مریم کریمی نوشته
اگر قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل در یکی از کشورهای خارجی را دارید، باید در آزمون تافل شرکت کنید. تافل یکی از آزمون هایی است که سطح زبان شما را می سنجد. برای کسی که از فضای ادامه تحصیل دور است باور کردن میزان تاثیر نمره تافل در سرنوشت یک دانشجو دشوار است. چند نمره پایین تر یا بالاتر می تواند همه چیز را در زندگی آینده شما تحت تاثیر قرار دهد.

امروز در وبلاگ آقای مترجم با ساختار کلی آزمون تافل آشنا می شویم و در مطلب های آینده چگونگی مطالعه برای آزمون تافل و بهترین منابع برای مطالعه را به شما معرفی می کنیم.

تافل چیست؟

تافل یا  Test of English as a Foreign Language یک آزمون سنجش میزان مهارت زبان انگلیسی است. این آزمون که از سال 1963 طراحی و از 1964 استفاده شد، توانایی گویشوران غیر بومی انگلیسی را می سنجد. شما با نمره تافل خود نشان می دهید که آیا توانایی تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی زبان را دارید یا خیر.

اولین آزمون تافل کامپیوتری CBT در سال 1998 و اولین آزمون IBT در سال 2005 برگزار شد. امروزه بیشتر آزمون های تافل به صورت اینترنتی IBT برگزار می شوند. آزمون های کاغذی PBT فقط در مناطقی برگزار می شوند که دسترسی به اینترنت وجود ندارد. البته شما نمی توانید با استفاده از اینترنت خانه خود در آزمون IBT شرکت کنید. باید در تاریخ و ساعتی که مشخص می شود در حوزه برگزاری آزمون حاضر شوید.

آزمون تافل را دانشگاه پرینستون برگزار می کند. اما برای شرکت در آزمون تافل نیازی به حضور در دانشگاه پرینستون نیست. این دانشگاه مکان های متعددی را در کشورهای مختلف دنیا مشخص می کند.

آزمون تافل چه بخش هایی دارد؟

  • 1. بخش خواندن و درک مطلب
  • 2. بخش شنیداری
  • 3. بخش گفتاری
  • 4. بخش نوشتاری
  • هر بخش از آزمون تافل 30 نمره و کل آزمون 120 نمره دارد. نمره قبولی یا رد شدن در آزمون تافل معنایی ندارد.

آزمون تافل کجا اعتبار دارد؟

بیش از 10 هزار کالج، دانشگاه و مووسه آموزشی در بیش از 130 کشور جهان نتایج آزمون تافل را می پذیرند.

آزمون تافل چقدر اعتبار دارد؟

نمره آزمون تافل 2 سال اعتبار دارد.

آیا می توان چند بار در آزمون تافل شرکت کرد؟

شرکت در آزمون تافل محدودیتی ندارد. اما فاصله آزمون های شما نباید کمتر از 12 روز باشد.

نتیجه آزمون تافل کی اعلام می شود؟

در آزمون های تافل IBT نتیجه دو هفته پس از شرکت در امتحان اعلام می شود. می توانید 4 دانشگاه یا موسسه آموزشی را انتخاب کنید تا نتیجه آزمون شما به طور رایگان برای آن ها ارسال شود.

شرکت درآزمون تافل چقدر هزینه دارد؟

میزان هزینه شرکت در آزمون تافل در کشورهای مختلف متفاوت است. این هزینه در سال جاری میلادی برای ایران 215 دلار است.

کجا می توان در آزمون تافل شرکت کرد؟

با وجود این که آزمون تافل IBT اینترنتی برگزار می شود، باید در مراکز مشخص شده حاضر شوید و از طریق اینترنت آن موسسه در آزمون شرکت کنید. در سال جاری میلادی می توانید در اصفهان، ارومیه، قزوین، تبریز، تهران، یزد و زنجان در آزمون تافل شرکت کنید.

مطلب امروز آقای مترجم آشنایی کلی با آزمون تافل بود. در مطلب های آینده درباره نحوه آمادگی برای این آزمون مطلبی را با هم مرور خواهیم کرد. آقای مترجم همراه شماست تا بالاترین نمره آزمون تافل را کسب کنید و در دانشگاه مورد نظر خود ادامه تحصیل دهید.

دیگر مطلب های مرتبط: