مریم کریمی نوشته دانشگاهی 13 تیر 1397 خواندن 443 دفعه
(2 رای‌ها)
اگر قصد دارید آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، این مطلب برای شما آماده شده است. پیش از این تیم وبلاگ آقای مترجم شما را با شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور و بهترین دانشگاه های کانادا آشنا کردند. در این مطلب با مراحل مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان آشنا می شویم. تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آلمان رایگان است. بعضی دانشگاه ها هم کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان خود ارایه می کنند.‌ اما برای اخذ کمک هزینه چه کنیم؟ چه روزمه ای داشته باشیم تا پذیرش گرفتن فرایند ساده تری برای ما باشد؟ 

در بسیاری از دانشگاه ها دروس علاوه بر آلمانی به زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شوند. ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را جستجو کنید و زبان های مورد پذیرش آن را بیابید. سپس مدرک زبان معتبر و نمره زبان مورد نظر دانشگاه ها را جستجو کنید. در گام بعد به تقویت زبان انگلیسی یا آلمانی خود بپردازید و در آزمون های زبان شرکت کنید. البته حتی اگر در دانشگاه انگلیسی زبان مشغول تحصیل شوید، باز هم برای زندگی در آلمان به یادگیری زبان آلمانی نیاز خواهید داشت.

اگر می خواهید برای تحصیل فرزندان خود در مدرسه های آلمان اقدام کنید، باید یک قیم آلمانی برای آن ها انتخاب کنید. این فرد باید کسی باشد که شهروند آلمان است. اگر اقوام درجه یک و مورداعتماد شما در آلمان زندگی نمی کنند، بهتر است از این کار منصرف شوید.

اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان را مد نظر دارید، باید حتما در کنکور سراسری هم شرکت کنید. پس از گذراندن 12 سال تحصیلی اجازه ندارید در آلمان ادامه تحصیل دهید. بلکه باید قبولی کنکور را داشته باشید.

دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان اجازه دارند به طور میانگین 10 ساعت در هفته کار کنند.

برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد باید مدارک خود را به دانشگاه بفرستید تا آن ها تصمیم بگیرند. گاه ممکن است لیسانس یا فوق لیسانس شما را نپذیرند! گاه ممکن است از شما بخواهند یک دوره کوتاه مدت پیش از تحصیلات رسمی را بگذرانید. اگر معدل بالا و رزومه خوبی داشته باشید، شرایط بهتری خواهید داشت.

شرایط برای تحصیل در دوره دکترا دشوارتر است. اگر می خواهید دوره دکترا را در آلمان بگذارنید، باید با استادها مکاتبه کنید. برای این کار باید علاوه بر دانش عمومی زبان، توانایی نوشتن خود در زبان انگلیسی و آلمانی را نیز ارتقا دهید. 

امروز با اطلاعات کلی درباره ادامه تحصیل در کشور آلمان آشنا شدیم. در مطلب آینده با برترین دانشگاه های آلمان آشنا خواهیم شد. آقای مترجم همراه شما است تا بهترین دانشگاه برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را بیابید و تحصیلات خود را به انجام برسانید.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

1 نظر

  • پیوند نظر مهران
    مهران
    24 تیر 1397

    اگه بخوایم توی دانشگاهی درس بخونیم که زبونش انگلیسیه، آیا بازم باید مدرک آلمانی ارایه بدیم؟ یا دیگه نیازی نیست؟ میشه دانشگاه هایی که به زبون انگلیسی درس ارایه میدن رو معرفی کنین؟

ارسال یک نظر