آزمون زبان دولینگو (DET) آزمونی بین‌المللی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و مهارت افراد در زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. بسیاری از دانشگاه‌های سراسر جهان آزمون دولینگو را معتبر می‌دانند و برای پذیرش دانشجویان کشورهای مختلف، از آن‌ها می‌خواهند که مدرک این آزمون را داشته باشند.
duolingo-english-test-main

آزمون دولینگو نسبت به آزمون‌های آیلتس و تافل جدیدتر است، به همین خاطر افراد به اندازه کافی با آن آشنا نیستند. در این مطلب سعی کرده‌ایم تمامی نکاتی که مربوط به آزمون دولینگو می‌شود را بیان کنیم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار داوطلبان این آزمون قرار دهیم. با مطالعه این مطلب، با مواردی که در زیر آمده آشنا می‌شوید: 

کدام دانشگاه‌های جهان آزمون زبان دولینگو را معتبر می‌دانند؟

در دنیا دانشگاه‌های زیادی هستند که برای پذیرش دانشجو نمره آزمون دولینگو را بررسی می‌کنند و به آن اهمیت می‌دهند. تعداد موسسات و دانشگاه‌هایی که آزمون دولینگو را معتبر می‌دانند، روز به روز افزایش می‌یابد. وب‌سایت دولینگو لیستی از این موسسات و دانشگاه‌ها را فراهم کرده است، با مراجعه به این سایت می‌توانید متوجه شوید که آزمون دولینگو مورد تایید دانشگاه مورد نظرتان هست یا خیر.

لیست دانشگاه‌هایی که آزمون دولینگو را معتبر می‌دانند

آزمون زبان دولینگو (Duolingo) از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

آزمون زبان دولینگو را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

1- کوئیک ستاپ (Quick Setup): این بخش ده دقیقه طول می‌کشد و قوانین و مقررات دولینگو را توضیح می‌دهد. کوئیک ستاپ جزء نمره آزمون‌تان محسوب نمی‌شود.

2- سوالات انطباقی: این بخش، بیشتر سوالات آزمون را در بر می‌گیرد و مهارت‌های لیسنینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و رایتینگ‌تان را ارزیابی می‌کند. برای پاسخ به سوالات این قسمت 25 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

3- مصاحبه ویدیویی و نگارش رایتینگ: در این بخش از شما خواسته می‌شود به سوالات استدلالی و خلاقانه پاسخ دهید.

در آزمون دولینگو باید چه قوانینی را رعایت کنیم؟

1- هنگام آزمون باید در اتاقی ساکت که نور کافی دارد، تنها باشید.

2- گوش‌های‌تان باید کاملا مشخص باشند. موهای‌تان، هدفون، کلاه یا هر وسیله دیگری نباید گوش‌های‌تان را بپوشانند.

3- چهره‌تان باید کاملا مشخص باشد. نباید از عینک دودی یا وسایل این چنینی استفاده کنید.

4- طی آزمون نباید از گوشی همراه، کتاب یا یادداشت‌های‌تان استفاده کنید.

5- حین آزمون نباید با افراد دیگری صحبت کنید، آن‌ها را صدا بزنید و ... خودتان باید در اتاق تنها باشید.

6- به هیچ عنوان پنجره مرورگرتان را که از طریق آن امتحان می‌دهید، نبندید.

7- از اسکرین لپ‌تاپ یا کامپیوترتان دور نشوید.

سوالات آزمون زبان دولینگو (Duolingo) چگونه هستند؟

در آزمون دولینگو سوالات به شیوه‌های مختلفی طراحی شده‌اند تا به خوبی بتوانند مهارت لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ‌تان را بسنجند. در این قسمت نمونه‌ای از سوالات دولینگو را برای‌تان آورده‌ایم:

1- آزمون Real word:

در این سبک از سوالات، لیستی از کلمات برای‌تان به نمایش در می‌آیند (مانند آن‌چه در تصویر زیر مشاهده می‌کنید). شما باید آن‌هایی را که واقعا یک کلمه انگلیسی هستند، انتخاب کنید. صرفا وقتی چند حرف انگلیسی کنار هم قرار می‌گیرند به این معنی نیست که یک کلمه را تشکیل می‌دهند. پس برای اینکه بتوانید کلمات را تشخیص دهید باید دایره واژگان مناسبی داشته باشید، همچنین باید از املای صحیح کلمات نیز آگاهی داشته باشید.

duolingo-vocab

2- آزمون لیسنینگ Real Word:

این آزمون نیز شبیه به آزمون قبلی است، با این تفاوت که به صورت لیسنینگ انجام می‌شود. یک به یک کلمات را گوش می‌دهید و آن‌هایی را که واقعا یک کلمه انگلیسی هستند، انتخاب می‌کنید.

duolingo-listening-real-word

3- آزمون کامل کردن کلمات یک پاراگراف:

در این آزمون به شما پاراگرافی داده می‌شود. برخی از کلمات این پاراگراف ناقص هستند. باید بر اساس دانش واژگان‌تان این کلمات را تکمیل کنید. در این آزمون، دانش گرامری و جمله‌سازی‌تان نیز ارزیابی می‌شود.

duolingo-paragraph

4- آزمون لیسنینگ و دیکته:

در این آزمون فایل صوتی برای‌تان پخش می‌شود. حداکثر سه مرتبه می‌توانید به این فایل گوش دهید و آنچه را که شنیده‌اید در باکس مخصوصش بنوسید.

duolingo-listening-2

5- آزمون تلفظ جمله:

در این آزمون باید جمله‌ای را که برای‌تان به نمایش در می‌آید، با تلفظ صحیح بخوانید. هنگام خواندن جمله به اینتونیشن آن توجه کنید و استرس (تکیه) هر یک از کلمات را نیز رعایت کنید.

duolingo-pronounciacion

6- آزمون توصیف عکس:

در این آزمون باید حداقل یک جمله درباره هر یک از تصاویر بنویسید و آن‌ها را توصیف کنید. جملات‌تان باید ساختار درستی داشته باشند و از علائم نگارشی مناسب نیز استفاده کنید.

image-describing

7- آزمون گفتن اسم عکس:

در این قسمت عکسی به شما نمایش داده می‌شود و باید اسم آنچه را که به نمایش درآمده بگویید. حتی اگر نام تصویری که برای‌تان به نمایش درآمده را نمی‌دانید، می‌توانید حدس بزنید و کلمه‌ای را امتحان کنید. در این بخش هم دایره لغات‌تان مورد سنجش قرار می‌گیرد و هم تلفظ‌تان ارزیابی می‌شود.

duolingo-image

8-آزمون اسپیکینگ (نمونه یک):

در این بخش چند سوال درباره موضوعی مطرح می‌شود و باید حداقل سی ثانیه درباره هر یک از سوالات توضیح دهید. طی این آزمون به روان صحبت کردن، تلفظ صحیح‌ و توانایی‌تان در منتقل کردن منظورتان نمره داده می‌شود.

duolingo-speaking

9- آزمون اسپیکینگ (نمونه دو)

در این بخش چند موضوع مطرح می‌شود. از بین آن‌ها یکی را انتخاب می‌کنید و یک تا سه دقیقه درباره‌اش صحبت می‌کنید. هنگام صحبت کردن باید مهارت زبانی‌تان را به خوبی نشان دهید و از ساختارهای گرامری پیچیده استفاده کنید تا مهارت‌تان در زبان انگلیسی مشخص شود.

duolingo-speaking-2

10- آزمون رایتینگ:

برای آزمون رایتینگ 3 تا 5 دقیقه فرصت دارید از بین موضوعات مطرح شده یکی را انتخاب کنید و درباره آن بنویسید یا به سوالی که از شما پرسیده شده پاسخ دهید.

duolingo-writing-1

  • نوع دوم رایتینگ

 duolingo-writing-2

انطباقی (Adaptive) بودن آزمون زبان دولینگو به چه معناست؟

انطباقی بودن آزمون دولینگو به این معنی است که میزان سختی سوال بعدی‌تان براساس جوابی که به سوال قبلی داده‌اید، تعیین می‌شود. اگر به سوالی پاسخ اشتباه دهید، سوال بعدی‌ آسان‌تر می‌شود. زمانی که پاسخ صحیح بدهید هم به تدریج سوالات‌تان سخت‌تر خواهد شد. این نشان می‌دهد که سوالات آزمون دولینگو طبق مهارت‌تان در زبان انگلیسی طراحی می‌شوند.

اعلام نتایج آزمون دولینگو (Duolingo) چه مدت زمان می‌برد؟

نتایج آزمون دولینگو بعد از دو روز (48 ساعت) اعلام می‌شود و تا دو سال نیز اعتبار دارد.

تحلیل نمرات آزمون دولینگو (Duolingo)

نمره بین 55-10: وقتی فردی در آزمون دولینگو نمره‌ای در بازه 10 تا 55 کسب ‌کند یعنی می‌تواند کلمات و عبارات ساده انگلیسی را متوجه شود، در متون ساده از این کلمات و عبارات استفاده کند و مفهوم جملات ساده را نیز درک کند.

نمره بین 85-60: فردی که نمره آزمونش در این بازه می‌شود نشان‌دهنده این است که می‌تواند در محل کار یا در مدرسه عبارات و جملاتی که سطح متوسطی دارند را درک کند اما هنوز توانایی درک جملات پیچیده را ندارد.

نمره بین 115-90: زمانی که نمره آزمون دولینگو در این بازه قرار بگیرد یعنی تقریبا به راحتی می‌تواند با انگلیسی‌زبانان ارتباط برقرار کند، وقتی مطلبی را مطالعه می‌کند مفهوم آن را درک کند و حتی اگر از قبل با موضوعی آشنا نباشد باز هم می‌تواند بدون آمادگی قبلی درباره آن موضوع صحبت کند و اطلاعات کسب کند.

نمره بین 160-120: فردی که نمره آزمون دولینگوی او در این بازه شود یعنی می‌تواند مطالب تخصصی را به خوبی متوجه شود، به راحتی با سایر انگلیسی‌زبانان ارتباط برقرار کند و در زمینه‌های اجتماعی، آکادمیک، شغلی و ... نیز به خوبی با بقیه ارتباط برقرار کند. با استفاده از جدول زیر می‌توانید بر اساس نمره آزمون زبان دولینگو، سطح خود را در زبان انگلیسی تعیین کنید.

سطح A1 A2   B1 B2   C1 C2 
نمره آزمون دولینگو 10-35  40-55 60-85   90-115 120-160  120-160 

آزمون زبان دولینگو چه مدت اعتبار دارد؟

آزمون دولینگو نیز همانند آزمون آیلتس به مدت دو سال اعتبار دارد و پس از آن منقضی می‌شود.

آیا افراد زیر 13 سال نیز می‌توانند در آزمون دولینگو شرکت کنند؟

افراد زیر 13 سال با اعلام رضایت پدر و مادرشان می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. پدر و مادرها برای اعلام رضایت‌شان باید ایمیلی به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید بفرستند و رضایت خود را اعلام کنند.

برای شرکت در آزمون دولینگو به چه مدارک و تجهیزاتی نیاز داریم؟

1- کامپیوتر: برای شرکت در آزمون دولینگو به کامپیوتری نیاز است که میکروفون، اسپیکر و دوربین داشته باشد.

2- کارت شناسایی معتبر

3- اتصال به اینترنت: سرعت اینترنت‌تان باید به گونه‌ای باشدکه سرعت دانلودش حداقل دو مگابیت در ثانیه و سرعت آپلودش حداقل یک مگابیت باشد. قبل از آزمون نیز سرعت اینترنت‌تان را چک کنید. همچنین برای دانلود اپلیکیشن دسکتاپ دولینگو نیز باید کامپیوترتان فضای کافی داشته باشد.

چگونه برای آزمون زبان دولینگو (Duolingo) ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در آزمون دولینگو باید ابتدا برای خود حساب کاربری ایجاد کنید و سپس مواردی که از شما می‌خواهد را انجام دهید.

ایجاد حساب کاربری برای شرکت در آزمون دولینگو

چگونه می‌توان نمره آزمون دولینگو را با آزمون‌های تافل و آیلتس مقایسه کرد؟

از طریق جدول‌هایی که در ادامه آورده‌ایم می‌توانید نمرات آزمون‌های آیلتس و تافل را با نمره دولینگو مقایسه کنید.

آیلتس دولینگو
1/5 10
2 15
2/5 20-25
3 30-40
3/5 45-50
4 55-60
4/5 65-70
5 75-80
5/5 85-90
6 95-100
6/5 105-110
7 115-120
7/5 125-130
8 135-140
8/5 145-150
9 155-160

 

تافل دولینگو
0 10-25
1 30
2-4 35
5-8 40
9-13 45
14-19 50
20-25 55
26-31 60
32-37 65
38-43 70
44-49 75
50-55 80
56-61 85
62-67 90
68-73 95
74-79 100
80-85 105
86-91 110
92-96 115
97-102 120
103-107 125
108-112 130
113-115 135
116-118 140
119 145
120 150-160

آزمون دولینگو (Duolingo) با آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد؟

بسیاری از افراد معتقدند آزمون دولینگو بهتر از آیلتس و تافل است، به همین خاطر در این بخش سعی کرده‌ایم آزمون دولینگو را با آزمون‌های آیلتس و تافل به طور کامل مقایسه کنیم.

  • هزینه آزمون زبان دولینگو نسبت به تافل و آیلتس چگونه است؟

هزینه آزمون دولینگو کمتر از هزینه تافل و آیلتس است. طبق اطلاعات سال 2021 هزینه آزمون دولینگو 49 دلار، هزینه آیلتس 215 و تافل 225 دلار است.

  • آیا آزمون‌ دولینگو در زمان و تاریخ مشخصی برگزار می‌شود؟

معمولا آزمون‌های آیلتس و تافل هر 10 یا 15 روز یک‌بار برگزار می‌شوند اما برای شرکت در آزمون زبان دولینگو با هیچ محدودیتی مواجه نیستید و هر زمان که بخواهید (هر روز و هر ساعتی) می‌توانید در آن شرکت کنید.

  • آزمون دولینگو کجا برگزار می‌شود؟ برگزاری آزمون دولینگو مانند آیلتس و تافل است؟

تمامی مراحل آزمون زبان دولینگو به صورت آنلاین برگزار می‌شود اما آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل در موسسات خاص به صورت حضوری برگزار می‌شوند.

  • آیا برای مطالعه آزمون زبان دولینگو (Duolingo) نیز همچون آیلتس و تافل منابع زیادی وجود دارد؟

آیلتس و تافل آزمون‌های باسابقه‌ای هستند که سال‌های زیادی است برگزار می‌شوند ولی دولینگو آزمون جدیدی است، به همین خاطر منابع زیادی برای مطالعه آن وجود ندارد. در این شرایط وب‌سایت دولینگو خدمات و آزمون‌هایی را به طور رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهد تا در آزمون‌های تمرینی شرکت کنند و برای حضور در آزمون اصلی آماده شوند.

کسب آمادگی برای حضوردر آزمون دولینگو

  • مدت زمان آزمون زبان دولینگو نسبت به آیلتس و تافل کمتر است یا بیشتر؟

مدت زمان آزمون دولینگو به صورت قابل توجهی کمتر از آیلتس و تافل است. به طوری که کل آزمون زبان دولینگو یک ساعت زمان می‌برد اما آیلتس بدون در نظر گرفتن آزمون شفاهی‌اش 2 ساعت و 45 دقیقه و تافل 3 ساعت طول می‌کشد.

  • نوع سوالات آزمون دولینگو با آیلتس و تافل تفاوتی دارد؟

در آزمون‌های آیلتس و تافل هر یک از مهارت‌های لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ به صورت جداگانه آزموده می‌شوند اما در آزمون دولینگو این مهارت‌ها به طور همزمان و به صورت ترکیبی ارزیابی می‌شوند.

جمع‌بندی

امروزه افراد برای مهاجرت‌های تحصیلی، کاری و ... باید مدرک زبان معتبری داشته باشند. یکی از آزمون‌های زبانی که افراد می‌توانند در آن شرکت کنند، آزمون دولینگو است. آزمون زبان دولینگو به صورت آنلاین برگزار می‌شود و افراد در هر زمان و مکانی که بخواهند می‌توانند در آن شرکت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون دولینگو، هزینه این آزمون، مدت زمان اعتبارش و ... مطلب بالا را مطالعه کنید تا اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورید.