مریم کریمی نوشته
هنگامی که یک مقاله علمی نوشته اید و می خواهید آن را چاپ کنید، باید به مجله های معتبری مراجعه کنید که امتیاز علمی بالایی دارند. هرچه امتیاز مجله بالاتر باشد، مقاله شما نیز امتیاز بیشتری می گیرد. اما چگونه امتیاز یک مجله را بدانیم؟ چگونه از حیله مجله های نامعتبر در امان باشیم؟ پیش از این از ضریب تاثیر در سامانه ISI صحبت کردیم. آقای مترجم امروز شما را با نحوه امتیاز دهی مجله ها در نمایه اسکوپوس و شیوه تشخیص امتیاز هر مجله آشنا می کند.

اسکوپوس یکی از سامانه های معتبر وشناخته شده در حوزه ایندکس یا نمایه کردن مقاله های علمی است. این پایگاه اطلاعات حدود 5هزار ناشر علمی و 16500 ژورنال تخصصی را در بر گرفته است. همان گونه در بحث از ملاک های ISI صحبت کردیم، این سامانه ها همه ژورنال ها را ایندکس نمی کنند. چه فاکتورها و ملاک هایی باعث می شود مجله علمی خاصی مورد توجه سامانه اسکوپوس قرار گیرد؟ 

به ویژگی های مورد توجه اسکوپوس quartile score یا Q می گویند. این Q ها از 1 تا 4 هستند و مجله ها را به چهار گروه دسته بندی می کنند.Q1  بهترین مجله ها را معرفی می کند، مجله هایی که جزو یک چهارم صدر هستند و به همین ترتیب Q4 مجله های رده نهایی را نشان می دهد. اگر می خواهید در یکی از دانشگاه های معتبر خارج از کشور ادامه تحصیل دهید، باید تلاش کنید از مجله هایی که Q1 یا Q2 دارند، برای مقاله های خود پذیرش بگیرید.

تفاوت های Q و Impact Factor

  • نمره Q در پایگاه اسکوپوس معادل ضریب تاثیر در پایگاه ISI است. با این تفاوت که ضریب تاثیر از 1 هزارم تا 30 متغیر است ولی دامنه Q 1 تا 4 است. در نتیجه دسته بندی آن کلی تر است.
  • از دیگر تفاوت های ضریب تاثیر و Q این است که ضریب تاثیر بازه زمانی 2 سال را درنظر می گیرد ولی Q به یک بازه زمانی 3 ساله توجه دارد.

معیار های مهم برای رتبه بندی در اسکوپوس

هر ساله 3500 مجله جدید درخواست ورود به نمایه اسکوپوس را دارند اما تعداد اندکی از آن ها پذیرش می شوند. وب سایت نمایه اسکوپوس مدعی است فقط 33درصد از این مجله ها حداقل های لازم برای حضور در اسکوپوس را دارند. و در نهایت می توان گفت سالیانه حدود 600 عنوان مجله جدید به سامانه ایندکس اسکوپوس وارد می شوند.

  • یکی از فاکتورهای مهم برای حضور در نمایه اسکوپوس انتشار منظم سالیانه است. یعنی یک مجله باید تعداد معینی تاریخ انتشارثابت در طول سال داشته باشد. 
  • نکته مهم بعدی تعداد استنادها به مقاله های چاپ شده در یک مجله است. در این بخش استنادهای انجام شده در مطبوعات موردقبول نیستند.
  • چکیده ها در سامانه اسکوپوس نمایه نمی شوند و در امتیازدهی هم تاثیری ندارند.
  • معیارهای امتیازدهی سالیانه اعلام می شوند. این معیارها در هر سال یک بار اعلام می شوند و تا انتهای سال تغییر نمی کنند. اما تاثیر استنادها از یک مجله روزانه آپدیت می شود.

چگونه Q مجله های علمی را تشخیص دهیم؟

برای انتشار مقاله باید به Q مجله ها توجه کنیم. همان گونه که پیش از این اشاره شد چاپ مقاله در مجله هایی که Q1 یا Q2 هستند، تاثیر مثبتی در پذیرش گرفتن از دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی دارد. اما چگونه تشخیص دهیم Q یک ژورنال علمی چند است؟ آیا می توانیم به ادعای هر ژورنال اعتماد کنیم؟ همان طور که می دانید ژورنال های نامعتبر زیادی هستند که ادعا دارند Q بالایی دارند. بهترین منبع برای بررسی Q یک ژورنال علمی وب سایت SJR است:

در این وب سایت علاوه بر این که می توانید نام ژورنال را سرچ کنید و رتبه آن را ببینید، می توانید با انتخاب موضوع خاصی، مجله های علمی آن حوزه را به ترتیب رتبه اسکوپوس ببینید. در این پایگاه کشورها هم رتبه بندی شده اند. سه کشور ابتدای لیست که بالاترین مجله های Q1 را دارند به ترتیب آمریکا، چین و انگلستان هستند. ایران در جایگاه 22 این لیست قرار دارد.

امروز با رتبه بندی مجله ها در نمایه اسکوپوس آشنا شدیم. با انتشار مقاله های علمی خود در مجله هایی که رتبه علمی بالاتری دارند، امتیاز بالاتری کسب خواهید کرد. آقای مترجم همراه شماست تا مقاله های علمی خود را در بهترین مجله ها به چاپ برسانید.

دیگر مطالب حوزه مقاله نویسی را از دست ندهید؛