مریم کریمی نوشته
از هنرمندان و نویسندگان معروفی مثل ارنست همینگوی و آگاتا کریستی چه می‌آموزیم؟ آیا تقلید از عادت‌های آن‌ها برای یادگیری زبان به ما کمک می‌کند؟ در طول سال‌های تحصیل حتما از معلمانتان شنیده‌اید که برای مطالعه‌ موثر باید زمان زیادی را صرف مطالعه کنید. همان کاری که جاکومو لئوپاردی، شاعر، نویسنده و فیلسوف ایتالیایی انجام داد. لئوپاردی فقط برای نوشته‌های ادبی و بدبینی روشن‌فکرانه‌ مشهور نیست بلکه او هفت سال دیوانه‌وار خود را در کتابخانه پدرش حبس کرد و تلاش کرد تا حد امکان بیاموزد.

 با احترام به جاکومو، می‌خواهیم مدل آموزشی جدیدی را امتحان کنیم. مطمئنا نمی‌خواهیم شیوه‌های آموزشی گذشته را به ناگاه دگرگون کنیم. با این حال معتقدیم می‌توان همراه با شادی و تفریح و بدون استرس مطالب زیادی آموخت.

دلخور نشو جاکومو! ما متقاعد شده‌ایم که می‌توان یک زبان را آموخت بدون این‌که خودمان را در کتابخانه زندانی کنیم، از زندگی اجتماعی کناره بگیریم و در حالی‌که روی کتاب‌های دستور زبان خم شده‌ایم، به ذهن و کمرمان فشار بیاوریم. 

 تصمیم گرفتیم رفتار روزانه‌ چند نویسنده‌، هنرمند و متفکر مشهور را به دقت تحلیل کنیم. و از آن‌ها در آموزش زبان استفاده کنیم. لیستی از این رفتارها تهیه کردیم که برای موفقیت در آموزش زبان به شما کمک می‌کند.

1- نقش انعطاف‌پذیری آگاتا کریستی در یادگیری زبان

آیا می‌دانستید آگاتا کریستی برای نوشتن کتاب‌هایش به میز احتیاج نداشت؟ در حقیقت ملکه‌ جنایت هرجا، هرطور و هروقت که می‌خواست، می‌نوشت: در اتاق‌ هتل، در قطار، در کافی‌شاپ‌ و...  او حتی کتاب‌هایش را به ترتیب زمانی نمی‌نوشت، بلکه ابتدا آخر کتاب را می‌نوشت.

لحظه‌ای صبر کنید و درمورد خودتان بیندیشید. بدیهی باست که هیچ‌کدام شبیه به هم نیستیم. بعضی صبح‌ها و بعضی شب‌ها فعال‌تر هستیم. بعضی می‌توانند برای مدت طولانی روی موضوعی متمرکز بمانند اما عده‌ای بیش از چند لحظه نمی توانند تمرکز خود را حفظ کنند. بعضی با تصویر، بعضی با متن و عده‌ای همراه با صدا می‌آموزیم. بعضی یک میز مرتب را ترجیح می‌دهیم، بعضی هم دوست داریم در تختواب مطالعه کنیم، این درحالی است‌که بعضی دیگر مطالعه کردن در مترو را ترجیح می‌دهند.

فرض کنید همه‌ این افراد مجبور باشند به کلاس درس مشترکی، در روزی خاص و زمانی مشخص بروند و با یک معلم و یک متد آموزشی درس بخوانند. بسیاری از آن‌ها نمی‌تواند نتایج خوبی کسب کنند. نه این‌که هیچ‌ مطلبی یاد نگیرند، اما به اندازه‌ای که در برنامه‌ آموزشی پیش‌بینی شده‌است، موفق نخواهندبود.

از آگاتا کریستی الهام بگیرید؛ خود را بشناسید، به صدای ذهن و بدنتان گوش کنید، و از آن‌ها بپرسید شما چه‌طور بهتر یاد می‌گیرید. اگر جاکومو لئوپاردی هم این شیوه را می‌دانست، سرنوشتش تغییر می‌کرد. 

اگر می‌خواهید به یادگیری زبان خود کمک کنید، خود را بشناسید و بررسی کنید در چه شرایطی یادگیری بیشتری دارید. به عنوان یک زبان‌آموز، برای یادگیری زبان شرایط مناسب را برای خود فراهم کنید و سعی کنید در کوتاه‌ترین زمان بیشترین بازدهی را در یادگیری زبان داشته‌باشید.

 انعطاف پذیری در یادگیری زبان

2- نقش حس کنجکاوی استیو جابز در یادگیری زبان 

سخنرانی استیو جابز در میان دانشجویان دانشگاه استنفورد را به یاد دارید؟ استیو جابز در این سخنرانی گفت: «کنجکاو و نادان بمان!»

آیا کنجکاوی انگیزه‌ اصلی برای هل دادن شما به سمت مطالعه و ارتقای خودتان نیست؟

علاوه بر محرک‌های قدیمی، مثل عشق، کار و تعطیلات، چرا یادگیری زبان را شروع کردید؟ آیا برای ارضای کنجکاویتان نبود؟ یا به‌خاطر خواست درونیتان برای آموختن؟

اگر هنوز یادگیری زبان را شروع نکرده‌اید، بدانید که برای یادگیری زبان یا هر چیز دیگر، علاقه به یادگیری و کنجاوی نیاز است. شاید این فکر در ذهن شماست که چرا باید زبان دیگری یاد بگیرم؟ چرا به این موضوع علاقه داشته باشم و چرا باید کنجکاو برای یادگیری زبان باشم؟ برای پاسخ به این سوال‌ها 5 دلیل برای یادگیری زبان را مطالعه کنید. قطعا علاقه‌مند و کنجکاو خواهید شد. حس کنجکاوی را در خود تقویت کنید. بدون شک، در این مسیر پیشرفت خواهید کرد. 

کنجکاوی در یادگیری زبان

3- نقش سماجت ویلیام فاکنر در یادگیری زبان

تا این‌جا می‌دانید چه‌طور زبان‌آموزی هستید و می‌دانید که کنجکاوی باید موتور محرکتان باشد.

از این‌جا به بعد باید کمی جدی‌تر باشیم: وقتی آموزش زبان را آغاز کردید، می‌دانستید که به تلاش نیاز دارید. فقط کمی سماجت از شما می‌خواهیم. برای این‌که مطمئن شوید آن‌چه می‌آموزید در خاطرتان می‌ماند، باید ثابت‌قدم بمانید و هر روز حداقل 10 تا 15 دقیقه به زبانی که یاد می‌گیرید اختصاص دهید. 

سماجت را از ویلیام فاکنر می‌آموزیم. وی هزینه‌های دانشگاهش را از یک شغل شبانه‌ تامین می‌کرد. او شب‌ها در یک کارگاه ذغال سنگ بیل می‌زد تا هزینه تحصیل دانشگاهش را تامین کند! حتما برایتان سوال پیش می‌آید که پس فاکنر کی زمان نوشتن داشت؟! جالب است بدانید که در زمان‌های استراحت بین دو شیفت کاری‌اش، درحالی‌که از یک چرخ‌دستی به عنوان میز استفاده می‌کرد، داستان می‌نوشت. 

اگر شما هم در یادگیری زبان سماجت کنید و از کوتاه‌ترین زمان‌ها، حتی زمان‌های استراحت، برای یادگیری زمان استفاده کنید، قطعا موفق خواهید شد. موفقیت در یادگیری هر مطلبی تلاش و سماجت می‌طلبد، به ویژه یادگیری زبان!

سماجت در یادگیری زبان

4- نقش نظم مارینا آبراموویچ در یادگیری زبان

در این مرحله می‌خواهیم به تعهدتان برای آموختن زبان وفادار بمانید و انگیزه و کنجکاویتان را حفظ کنید. 

مارینا آبراموویچ با وفاداری به برنامه‌ریزی‌ خود، روزانه تمرین می‌کرد، سطح تمرکز خود را بالا می‌برد و به موفقیت دست می‌یافت.

اهمیتی ندارد آبراموویچ دقیقا چه مراحلی را طی می‌کرد. (او یک هنرمند است پس نیازی نیست شما روش او را قدم به قدم تقلید کنید. پیشنهاد می‌کنیم فقط به عنوان یک منبع الهام‌بخش به او نگاه کنید. شما می‌خواهید یک زبان جدید بیاموزید، پس بهتر است یک برنامه روزانه برای خود تنظیم کنید. مثلا روزانه 15 دقیقه زمان برای مرور کلمه‌‌ها و جمله‌هایی که تازه آموخته‌اید در نظر بگیرید. حالا باید تحت هر شرایطی به این برنامه وفادار بمانید. به یاد داشته باشید برای موفقیت در یادگری زبان، پس از یک برنامه‌ریزی مناسب، مهم‌ترین مساله پایبندی به این برنامه است.

نظم در یادگیری زبان

5- نقش شجاعت ارنست همینگوی در یادگیری زبان

ارنست همینگوی در کتاب «مرگ بعد از ظهر» می‌گوید: «جرأت مسیر کوتاهی را از قلب به سمت مغز طی می‌کند، اما هنگامی‌که راه می‌افتد، هیچ‌کس نمی‌داند چقدر می‌تواند پیش برود.»

جرأت راه کوتاهی را تا مغز طی می‌کند. پس به محض این که جرات پیدا کردید، باید از آن استفاده کنید. اگر صبر کنید، دیر می‌شود. نباید زمان زیادی را صرف فکر کردن کنید و اجازه دهید با ترس از اشتباه کردن شکست بخورید.

حال از شجاعت همینگوی در یادگیری زبان بهره ببرید. فقط تعدادی جمله و چند کلمه‌ تصادفی یاد گرفته‌اید؟ شجاع باشید و با چند نفر حرف بزنید. از این راه اعتماد به نفس فراوانی به‌دست می‌آورید. با همین میزان اطلاعات، افراد حرف شما را متوجه می‌شوند. هر مرحله‌ سخت و هر پیروزی کوچک موتور انگیزه‌ را به راه می‌اندازد. آن وقت است که می‌فهمید برای یک چالش جدید آماده‌اید و بیشتر و بیشتر می‌آموزید.

شجاعت در یادگیری زبان

همین الان شروع کنید و این پنج ویژگی را در خود تقویت کنید. سعی کنید از این ویژگی‌ها برای یادگیری به ویژه یادگیری زبان کمک بگیرید. زمانی که این ویژگی‌هارا در خود تقویت کردید و انگیزه، کنجکاوی، سماجت، انضباط، انعطاف‌پذیری و شجاعت لازم برای یادگیری زبان را داشتید، احتمالا به این فکر می‌افتید که چه زبانی را یاد بگیرید. آقای مترجم 8 زبان را به شما معرفی می‌کند و اطلاعات لازم درباره این که چرا این زبان‌ها گزینه‌های خوبی برای یادگیری هستند را در اختیار شما می‌گذارد.