مریم کریمی نوشته
اگر به دنبال مهاجرت و ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارجی هستید، دانشگاه های سوییس یکی از بهترین گزینه ها هستند. دانشگاه های سوییس در رتبه بندی های جهانی و اروپایی رتبه های بسیار خوبی دارند، شرایط کاری خوبی برای فارغ التحصیلان خود فراهم می کنند و به کارهای پژوهشی اهمیت فراوانی می دهند.

پیش از این گام های ابتدایی برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را بررسی کردیم، امروز به شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه های سوییس می پردازیم و در ادامه با بهترین دانشگاه های سوییس آشنا خواهیم شد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوییس

دانشگاه های سوییس مدارک تحصیل از راه دور، دیپلم دبیرستان های شبانه و هنرستان ها را نمی پذیرند. اگر از یکی از این مدرسه ها دیپلم گرفته اید، باید در آزمون بین المللی دیپلم شرکت کنید. 

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های سوییس بایستی مدرک B1 یا B2 آلمانی ارایه کنید. در مقطع کارشناسی درس ها به زبان های آلمانی و فرانسوی ارایه می شوند. بهتر است مدارک زبان خود را در این کسب کنید تا راحت تر بتوانید ویزا بگیرید. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوییس

در دوره کارشناسی ارشد بعضی رشته های به زبان انگلیسی ارایه می شوند اما بازهم بسیاری از رشته ها به زبان های آلمانی یا فرانسوی تدریس می شوند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان داشته باشید حداقل نمره آیلتس مورد نیاز شما 6.5 است. اگر نمره زبان موردنظر را کسب نکنید، می توانید در کلاس های زبان دانشگاه شرکت کنید. 

تحصیل در مقطع دکترا در سوییس

دروس دوره دکترا هم به هر سه زبان انگلیس، آلمانی و فرانسوی ارایه می شوند. البته باید به رشته و دانشگاه خود دقت داشته باشید. دانشگاه های سوییس ماهیانه 2 هزار دلار به دانشجویان دکتری خود پرداخت می کنند.

اجازه کار دانشجویی در سوییس

همه دانشجویان دانشگاه های سوییس اجازه کار هفتگی در کنار تحصیل دارند. میزان کار هفتگی برای دانشجویان کارشناسی 10 ساعت در هفته و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری 20 ساعت در هفته است. در تعطیلات آخر هفته و ایام میان ترم این میزان افزایش خواهدداشت. 

بهترین دانشگاه های سوییس

دانشگاه زوریخ  (University of Zurich)

دانشگاه زوریخ بزرگترین دانشگاه سوییس است و بیشترین تنوع رشته ها را هم دارد. این دانشگاه در رتبه ۷۳ جهانی قرار دارد. دوره های لیسانس بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شود اما در بعضی از دانشکده ها هم زبان انگلیسی رایج است. تنها رشته در دوره لیسانس که کاملا به زبان انگلیسی درس داده می شود زبان و ادبیات انگلیسی است.  همه رشته های دوره فوق لیسانس در دانشکده علوم به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. این دانشگاه ۷ دانشکده فلسفه، پزشکی، علوم اقتصاد، حقوق، ریاضیات و علوم طبیعی، الهیات و دامپزشکی دارد.

دانشگاه ژنو(University of Geneva)

دانشگاه ژنو یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های سوییس است که در سال ۱۵۵۹ تأسیس شد. این دانشگاه در رتبه ۹۸ دانشگاه های برتر جهان از نظر رتبه سنجی QS  قرار دارد. در این دانشگاه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در طیف وسیعی از رشته های تحصیلی ارایه می شود. آموزش در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی است. اما کلاس های دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برگزار می شود. دانشگاه ژنو  ۹ دانشکده علوم، پزشکی، علوم انسانی، اقتصاد و مدیریت، علوم اجتماعی، حقوق، الهیات، روانشناسی و ترجمه دارد.

دانشگاه لوزان  (University of Lausanne) 

دانشگاه لوزان در بین ۱۵۰ دانشگاه برتر قرار دارد. این دانشگاه ۷ دانشکده هنر، زیست شناسی و پزشکی، تجارت و اقتصاد، علوم زمین شناسی و محیط زیست، حقوق، علوم اجتماعی و سیاسی و الهیات دارد. لوزان شهری فرانسوی زبان است و بیشتر رشته های این دانشگاه هم به زبان فرانسوی تدریس می شود. شهریه تحصیل در دانشگاه کمتر از دیگر دانشگاه های سوییس است.

امروز با شرایط تحصیل در کشور سوییس و بهترین دانشگاه های سوییس آشنا شدیم. آقای مترجم همراه و راهنمای شماست تا بهترین دانشگاه را انتخاب کنید و ادامه تحصیل دهید. سوالات خود را با ما درمیان بگذارید.