تولید کنند که توسط موتورهای جست و جو به راحتی پیدا شود و از این طریق به گسترش کسب و کارهای اینترنتی کمک کنند.

با تولید محتوا به انگلیسی بیشتر آشنا شوید

اگر مهارت خوبی در نوشتن متن‌های انگلیسی دارید، حتما از طریق زبان انگلیسی به کسب درآمد بپردازید. تولید محتوای انگلیسی مهارتی بین‌المللی است و باعث می‌شود بتوانید با کارفرماهای خارجی همکاری کنید. همین امر فرصت کسب درآمد از طریق زبان انگلیسی را برای‌تان فراهم می‌کند. راه‌های مختلفی برای ارتباط با کارفرماهای خارجی وجود دارد. استفاده از شبکه اجتماعی لینکدین یکی از این روش‌ها است. لینکدین شبکه اجتماعی است که برای اهداف کاری به وجود آمده است. پس شما با قراردادن رزومه و نشان دادن مهارت‌های خود در این شبکه اجتماعی می‌توانید با کارفرماهای خارجی ارتباط بگیرید، اگر آن‌ها به مهارت‌تان نیاز داشته باشند خودشان شما را پیدا می‌کنند و به شما پیشنهاد همکاری می‌دهند.

upwork، guru و people per hour نیز از سایت‌هایی هستند که می‌توانید به وسیله آن‌ها پروژه‌های تولید محتوای انگلیسی را دریافت کنید اما برای گرفتن پروژه از طریق چنین سایت‌هایی باید مهارت زیادی داشته باشید چرا که رقابت شدیدی در گرفتن پروژه‌های این سایت‌ها وجود دارد. علاوه بر این به ازای هر پروژه بین 20 تا 30 درصد کمیسیون نیز باید بپردازید. اگر دوست دارید مهارت نگارش انگلیسی خود را به خوبی تقویت کنید و از طریق زبان انگلیسی درآمد زیادی کسب کنید، می‌توانید از کلاس‌های آنلاین زیر استفاده کنید.

ثبت نام در کلاس آنلاین تولید محتوا به زبان انگلیسی

4- پادکست تولید کنید.

تولید پادکست یکی از روش‌های کسب درآمد و پول در آوردن از طریق زبان انگلیسی است. با استفاده از پادکست می‌توانید مطالب مورد نظرتان را به مخاطبان خود آموزش دهید. بسیاری از افراد هستند که با استفاده از گوش دادن می‌توانند مطالب و نکات را به خوبی یاد بگیرند پس با تولید پادکست درباره نکات انگلیسی می‌توانید به این افراد کمک کنید تا زبان انگلیسی خود را تقویت کنند و از این طریق برای خود منبع درآمدی نیز کسب کنید. برای تولید پادکست اصلا لازم نیست هزینه‌ای را صرف خرید میکروفون‌های پیشرفته و سایر تجهیزات گران‌قیمت کنید. برای ضبط صدای خود می‌توانید از Voice Recorder های گوشی‌های همراه‌تان استفاده کنید و اگر دوست دارید کیفیت صدای ضبط شده خود را افزایش دهید می‌توانید از نرم‌افزار Easy Voice Recorder برای سیستم عامل‌های اندروید و Voice Recorder Free برای سیستم عامل‌های IOS استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن Easy Voice Recorder دانلود اپلیکیشن Voice Recorder Free

 5- کپی رایتینگ (Copy Writing) انجام دهید.

منظور از انجام کپی رایتینگ این است که بتوانید متن‌های تبلیغاتی و متن‌هایی مخصوص فروش برای وب‌سایت‌ها و شرکت‌های مختلف بنویسید.

تفاوت کپی رایتینگ با تولید محتوا چیست؟ در کپی رایتینگ هدف شما این است که مخاطب را متقاعد کنید از محصول و یا خدمات شما استفاده کند ولی در تولید محتوا صرفا اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهید که باعث افزایش آگاهی می‌شود و تصمیم‌گیری را برای او راحت‌تر می‌کند. این قضیه باعث افزایش تعامل مخاطب با وب‌سایت شما می‌شود و از این طریق می‌توانید مخاطبان بیشتری نیز جذب کنید.

6- وب‌سایت آموزشی خود را راه‌اندازی کنید. 

در وب‌سایت خود می‌توانید فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دهید. برای مثال می‌توانید داستان‌هایی از انگلیسی به فارسی ترجمه کنید و آن‌ها را در قسمت وبلاگتان قرار دهید. لازم نیست در ابتدا همه داستان را ترجمه کنید. برای مثال می‌توانید فقط فصل اول آن را ترجمه کنید. مخاطبان شما با مطالعه ترجمه فصل اول امکان دارد به آن علاقه‌مند شوند و خواستار ترجمه بقیه داستان شوند. در این صورت با ترجمه کل داستان هم مخاطبان‌تان به هدف خود می‌رسند و از سرانجام داستانی جذاب آگاه می‌شوند و هم شما می‌توانید با استفاده از زبان انگیسی کسب درآمد کنید. علاوه بر این می‌توانید نکاتی را در قالب فیلم‌های آموزشی توضیح دهید و آن‌ها را نیز در وب‌سایتتان قرار دهید.

7- از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید.

شما به عنوان فردی که مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارید ‌می‌توانید در قالب ویدیوهای 2 الی 5 دقیقه‌ای نکات گرامری جذاب و کاربردی را آموزش دهید و آن‌ها را در شبکه‌هایی همچون یوتیوب، آپارات و اینستاگرام قرار دهید تا علاقه‌مندان بتوانند از دانش شما استفاده کنند و از این طریق مخاطبان زیادی نیز پیدا کنید. در کل با تولید محتواهای آموزشی جذابی در قالب عکس، فیلم و ویدیو و اشتراک گذاری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید.

8- کلاس آنلاین و وبینار برگزار کنید.

یکی از راه‌های کسب درآمد از طریق زبان انگلیسی برگزاری کلاس آنلاین و وبینار است. شما می‌توانید درباره مباحث و موضوعاتی که تسلط کافی دارید، وبینار یا کلاس آنلاین برگزار کنید. برای برگزاری وبینار می‌توانید از وب‌سایت ایسمینار کمک بگیرید. در این وب‌سایت می‌توانید درباره موضوعات مورد نظرتان کلاس آنلاین برگزار کنید و مطالب را به راحتی به مخاطبانتان در هر مکانی آموزش دهید.

علاوه بر وب‌سایت ایسمینار از وب‌سایت udemy نیز می‌توانید برای برگزاری کلاس‌های آنلاین خود استفاده کنید. 

9- متخصص NLP شوید.

NLP یا همان Natural language Processing به معنی پردازش زبان طبیعی است. در حقیقتNLP علمی است که با استفاده از آن زبان انسان برای ماشین‌ها قابل فهم می‌شود. NLP کاربردهای زیادی دارد از جمله ترجمه ماشینی، پاسخگویی خودکار به مشتری‌ها، خلاصه کردن متون و... اگر شما علاقه‌مند به تحقیق در این زمینه باشید و یا قصد داشته باشید به طور کاربردی در زمینه NLP فعالیت کنید، فرصت‌های رشد خوبی در این زمینه خواهید داشت. پس اگر مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارید با یادگیری جنبه فناوری و کامپیوتری NLP می‌توانید به پیشرفت‌های خوبی در این زمینه برسید.

10- راهنمای گردشگران (tour guide) شوید.

با توجه به جاذبه‌های گردشگری زیادی که در ایران وجود دارد و همین طور حضور تعداد زیادی از توریست‌ها برای بازدید از اماکن گردشگری؛ فرصت خوبی برای افرادی که مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارند فراهم شده تا به عنوان راهنمای گردشگران خارجی فعالیت کنند و آن‌ها را با جاذبه‌های گردشگری کشورمان آشنا کنند.

11- تدریس کنید.

یکی از قدیمی‌ترین و معمول‌ترین روش‌های کسب درآمد برای افرادی که مهارت خوبی در زبان انگلیسی دارند تدریس است. شما به عنوان یک معلم می‌توانید هم در آموزشگاه‌های زبان تدریس کنید و هم تدریس خصوصی انجام دهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید به عنوان یک معلم زبان موفق شوید باید مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشید و بتوانید به خوبی با زبان‌آموزان ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این سعی کنید از روش‌های خلاقانه، جدید و جذاب برای تدریس استفاده کنید تا زبان‌آموزان به خوبی به یادگیری زبان علاقه‌مند شوند. بهتر است از روش‌هایی استفاده کنید که سبب تعامل هرچه بیشتر زبان‌آموزان در امر تدریس می‌شود.

12- ترجمه کنید.

ترجمه نیز یکی دیگر از روش‌های قدیمی است که افراد از آن برای کسب درآمد استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های خوب شغل مترجمی این است که در بیشتر موارد افراد می‌توانند به عنوان فریلنسر فعالیت کنند و ملزم نیستند در روز و ساعت مشخصی برای ترجمه کردن در محل کارشان حاضر شوند بلکه می‌توانند مطابق با برنامه روزانه خود، در هر ساعت از شبانه روز به ترجمه کردن بپردازند. برای تبدیل شدن به مترجمی حرفه‌ای و با درآمد بالا می‌توانید از مطالب وبینار فن ترجمه استفاده کنید.

ثبت نام در دوره آنلاین فن ترجمه انگلیسی به فارسی

چگونه در بازار پررقابت ترجمه از رقبا پیشی بگیریم؟

همان طور که میدانید اکثر افراد به راحتی و با حداقل دانش می‌توانند وارد بازار کار ترجمه شوند. همین امر سبب شده رقابت زیادی در این حوزه به وجود بیاید و کار کردن در بازار ترجمه سخت شود. اما راه حل این مشکل چیست؟ مترجم‌های با پشتکار برای رسیدن به جایگاه شغلی مورد نظرشان باید ترجمه برای بازارهای کوچک‌تر و تخصصی‌تر را هدف قرار دهند و به ترجمه در حوزه‌هایی بپردازند که بتوانند برای افراد کمتری، ارزش بیشتری خلق کنند. به زبان ساده‌تر مترجم‌ها باید تخصص زیادی در حوزه‌ای خاص داشته باشند. مثلا می‌توانند فقط در حوزه‌ای خاص مانند پزشکی ترجمه انگلیسی به فارسی انجام دهند. یعنی آن‌قدر اطلاعات خود در این زمینه بالا ببرند که با اصطلاحات و مفاهیم پزشکی آشنایی کافی پیدا کنند. یا فقط در زمینه مهندسی کامپیوتر ترجمه فارسی به انگلیسی انجام دهند.

دوست دارید با واقعیت‌های بازار کار ترجمه آشنا شوید؟

13- با وب‌سایت‌های ترجمه همکاری کنید.

وب‌سایت‌هایی همچون پونیشا، شبکه مترجمین ایران، ترجمان و... وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها از طریق زبان انگلیسی پول در بیاورید. در وب‌سایتی همچون پونیشا افرادی که نیازمند ترجمه هستند سفارش‌های خود را قرار می‌دهند، شما می‌توانید برای آن‌ها مشخص کنید در چه مدت زمانی و با چه هزینه‌ای می‌توانید سفارش آن‌ها را انجام دهید. اگر آن‌ها با پیشنهادات شما موافق بودند، همکاری بین شما شکل می‌گیرد.

14- به صورت فریلنسر کار کنید.

عضویت در سایت‌ها و کانال‌های فریلنسرها شما را با حجم انبوهی از سفارشات مشتری‌ها آشنا می‌کند که می‌توانید متناسب با شرایط خود و زمان آزادی که در اختیار دارید گزینه مناسبی برای کار کردن انتخاب کنید. به عنوان یک فریلنسر یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای مورد نیاز شما ورد (word) است. بهتر است با ویژگی‌ها، امکانات و ترفندهای ورد به خوبی آشنا شوید تا عملکردی بهینه و موثرتر داشته باشید.

ثبت نام در دوره آشنایی با امکانات و ترفندهای ورد

15- با وب‌سایت‌های خبری همکاری کنید.

بیش از نیمی از مطالب وب‌سایت‌های خبری از طریق ترجمه تامین می‌شوند. این وب‌سایت‌ها فرصت خوبی برای مترجم‌ها فراهم می‌کنند که از مهارت خود در زبان انگلیسی استفاده کنند و کسب درآمد کنند.

16- برای دانشگاهیان کتاب ترجمه کنید.

دانشگاهیان برای به روز کردن اطلاعات خود نیازمند ترجمه کتاب‌های جدید و به روز جهانی هستند، اگر سطح زبان انگلیسی خوبی دارید، می‌توانید به آن‌ها در این زمینه کمک کنید.

آشنایی با کتاب‌های انگلیسی مناسب برای ترجمه

در این مطلب سعی کردیم 16 روشی را به شما پیشنهاد دهیم که بتوانید از طریق مهارتی که در زبان انگلیسی دارید به خوبی کسب درآمد کنید. امیدواریم این روش‌های برای شما موثر واقع شوند. اگر سوالی درباره هر یک از این روش‌ها و شرایط‌شان دارید، می‌توانید از کارشناسان آقای مترجم بپرسید تا به خوبی شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

ارتباط با کارشناسان آقای مترجم

یاسمین صدری

یاسمین صدری هستم

دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه اصفهان

از کودکی به زبان انگلیسی علاقه زیادی داشتم و در سن ۱۶ سالگی مدرک زبان انگلیسی خود را از کانون زبان ایران دریافت کردم

در حال حاضر در حال یادگیری زبان آلمانی در کانون زبان هستم

ارسال یک نظر