مریم کریمی نوشته آموزش زبان 08 فروردين 1397 خواندن 2205 دفعه
(5 رای‌ها)
همه ما خاطره‌هایی را در ذهن خود نگه می‌داریم. شاید بخش‌هایی از هیجان نوجوانی، خاطرات سفر دور دنیا یا حتی بخش‌هایی از زندگی روزمره را در ذهن خود نگه داشته‌باشید. شاید دفترچه خاطراتی داشته باشید و روزانه خاطرات خود را بنویسید. آیا تا به حال به فکر تقویت زبان خود با کمک خاطره نوشتن افتاده‌بودید؟ مطلب امروز آقای مترجم به شما کمک می‌کند که با نوشتن خاطرات روزانه، پیشرفت خود را ارزیابی کنید، باانگیزه بمانید و درمورد فرایند یادگیری زبان آگاه‌تر باشید.

دفتر خاطرات می‌تواند نزدیک‌ترین همدم شما هنگام یادگیری زبان باشد. 

دفتر خاطرات روزانه زبان چیست؟

در اصل منظور از دفتر خاطرات روزانه، چیزی است که مجموعه بخش‌هایی که در آن روز یاد گرفته‌اید یا درحال یادگیری آن هستید را ذخیره می‌کند. دفتر خاطرات یادگیری باید شامل این ویژگی‌ها باشد:

 • به‌روز رسانی منظم. شاید دوست نداشته باشید روزانه در این دفتر خاطرات بنویسید، چه روزانه بنویسید چه هفتگی و چه پس از هر جلسه کلاس زبان، نکته مهم منظم بودن تاریخ ثبت وقایع است.
 • مشخص کردن زبان هدف. اگر یک زبان‌آموز سطح عالی در زبان انگلیسی هستید، از شما توقع داریم بخش زیادی از این یادداشت‌ها را به زبان انگلیسی بنویسید. با این کار یاد می‌گیرید چگونه در زبان انگلیسی به افکار خود نظم بدهید و آن‌ها را بیان کنید.‌ اگر در سطح ابتدایی یادگیری زبان باشید، این کار دشوارتر است. اما باز هم تا جایی‌که می‌توانید از زبان هدف برای نوشتن کمک بگیرید.
 • بخش‌هایی از زبان که یاد گرفته‌اید. مسلما دفترچه یادگیری لغت یا دفتر گرامر دیگری دارید، اما این دفترچه خاطرات فرصتی است برای این‌که هرچه یاد گرفته‌اید در ذهنتان حک شود. جذاب‌ترین لغتی که به‌تازگی یاد گرفتید چیست؟ استفاده از کدام گرامر برایتان سخت بوده‌است؟ دفترچه خاطرات نباید لیستی از تمرین‌های یادگیری زبان باشد، بلکه باید شخصی باشد.
 • چگونگی تمرین. مانند یک دفتر خاطرات معمولی به دفترتان نگاه کنید. آیا موفق شدید کاپوچینوی خود را به زبان ایتالیایی سفارش دهید؟ پس این خاطره را بنویسید! یک آهنگ ژاپنی جدید یاد گرفتید؟ کجا این آهنگ را شنیدید؟ در وب‌سایت آقای مترجم نکته جدیدی درمورد یادگیری زبان انگلیسی خواندید؟ همه این نکته‌های کوچک به دفتر خاطرات روزانه شما رنگ و رو می‌دهند و آن را به ابزار فوق‌العاده‌ای برای به خاطر سپردن فرایند یادگیری زبان تبدیل می‌کنند.

اهمیت نوشتن خاطرات روزانه یادگیری زبان

برای تمرین ریدینگ و رایتینگ، یادگیری لغت و یادگیری گرامر دفترهای جداگانه‌ای داریم و باید برای هر جلسه کلاس زبان تمرین‌های فراوانی انجام دهیم. پس فایده داشتن یک دفتر اضافی چیست؟

همه چیز به شما بستگی دارد. به کلاس زبان بروید یا به‌صورت خودآموز زبان را در منزل یادبگیرید، نوشتن خاطرات روزانه یادگیری زبان فایده‌های زیادی دارد. در این بخش به فایده‌های نوشتن خاطره‌های یادگیری برای کسانی که به کلاس می‌روند اشاره می‌کنیم:

 • کمک می‌کند از آموخته‌هایتان استفاده کنید. نوشتن کمک می‌کند بهتر کلمه‌ها، جمله‌ها و گرامر را به خاطر بسپاریم. نوشتن خاطرات روزانه باعث می‌شود نکته‌هایی که مثلا درطول یک هفته یاد گرفته‌اید بهتر در ذهنتان حک شوند.
 • هنگامی‌که زمان امتحان فرامی‌رسد، می‌توانید سری به دفتر خاطرات یادگیری  زبان بزنید. این دفتر بیش از یک دفتر تمرین نکته‌های یادگیری دارد. همه زمان‌های تمرین و نکته‌های مهم را در این دفتر یادداشته کرده‌اید.
 • نوعی تمرین جدید است. اگر از بخش‌هایی که برایتان دشوارتر هستند در دفترتان بنویسید، می‌توانید نکته‌هایی در حاشیه دفتر بنویسید، یا املای صحیح آن‌ کلمه‌ها را چک کنید. حتی در همین حد ابتدایی هم فایده‌های فراوان تکرار و تمرین بیشتر را می‌بینید.
 • اگر در آینده به کلاس دیگری بروید، می‌توانید دفترچه خاطرات یادگیری زبان خود را به معلمتان نشان دهید. با این کار سطح زبان خود را به معلم نشان می‌دهید و اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌گیرید.

امروز یاد گرفتیم که نوشتن خاطرات یادگیری زبان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشید. همچنین به فایده‌های این کار برای کسانی‌که به کلاس زبان می‌روند پی بردیم. در مطلب از فایده‌های نوشتن خاطرات یادگیری زبان برای کسانی‌که به طور خودآموز در منزل زبان را یاد می‌گیرند، صحبت خواهیم‌کرد.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

1 نظر

 • پیوند نظر داروگ
  داروگ
  09 فروردين 1397

  سال جدیدتون مبارک آقای مترجمی ها?️
  چه ایده ی خوب و به موقعی، ممنون از ذهن خلاقتون

ارسال یک نظر