اگر حوصله خواندن هیچ کتابی را برای تقویت زبان انگلیسی خود ندارید، اگر وقتتان کم است و یا دوست دارید از ابزارهای دیگری برای یادگیری زبان استفاده کنید پادکست‌های یادگیری زبان انگلیسی یکی از بهترین گزینه‌ها هستند.

پادکست‌ به فایل‌های صوتی می‌گویند که در سال‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. پادکست همانند پخش‌های رادیویی قدیم است و موضوعات و انواع متنوعی را شامل می‌شود.

چرا می‌گوییم از پادکست ها برای تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنید؟

  • همیشه و همه جا دردسترس شما هستند. می‌توانید به راحتی و در همه مکان‌ها به خصوص وقتی می‌خواهید زمان خود هدر را از دست ندهید پادکست گوش کنید.
  • تقویت مهارت شنیداری. با استفاده از پادکست‌ها به خوبی می‌توانید مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید زیرا در اکثر پادکست‌ها، مکالمات رایج و روزمره انگلیسی به کار رفته است.
  • یادگرفتن کلمات مخصوص هر زمینه یا موضوع. محتوای هر پادکست درباره موضوع خاصی حرف می‌زند پس می‌توان با پیداکردن پادکست‌های انگلیسی مربوط به موضوعی خاص کلمات مربوط به زمینه مورد علاقه‌تان را راحت یادبگیرید.
  • بیشتر پادکست‌ها همراه با متن هستند. گوش دادن به پادکست همراه با نگاه کردن روی متن‌شان کمک بسیار زیادی به یادگیری تلفظ صحیح همراه با یادگیری املا صحیح کلمات می‌کند.

 

معرفی چند نمونه از بهترین پادکست‌های انگلیسی برای تقویت زبان انگلیسی

مجموعه This American Life

یکی از محبوب‌ترین پادکست‌ها مجموعه This American Life است. موضوع آن به روایت داستان‌های جذاب ساکنان آمریکاست و طیف مختلفی از افراد در شبکه رادیویی با همین نام می‌پردازد. این مجموعه شما را با زیر و بم زندگی آمریکایی‌ها، فرهنگ و زندگی روزمره‌شان آشنا می‌کند. همچنین یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با لهجه‌های محلی و سرعت‌های مختلف حرف زدن در لهجه انگلیسی-آمریکایی است. سطح این پادکست‌ها برای افراد مبتدی و متوسط مناسب است.

مجموعه پادکست‌های BBC

همه ما شبکه خبری BBC را می‌شناسیم. این شبکه پادکست‌های بسیار متنوع و مختلفی تولید می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به Global News، 6-Minute English و The English We Speak اشاره کرد.

پادکست‌های Global News دوبار در روز منتشر می‌شوند که حاوی موضوعاتی از اخبار سرار جهان هستند. اغلب آن‌ها به صورت مصاحبه‌ای‌اند و افراد به صورت کاملاً و واضح و قابل فهم صحبت می‌کنند.

مجموعه پادکست‌های The English We Speak روی اصطلاحات و عبارات روزمره مورد استفاده در زبان انگلیسی تمرکز دارد. در هر قسمت معمولاً دو نفر راجع به موضوعی صحبت می‌کنند که این مکالمات می‌تواند به تقویت مهارت اسپیکینگ کمک زیادی کند. هر پادکست بین دو تا سه دقیقه است و هر هفته یک قسمت منتشر می‌شود. سطح این مجموعه با توجه به اصطلاحات وعبارت‌های مختلفی که در متن هر قسمت به کار رفته برای زبان آموزان سطح متوسط و پیشرفته مناسب است.

پادکست‌های 6-Minute English با محتوای خبری هر هفته منتشر می‌شود. هر قسمت با متن، سوال و لیستی از کلمات تهیه شده تا بهتر بتواند به تقویت زبان انگلیسی زبان آموزان مخصوصاً سطح متوسط کمک کند.

پادکست‌های British Council

پادکست‌های British Council یکی دیگر از بهترین پادکست‌ها برای یادگیری زبان هستند. در هر قسمت از این پادکست‌ها که تقریبا 25 دقیقه است. پیرامون موقعیت‌های روزمره زندگی بحث و گفت‌وگو می‌شود. سرعت حرف زدن در این مجوعه از پادکست‌ها معمولی است و افراد با لهجه بریتیش صحبت می‌کنند از این رو می‌تواند گزینه مناسبی برای زبان‌آموزان سطح مبتدی و متوسط باشد.

مجموعه پادکست‌های Comedy Bang Bang

این مجموعه پادکست شامل اجراهای خنده‌دار و مفرحی است که در قسمت‌های مختلف آن با افراد مشهور صحبت شده و شامل بداهه‌گویی، بازی‌ها و شخصیت‌های جالبی است که می‌تواند شما را سرگرم کند. به دلیل شخصیت‌های زیادی در پادکست‌ها وجود دارد می‌توانید لهجه‌ها و گویش‌های مختلفی را بشنوید. در این پادکست‌ها افراد کمی سریع صحبت می‌کنند و می‌توان گفت سطح زبان آن برای زبان آموزان سطح پیشرفته مناسب است.