مریم کریمی نوشته آموزش زبان 21 مهر 1397 خواندن 600 دفعه
(1 رای)
در مطلب های پیشین وبلاگ آقای مترجم با شیوه های مختلف یادگیری و تقویت زبان خارجی خود آشنا شدید. چنان که می دانید صحبت کردن با اهالی زبان یکی از راه های مفید و موثر تقویت زبان است. در این مطلب به نکته هایی که هنگام صحبت با اهالی زبان باید در نظر بگیرید، می پردازیم. 

آنلاین صحبت کردن معانی مختلفی دارد. ممکن است درحال چت کردن باشید، تماس صوتی بگیرید یا با اپلیکیشن های تماس تصویری آنلاین صحبت کنید. در هر صورت هنگام برقراری ارتباط با کسانی که به زبان مادری خود صحبت می کنند، این نکته ها را در نظر داشته باشید؛

فعال باشید

میلیون ها انسان روی زمین هستند که به دنبال یادگیری یک زبانند. بعضی از آن ها ممکن است بخواهند زبان مادری شما را یاد بگیرند، یا به دنبال یادگیری زبانی باشند که شما هم می خواهید یاد بگیرید. اما نکته جالب این جا است که بسیاری از این افراد بسیار تنبل هستند! آن ها به دنبال دانلود یک اپلیکیشن مناسب نمی روند، حتی ممکن است آن قدر تنبل باشند که در اینترنت هم جستجو نکنند!

اهالی زبان منتظرند که شما با آن ها صحبت کنید. دقت کنید! آن ها منتظر شما هستند، پس شما باید به دنبالشان بگردید و آن ها را پیدا کنید. حرکت اول با شما است. 

دوستانه رفتار کنید

حتی اگر کیلومترها باهم فاصله داشته باشید، افراد حس شما را تشخیص می دهند. چهره شما، صدایتان و نوع نوشتن پیام هایتان همه چیز را نشان می دهد. در ارتباطات آنلاین فقط گیرنده نباشید. چیزی یاد بگیرید و چیزی یاد بدهید. این گونه حس بهتری ایجاد می شود و دوستی شما پایدارتر می گردد.

همه چیز را یادگیری زبان نبینید. باید رابطه دوستانه ای ایجاد کنید. پس از حالشان و اوضاع روزانه شان بپرسید. درباره فیلم هایی که دیده اید گفتگو کنید. گفتگوهای کوتاه رابطه را عمیق و امن می کنند. هرگز صحبت خود را با «شما این فعل را چطور صرف می کنید؟» آغاز نکنید! دوست شما معلم گرامرتان نیست!

یک برگه تقلب آماده کنید

پیش از این که یک گفتگوی آنلاین را آغاز کنید، درس هایتان را مرور کنید و تکالیفتان را انجام بدهید. اینگونه ذهن شما برای مکالمه با یک نیتیو آماده تر می شود. 

علاوه بر آن مشخص کنید که امروز درباره چه چیزی می خواهید صبحت کنید. چند سوال یا موضوع کلی را یادداشت کنید. حقه «قطع شدن اینترنت» بسیار قدیمی شده! پس اگر چیزی را متوجه نمی شوید صادقانه از دوستتان بپرسید.

برگه دیگری هم برای یادداشت چیزهایی که در حین مکالمه می آموزید، داشته باشید. چند ساعت بعد از صحبت با دوستتان ممکن است خیلی از کلمه ها را فراموش کرده باشید. پس حتما آن ها را یادداشت کنید و در فواصل زمانی مناسب مرور کنید.

تا جایی که ممکن است اشتباه کنید!

از ابتدای مکالمه به دوستان نیتیو خود بگویید که تازه یادگیری زبان را آغاز کرده اید و مشکلات زیادی خواهید داشت. بعد با احساس راحتی و آرامش صحبت کنید. اجازه بدهید دوستتان اشتباه شما را تصحیح کند. هرگاه اشتباه عجیبی داشتید به جای دستپاچه شدن، بخندید! بعد مکالمه را ادامه بدهید.

بدون اشتباه کردن چیزی یاد نمی گیرید.

مراقب چیزهای کوچک باشید

چیزی که رابطه آنلاین شما و دوست نیتیوتان را جذاب می کند، توجه به جزییات است. مثلا سروقت حاضر شدن نکته بسیار مهمی است. زمانی را برای گفتگو تعیین کنید که مطمئن هستید بدقول نخواهید شد. 

اگر تماس صوتی خواهیدداشت، جای ساکت و آرامی را انتخاب کنید. نکته دیگر در تماس های صوتی و ویدیویی آرام و واضح صحبت کردن است.

پیش از آغاز گفتگو مطمئن شوید که اینترنت شما سرعت مناسبی داشته باشد.

نکته هایی که امروز آموختیم و با هم مرور کردیم، برای ارتباط بهتر میان شما و یک دوست نیتیو است. چنان که در مطلب های پیشین گفتیم صحبت با یک نیتیو از بهترین راه های یادگیری یک زبان خارجی است.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر