آموزش زبان انگلیسی با فیلم به کودکان: معرفی 5 فیلم + لینک دانلود

(3 رای‌ها)
491
100

یکی از روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از فیلم و انیمیشن است. می‌توان گفت این روش، در بین روش‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که هم جنبه‌ی سرگرمی برای کودک دارد هم به تقویت زبان و مهارت‌های او مانند مهارت شنیداری و گفتاری کمک می‌کند.

اغلب ما نام فیلم‌ها و انیمیشن‌هایی مانند Frozen، Beauty and the Beast، Ice Age، The Incredibles، Nemo و... را شنیده‌ایم یا حتی در کودکی خود آن‌ها را تماشا کرده‌ایم و خاطره‌های خوشی برای ما به جا گذاشته‌اند. با این وجود هنگامی که تماشای این گونه فیلم‌ها با آموزش همراه می‌شود نمی‌دانیم که چگونه به قصد یاد دادن به کودک خود از آن‌ها استفاده کنیم؛ حتی در برخی موارد در انتخاب آن دچار سردرگمی می‌شویم.

ما در این مطلب سعی داریم به معرفی 5 نمونه از بهترین‌ فیلم‌ها برای کودکان بپردازیم اما این که بهترین فیلم آموزش زبان انگلیسی به کودکان کدام است یا کدام فیلم انگلیسی برای تقویت زبان بهتر است تا حدی سلیقه‌ای است. اما بهتر است قبل از معرفی، چکیده‌ای از نحوه‌ی آموزش زبان انگلیسی با فیلم را شرح دهیم.

آموزش زبان انگلیسی با فیل به کودکان از بهترین روش‌ها برای آموزش زبان انگلیسی است.

چگونگی آموزش زبان انگلیسی با فیلم به کودکان

تقویت مهارت شنیدن از مهم‌ترین مهارت‌ها در یادگیری زبان انگیسی برای کودکان است. هر چه بیشتر گوششان با کلمات و اصطلاحات انگلیسی آشنا شود، بیشتر و بهتر زبان را درک می‌کنند و یاد می‌گیرند. در کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی برای کودکان فایل‌های صوتی برای تقویت این مهارت در نظر گرفته شده است اما به هر حال کافی نیست. تماشای فیلم بهترین مکمل در این مورد است؛ چرا که با یک تیر دو نشان می‌زنید: هم کودک سرگرم می‌شود و لذت می‌برد و هم می‌آموزد و مهارت‌هایش تقویت می‌شوند.

برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم بهتر است آن‌هایی انتخاب شوند که کمتر از دیالوگ‌ها و لغات پیچیده‌تری استفاده شده است. (تنها با مشاهده‌ی تیزر فیلم می‌توان به این قضیه پی برد). البته این مورد بستگی به سطح زبان آموز نیز دارد. بهتر است از زیرنویس انگلیسی استفاده شود؛ زیرا کودک هم‌زمان با شنیدن، صورت و شکل کلمه‌ها و حروف (به خصوص کلمات دیداری) را می‌بیند و می‌آموزد. سپس برخی مواقع با متوقف کردن فیلم در لحظه‌هایی که دیالوگ‌ها برای آموزش دادن کلیدی به نظر می‌رسند، از کودکتان بخواهید که آن‌ها را تکرار کند. البته این کار را زیاد تکرار نکنید؛ زیرا باعث خستگی و کلافگی خود و کودک می‌شوید. هم‌چنین پیشنهاد می‌شود پس از چند وقت همان فیلم را بدون زیرنویس به همراه کودک خود تماشا کنید تا مهارت شنیداری کودک بیشتر مورد آزمایش قرار گیرد.

معرفی 5 فیلم آموزش زبان انگلیسی به کودکان

در این بخش خلاصه‌ای از اطلاعات هر فیلم در اختیار شما قرار داده می‌شود تا با مقایسه، مشاهده و آموزش زبان انگلیسی به وسیله‌ی آن‌ها به کودکانتان به آثار آموزشی آن پی ببرید. البته همان طور که گفته شد تا حدودی انتخاب فیلم مناسب برای آموزش بر اساس سلیقه و علاقه است و تنها در این مطلب سعی شده است که نمونه‌هایی از بهترین آثار سینمایی جهان معرفی شوند.

1. انیمیشن Zootopia برای آموزش زبان به کودکان

کمتر کسی است که بعد از جایزه گرفتن Zootopia در مراسم اسکار سال 2017  نام این انیمیشن محبوب را نشنیده باشد. داستان این فیلم، شهری به نام Zootopia را که حیوانات ساکن آن هستند بیان می‌کند. هنگامی که روباه چرب زبانی به خاطر جرمی که مرتکب نشده است مقصر شناخته می‌شود، پلیس خرگوشی او را تحت پیگرد قرار می‌دهد اما وقتی آن‌ها هدف‌های یک توطئه می‌شوند مجبور می‌شوند با هم متحد شوند و پرده از یک فساد بزرگ بردارند. نقدهای منتقدان نسبت به این فیلم بسیار مثبت بوده است و نمرات بالایی نیز دریافت کرد.

 

Zootopia

نام فیلم: Zootopia

سال انتشار: 2016

نمره‌ی منتقدین: 78/100

امتیاز: 8.0/10 IMDb

 دانلود فیلم با کیفیت‌های مختلف   

دانلود زیرنویس انگلیسی     

2. انیمیشن Big Hero 6 برای آموزش زبان به کودکان

انیمیشن Big Hero 6 برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن سال 2015، فیلمی در ژانر علمی-تخیلی است و طرفدارهای خودش را دارد. داستان فیلم در شهری در آینده به نام سان فرانسوکیو، ترکیبی فرهنگی، جغرافیایی و معماری از دنیای شرق و غرب، اتفاق میافتد. قهرمان داستان نوجوانی به نام هیرو هامادا، نخبه‌ی دانش رباتیک است که به همراه برادر بزرگترش، تاداشی، روزی به کالج می‌رود و آنجا عاشق چیزی که در آزمایشگاه برادرش می‌بیند می‌شود. برای این که ثابت کند که لیاقت ورود به دانشگاه را دارد باید چیزی اختراع کند اما طی اتفاقاتی خود را مسئول مقابله با یک تهدید شرورانه در شهر می‌بیند. این فیلم به حدی محبوب شد که سریال تلویزیونی آن نیز ساخته شد. این انیمیشن موزیکال می‌تواند منبع خوبی برای آموزش زبان به کودکان باشد.

Big Hero 6

نام فیلم: Big Hero 6

سال انتشار: 2014

نمره‌ی منتقدین: 74/100

امتیاز: 7.8/10 IMDb

دانلود فیلم با کیفیت‌های مختلف   

دانلود زیرنویس انگلیسی   

3. انیمیشن The Boss Baby برای آموزش زبان به کودکان

کم و بیش همه با شخصیت بچه رییس به سبب محبوبیتش آشنایی دارند. این فیلم که بر اساس کتابی به همین نام، نوشته‌ی مارلا فرازی (Marla Frazee) ساخته شد، داستان خانواده‌ای را نقل می‌کند که با ورود بچه‌ای عجیب و غریب به خانه‌شان اتفاقات زیادی را تجربه می‌کنند. در حالی که خانواده انگشت اتهام خود را به سوی پسر بزرگ‌تر نشانه می‌روند و او را حسود می‌خوانند، طولی نمی‌کشد که اوضاع عوض می‌شود و این دو برادر چاره‌ای ندارند جز این که در مقابل خطری که خانواده را تهدید می‌کند با هم متحد شوند. این فیلم پیام مهمی که شامل اهمیت و ارزش خانواده است را به بچه‌ها انتقال می‌دهد و از آن دسته فیلم‌هایی است که دیالوگ‌های چندان پیچیده‌ای ندارد. بعدها ادامه‌ی این فیلم در قالب سریالی به نام The Boss Baby: Back in Business ساخته شد.

The Boss Baby

نام فیلم: The Boss Baby

سال انتشار: 2017

نمره‌ی منتقدین: 50/100

امتیاز: 6.3/10 IMDb   

دانلود فیلم با کیفیت‌های مختلف   

دانلود زیرنویس انگلیسی   

4. انیمیشن Inside Out برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

انیمیشن Inside Out پنج احساس مختلف انسان شامل ترس، ناراحتی، شادی، عصبانیت و نفرت را در قالب شخصیت‌های کارتونی و چگونگی تعامل آن‌ها در ذهن و خاطره و تجربه‌های جدید به تصویر می‌کشد. داستان فیلک راجع به رایلی دختری 11 ساله و شادی است که بخاطر شرایط خانوادگی مجبور می‌شود به همراه پدر و مادرش به شهر سان فرانسیسکو نقل مکان کند. او در این شهر جدید باید دوست جدید پیدا کند و وضعیت خودش را با محیط جدید تطبیق دهد. با این‌حال 5 احساس مهم ذهن او  قادر نیستند در موقعیت جدیدی که رایلی در آن قرار گرفته است مدیریت همیشگی‌شان را بر ذهن او داشته باشند و مدام در حال کشمکش هستند. محتوای فیلم به خوبی کارکرد مغز و به خصوص احساسات مهم و اثرهای آن‌ها را با زبانی کودکانه برای کودکان به تصویر می‌کشد. این فیلم نیز در سال 2016 برنده‌ی اسکار بهترین انیمیشن شد.

Inside Out

نام فیلم: Inside Out

سال انتشار: 2015

نمره‌ی منتقدین: 94/100

امتیاز: 8.2/10 IMDb

دانلود فیلم با کیفیت‌های مختلف   

دانلود زیرنویس انگلیسی    

5. فیلم Christopher Robin برای آموزش زبان به کودکان

این فیلم که به اصطلاح لایو اکشن (live-action) همان شخصیت محبوب کارتونی وینی پو است، داستان فردی به نام کریستوفر که تبدیل به یک انسان بالغ شده است و اکنون تمرکز او بر روی زندگی، کار و خانواده‌اش می‌باشد را بیان می‌کند تا اینکه کریستوفر به صورت ناگهانی با دوست قدیمی خود، Winnie-the-Pooh (پو خرسه)، برخورد می‌کند. حالا که کریستوفر گرفتار مشکلات و استرس زندگی در دنیای واقعی شده و همیشه مشغول کار است و دیگر خبری از آن کودک باهوش و خوشحال نیست، دوستان قدیمی کریستوفر به دیدارش می آیند تا وی را به خود ﻭﺍﻗﻌﯽاش بازگردانند. تماشای این فیلم به همراه کودکتان هم برایش آموزنده است و هم شما را به دنیای کودکیتان و خاطره‌هایی که با وینی پو داشته‌اید می‌برد.

Christopher Robin

نام فیلم: Christopher Robin

سال انتشار: 2018

نمره‌ی منتقدین: 60/100

امتیاز: 7.3/10 IMDb

دانلود فیلم با کیفیت‌های مختلف   

دانلود زیرنویس انگلیسی   

کلام پایانی

در این مطلب سعی بر آن بود ابتدا خلاصه‌ای از نحوه‌ی آموزش زبان انگلیسی با فیلم به کودکان ارائه شود. سپس به معرفی 5 فیلم از بهترین آثار انیمیشن و سینمایی جهان پرداخته شد. خوشحال می‌شویم در این زمینه نیز نظرها و تجربه‌هایتان را با ما در میان بگذارید و فیلم‌‌هایی که به نظر شما از هر نظر برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان مفید است را برای ما نیز معرفی کنید.

اشتراک پست

ارسال یک نظر

علیرضا غرةالحمید

درباره نویسنده

من دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه دولتی شهرکرد هستم. از کودکی بسیار به زبان انگلیسی علاقه‌مند بودم و به همین جهت استعداد زیادی در این زمینه دارم.

زبان انگلیسی را در مؤسسه‌ی گویش آموختم و اکنون نیز در مرکز زبان دانشگاه شهرکرد مشغول به کار هستم. 

آقای مترجم در شبکه های اجتماعی

آقای مترجم را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.