مریم کریمی نوشته آموزش زبان 01 فروردين 1397 خواندن 862 دفعه
(0 رای‌ها)
این مطلب چهارمین مطلب از سری مطلب‌های «یادگیری زبان» است. پیش از این درمورد یادگیری زبان، نظریه‌های یادگیری زبان و بخش‌های اصلی زبان حرف زدیم. امروز آقای مترجم از مهارت‌های زبانی می‌گوید.

چطور متوجه شویم که یک زبان را به خوبی یاد گرفته‌ایم یا خیر؟ پرسش دشواری است. یادگیری زبان یک خط پیوسته است. نمی‌توان گفت تا این نقطه چیزی نمی‌دانستید و از این نقطه به بعد زبان را یاد گرفته‌اید. اما چهار مهارت اصلی وجود دارد که برای یادگیری زبان باید آن‌ها را تقویت کنید. برای سنجش میزان یادگیری یک زبان هم این مهارت‌های زبانی آزموده می‌شوند.

1. لیسنینگ

لیسنینگ اولین مهارت زبانی است که باید تقویت شود. نوزاد پیش از آن که بتواند بخواند، بنویسد یا حتی حرف بزند، ساعت‌های زیادی را به‌طور جدی فقط گوش می‌دهد. به نوع گفتار پدر و مادرش گوش می‌دهد، به سکوت‌ها، لحن‌ها و انتقال احساس‌ها از طریق حرف زدن دقت می‌کند و می‌آموزد.

معمولا لیسنینگ را به اشتباه یک کار غیرفعال می‌دانند. برخی افراد فکر می‌کنند اگر هنگام رانندگی، شستن ظرف‌ها یا حتی خواب به فایل‌های صوتی کنند، لیسنینگ خود به خود تقویت می‌شود. اما تمرین‌های لیسنینگ به حواس جمع و دقت و تمرکز کامل نیاز دارند. باید به سکوت‌ها، لحن، لهجه، احساس موجود در جمله و همه ریزه‌کاری‌ها توجه داشته باشید. لیسنینگ فقط یاد گرفتن کلمه‌های جدید نیست، هر زبان موسیقی خاص خود را دارد که فقط با تمرین‌های لیسنینگ فراوان می‌توانید آن موسیقی را یاد بگیرید. 

باید موسیقی، فیلم، پادکست یا سخنرانی موردعلاقه خود را پیدا کنید و برای تمرین و یادگیری زمان صرف کنید. پیش از این درمورد چگونه تقویت کردن لیسنینگ با کمک موسیقی و فیلم صحبت کردیم.

2. اسپیکینگ

وقتی از «یادگیری زبان» حرف می‌زنیم، افراد زیادی به یاد اسپیکینگ می‌افتند. درواقع آن‌ها فکر می‌کنند کسی که خوب حرف بزند، زبان را یاد گرفته‌است. هدف نهایی بسیاری از زبان‌آموزان اسپیکینگ است. 

بعضی برای تقویت اسپیکینگ، به تقویت دایره لغت و گرامر روی می‌آورند و زمان زیادی را برای این دو صرف می‌کنند. نمی‌خواهم بگویم لغت اهمیتی ندارد. برای پیشرفت در یادگیری زبان باید لغت بدانید. اما اگر فکر می‌کنید با لغت حفظ کردن می‌توانید حرف بزنید، اشتباه می‌کنید! فقط یک چیز می‌تواند اسپیکینگ شما را تقویت کند: اسپیکینگ! برای این‌که حرف زدن را یاد بگیرید، باید حرف بزنید، اشتباه کنید، یاد بگیرید، حرف بزنید، اشتباه کنید... باید این چرخه را بدون خستگی و ناامیدی ادامه دهید تا اسپیکینگ خوبی داشته باشید. 

حرف زدن یک پدیده فیزیکی است، پس برای تمرین آن باید از زبان، دهان، دندان‌ها و تارهای صوتی خود کمک بگیرید. معمولا زبان‌آموزان فکر می‌کنند ابتدا باید تعداد زیادی کلمه حفظ کنند، گرامر را به‌طور کامل یاد بگیرند و تلفظ هر واژه را به‌خوبی بدانند. این‌ها فقط بهانه‌ای برای مخفی کردن ترس از اسپیکینگ است. هرچه شروع صحبت کردن را به تغویق بیندازیم، این ترس بزرگ‌تر می‌شود. یک نوزاد وقتی حرف زدن به زبان مادری خود را آغاز می‌کند، نمی‌ترسد چیزی را اشتباه تلفظ کند. همین نترسیدن دلیل اصلی روان صحبت کردن زبان مادری است.

اگر از این‌که دایم از حرف زدن نوزاد مثال می‌زنیم، تعجب می‌کنید، هنوز مطلب نظریه‌های یادگیری زبان آقای مترجم را نخوانده‌اید.

3. ریدینگ

اگر بتوانید به زبان دیگری بخوانید، درهای دنیای ادبیات آن زبان به روی شما گشوده می‌شود. تصور کنید که بتوانید ادبیات کلاسیک آن زبان را بخوانید. بتوانید سه تفنگدار را به زبان فرانسوی یا کمدی الهی را به زبان ایتالیایی بخوانید. مسلما بخش‌هایی وجود دارند که غیرقابل ترجمه هستند. اگر اصل اثر را به زبان نیتیو بخوانیم بیشتر زیبایی‌های آن را درک می‌کنیم. همه زمان‌هایی که برای یادگیری لغت و گرامر صرف کرده‌اید، این‌جا به کمک شما می‌آیند. اگر ریدینگ شما قوی نیست، می‌توانید با کتاب‌های دو زبانه شروع کنید. این کتاب‌ها ترجمه سطر به سطر در اختیار مخاطب می‌گذارند. همچنین می‌توانید از کتاب‌های کودکانه در زبان مورد نظر کمک بگیرید. کتاب‌های کودکانه از واژه‌ها و گرامرهای ساده‌تری استفاده می‌کنند که برای یک زبان‌آموز در سطح‌های ابتدایی مفید است. بلند بخوانید تا گوش خود را به صداهای آن زبان عادت دهید. با این روش همزمان ریدینگ و لیسنینگ خود را تقویت می‌کنید. 

4. رایتینگ

بعضی افراد فکر می‌کنند توانایی نوشتن به یک زبان دیگر، اوج قله یادگیری زبان است. رایتینگ در بسیاری از موارد از اسپیکینگ ساده‌تر است. هنگامی‌که می‌نویسید، تصویری پیش چشم خود دارید، می‌توانید اشتباه‌های خود را پاک کنید، ویرایش کنید و دوباره بنویسید. گرامر و لغت در این بخش هم کمک زیادی به شما می‌کنند.

رایتینگ را با نوشتن پاراگراف‌های کوتاه شروع کنید. می‌توانید درمورد این موضوع‌ها یا موضوع‌های شبیه به آن‌ها که بیشتر دوست دارید، بنویسید؛

  • یک روز به یاد ماندنی
  • سرگرمی پنهانی من
  • چرا من عاشق فیلم ارباب حلقه‌ها هستم؟

نکته جالب درمورد رایتینگ این است که هرچه بیشتر بنویسید، بهتر می‌توانید در زبان موردنظر از خودتان حرف بزنید. پس مهارت‌های زبانی دیگر نیز در کنار رایتینگ تقویت می‌شوند.

پس از این چهار مطلب، اطلاعات زیادی درمورد یادگیری زبان دارید. از نظریه‌های یادگیری زبان می‌دانید، درمورد تفاوت‌های زبان مادری و زبان دوم آموخته‌اید، پنج بخش اصلی هر زبان را می‌شناسید و درمورد چهار مهارت اصلی یادگیری زبان هم اطلاعاتی دارید. تیم آقای مترجم امیدوار است با این اطلاعات علاقه به یادگیری زبان را در شما شکوفا کرده‌باشد. ما همیشه برای کمک به شما آماده‌ایم. 

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر