مریم کریمی نوشته آموزش زبان 19 اسفند 1396 خواندن 1557 دفعه
(5 رای‌ها)
زبان ویژگی انحصاری انسان است. موجودات دیگر می‌توانند ازطریق حرکت‌ها و صداها باهم ارتباط برقرار کنند اما این ارتباط با ارتباطی که انسان‌ها باهم دارند، کاملا متفاوت است. واژه‌های یک شعر می‌تواند انسان‌ها را به گریه بیندازد و یک توییت کوتاه 140 حرفی می‌تواند باعث اتفاقات بزرگ در سطح جهان شود. انسان چگونه به این توانایی‌ها دست یافته‌است؟ انسان چگونه یاد می‌گیرد که از زبان استفاده کند؟ آن‌چه امروز آقای مترجم درموردش صحبت می‌کند، چگونگی یادگیری زبان اول و زبان دوم و تفاوت‌های میان این دو است. 

آیا تابه‌حال تجربه تماشای نوزادی از پشت پنجره بیمارستان را داشته‌اید؟ نوزاد نمی‌تواند حرف شما را بفهمد یا حرفی بزند. اما درمدت کوتاهی همین موجود کوچک و بانمک به کودک پرجنب‌وجوشی تبدیل می‌شود که در فروشگاه به این طرف و آن طرف می‌پرد، به همه چیز اشاره می‌کند، وسایل را نام می‌برد و اگر چیزی را که می‌خواهد برایش نخرید، دادوفریاد و گریه راه می‌اندازد!

یادگیری زبان فرایند ایجاد توانایی درک یک زبان و استفاده از آن برای ارتباط با دیگران است. این فرایند از یک دنیای بی‌کلام و بی‌واژه آغاز می‌شود و به دنیای کسی می‌رسد که نمی‌تواند در کلاس ساکت بنشیند و مدام حرف می‌زند! این فرایند به تعبیر دقیق‌تر، فرایند یادگیری زبان اول یا زبان نیتیو (زبان مادری) است. اما تفاوت‌های فراوانی میان یادگیری زبان اول و زبان دوم دیده می‌شود. هنگامی‌که زبان مادری خود را یاد می‌گرفتید، یک لیست بلند از واژه‌هایی که باید حفظ کنید یا کتاب‌های گرامر قطور نداشتید. بلکه با پدر و مادری زندگی می‌کردید که فقط خوراکی‌هایی که باید بخورید و زمان خواب را یادآوری می‌کردند. این تجربه جذاب است و عمدتا ناخودآگاه رخ می‌دهد. تا جایی‌که اصلا نمی‌توانید جزییات آن را به خاطر بیاورید. پیش از آن‌که روز اول مدرسه، معلم اول دبستان وارد کلاس شود و به شما فارسی بیاموزد، با همکلاسی‌تان به زبان فارسی حرف می‌زدید و خلاصه سریال شب‌گذشته را که به زبان فارسی بود برایش تعریف می‌کردید.

اما یادگیری زبان دوم در زمان و مکان دیگری روی می‌دهد. این تجربه زمانی رخ می‌دهد که سن شما بیشتر شده‌است و معمولا در کلاس زبان موسسه یا دانشگاه هستید یا به‌صورت مجازی تصمیم گرفته‌اید زبان یاد بگیرید. شاید شغل جدید شما به ارتباط با مشتریان خارجی مربوط است و شما مجبورید یک زبان دیگر را یاد بگیرید. یا شاید یادگیری یک زبان و فرهنگ جدید برای شما جذاب است. در این زمان شما آگاهانه گرامر می‌خوانید، لیستی از واژه‌ها به همراه ترجمه و تلفظ صحیح و تصویرها دارید که باید به خاطر بسپارید، از دیکشنری، پادکست، برنامه‌های موبایل و فیلم و موسیقی کمک می‌گیرید.

افراد زیادی به‌راحتی زبان دوم را فرامی‌گیرند. اما افراد زیادی هم در این راه شکست می‌خورند. بعضی از افراد فکر می‌کنند یادگیری زبان فقط در سنین کودکی و نوجوانی اتفاق می‌افتد. درست است که در سن پایین‌تر فرایند رشد ذهنی بیشتر است اما مغز در هر سنی می‌تواند ارتباط‌های عصبی جدید بسازد. پس یادگیری هرچیز تازه‌ای در هر زمانی ممکن است.

  • نقش انگیزه در یادگیری زبان

مطالعات نشان داده‌اند عواملی موثرتر از سن در فرایند یادگیری موثر هستند. یکی از این عوامل انگیزه است. هرچه انگیزه بیشتری برای یادگیری زبان داشته باشید، بهتر و سریع‌تر آن را می‌آموزید. چرا این زبان را می‌آموزید؟ چرا زبان دیگری را انتخاب نکردید؟ یا اصلا چرا به کلاس موسیقی یا نقاشی نمی‌روید؟ پاسخ به این سوال‌ها از سن شما هنگام یادگیری زبان مهم‌تر است.

  • نقش کیفیت محتوای آموزشی در یادگیری زبان

عامل مهم دیگری که از سن پررنگ‌تر است، کیفیت ورودی است. کیفیت ورودی به این معناست که اگر در تعامل با کسانی باشید که نیتیو هستند یا از کتاب‌ها و منابع دیداری و شنیداری (پادکست، آهنگ، فیلم و سریال) استفاده کنید که کیفیت خوبی دارند، زبان را بهتر و سریع‌تر از کسانی یاد می‌گیرید که جوان هستند اما از منابع خوبی استفاده نمی‌کنند. 

در مطلب آینده از نظریه‌هایی حرف می‌زنیم که یادگیری زبان دوم را با کمک شبیه‌سازی یادگیری زبان اول ترویج می‌دهند. آن‌چه امروز آموختیم نشان می‌دهد بدون توجه به سن باید انگیزه‌های قوی در خود ایجاد کنیم، منابع با کیفیت و شیوه‌های آموزش صحیح را انتخاب کنیم و به سراغ یادگیری زبان موردعلاقه خود برویم. شما وقتی یادگیری زبان دوم را آغاز کردید چند سال داشتید؟

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر