مریم کریمی نوشته
آیا به دنبال یکی از بهترین راه های یادگیری زبان هستید؟ آیا می خواهید لیسنینگ خود را تقویت کنید؟ می خواهید با یک ابزار مفید آشنا شوید که در زمان های متفاوت قابل استفاده است؟ پادکست های آموزش زبان یکی از بهترین منابع یادگیری زبان و تقویت لیسنینگ هستند که می توانید هرجا و هرگاه بخواهید از آن ها کمک بگیرید. 

در این مطلب جاهایی که می توانید بهترین پادکست های آموزشی زبان موردنظر خود را بیابید، با هم بررسی می کنیم.

چگونه پادکست را به برنامه آموزش زبان خود اضافه کنیم؟

پادکست های متعددی وجود دارند، اما کدام یک برای یادگیری و تقویت زبان مفیدتر و موثرتر هستند؟ 

به طور کلی دو مدل پادکست آموزش زبان داریم و هردو مفید هستند. بعضی پادکست ها برای آموزش زبان آماده شده اند و بعضی دیگر برای اهالی زبان و نیتیوهایی آماده شده اند که به زبان موردنظر شما صحبت می کنند.

معمولا در ابتدای فرایند یادگیری زبان، بیشتر زبان آموزها، به سراغ پادکست های نوع اول می روند. استفاده از پادکست هایی که برای آموزش زبان تهیه شده اند، به شکل گیری مستحکم پایه های یادگیری زبان کمک می کند.

به مرور زمان هرچه در یادگیری به پیش می روید، پادکست هایی را که به زبان موردنظر و برای نیتیوها تهیه شده اند، گوش کنید. حتی اگر متوجه معنای همه کلمه ها نشوید، تفاوتی ظریفی را که میان صحبت کردن افراد به زبان مادری وجود دارد، خواهید دید.

پادکست ها برای هر دو مدل گوش دادن فعال و غیرفعال مفید هستند.

برای تقویت لیسنینگ به طور غیرفعال یا گوش دادن غیرفعال، می توانید هنگام رانندگی به پادکست گوش کنید. این کار یک روش کم تلاش برای جذب صداها است. برای تقویت لیسنینگ به طور فعال یا گوش دادن فعال، همه تمرکز خود را بر یک پادکست بگذارید و یادداشت برداری کنید. می توانید لیستی از واژه های جدیدی که با گوش دادن به یک پادکست یاد گرفته اید، درست کنید و سعی کنید از آن کلمه ها در دیگر محیط های آموزشی خود استفاده کنید.

پادکست ها مثل تنقلات هستند؛ یک وعده مختصر اما لذت بخش در تمام طول روز. زمان های مناسب زیادی  برای گوش دادن به پادکست ها داریم. می توانید زمان خاصی از برنامه یادگیری روزانه یا هفتگی خود را به پادکست ها اختصاص دهید.

چگونه پادکست های مناسب را در زبان موردنظر خود پیدا کنیم؟

در این بخش به معرفی چند وب سایت که پادکست های خوبی ارایه می کنند، می پردازیم؛

1. TuneIn

وب سایت TuneIn طیف گسترده ای از پادکست های زبان های مختلف را ارایه می دهد. این وب سایت، خود یکی از منابع شنیداری و یادگیری زبان است. پادکست های مختلف براساس موضوع دسته بندی شده اند و لیستی از زبان ها هم دیده می شود. می توانید متناسب با علاقه خود پادکست های مرتبط با موسیقی، ورزش، گفتگو، معنویت، اخبار و عنوان های داغ هفته را انتخاب کنید.

همه موضوعات برای همه زبان ها محتوای کافی و مناسب ندارند، اما برای هر زبان حداقل چندین پادکست مناسب ارایه شده است. یک دسته بندی کلی هم برای پادکست های آموزش زبان در نظر گرفته شده است. پادکست های آموزشی، زبان های اسپانیایی، اردو، آلمانی، ژاپنی و دیگر زبان ها را آموزش می دهند.  

2. FluentU

وب سایت FluentU هم هر دو نوع پادکست را در بر دارد؛ پادکست های آموزشی زبان و پادکست های مفید در زبان مورد نظر. گفتگوهای الهام بخش، مصاحبه ها و گزارش های خبری از اصلی ترین موضوعات پادکست های این وب سایت هستند. اگر بخواهید، می توانید زیرنویس و متن پادکست ها را هم نگاه کنید. با کلیک کردن روی کلمه های ناآشنا، معنای آن ها را خواهید دید. می توانید کلمه هایی که به تازگی یاد گرفته اید در فلش کارت های وب سایت وارد کرده و مرور کنید. پس از گوش دادن به پادکست ها هم تمرین هایی در نظر گرفته شده اند.

در این مطلب به بررسی اهمیت پادکست ها در یادگیری زبان پرداختیم. سپس با معرفی چند وب سایت بهترین منابع دانلود پادکست ها را با هم شناختیم. شما چه وب سایت های دیگری می شناسید که برای دانلود پادکست مفید باشند؟