مریم کریمی نوشته
هرسال، روز تحویل سال، تصمیم های زیادی می گیریم؛ امسال به باشگاه می روم، امسال بالاخره انباری را تمیز می کنم، امسال کمی آشپزی یاد می گیرم، بقیه قصه را خودتان می دانید! تا اردیبهشت بسیاری از ما به انجام رفتارهای گذشته برمی گردیم.

اهداف سال جدید معمولا بسیار بزرگ هستند و کار بسیار دشواری است که هر روز به سمت تحقق آن ها قدمی برداشته شود.

اگر تصمیم گرفته اید زبانی را یاد بگیرید، چه در لیست تصمیم های سال نو یا همین دیروز، شما هم هدف بزرگی را در نظر گرفته اید. اما اگر چالش های برنامه ریزی شده یادگیری زبان را دنبال کنید، یادگیری زبان و روان صحبت کردن کار ساده تر و جذاب تری خواهد بود.

در این مطلب به چالش هایی می پردازیم که کمک می کنند روزانه یک گام به سمت یادگیری زبان حرکت کنید.

1. گوش کنید و تکرار کنید

کلیپ های کوتاهی به زبان مورد نظرتان دانلود کنید. هر روز به آن ها گوش دهید و هر چه گفته می شود را تکرار کنید. با تکرار چند ثانیه از کلیپ تمرین را آغاز کنید تا بتوانید روی هر صدا و تلفظ تمرکز کنید. سپس جملات طولانی تر را تکرار کنید.

2. خاطرات روزانه خود را بنویسید

 هدف از نوشتن خاطرات روزانه به زبان مورد نظر، یادگیری استفاده فعال از واژگانی که آموخته اید و همچنین توانایی صحبت کردن درباره خودتان به زبان مورد نظر است. استفاده از یک دیکشنری در هنگام نوشتن می تواند مفید باشد.

با نوشتن یک پاراگراف معرفی خودتان آغاز کنید. مثلا بگویید اهل کجایید، چند سال دارید، دوست دارید تعطیلات را چگونه بگذرانید و... اگر صبح ها می نویسید، می توانید برنامه روزانه خود را شرح دهید و اگر شب ها می نویسید، می توانید توضیح دهید که روز خود را چگونه گذراندید.

3. صدای خودتان را ضبط کنید

از روی مطلبی بخوانید یا حرف بزنید و صدای خود را ضبط کنید. به صدای ضبط شده خود گوش کنید تا متوجه شوید باید روی تلفظ کدام واژه ها بیشتر کار کنید. یکی از ساده ترین کارها، خواندن مطلبی است که در دفترچه خاطرات روزانه خود نوشته اید. می توانید بخشی از یک خبر را انتخاب کنید و آن را بلند بخوانید.

4. حفظ کردن کلمه روز

سعی کنید هر روز حداقل یک کلمه یا اصطلاح را حفظ کنید و به آن مسلط شوید. فقط معنای کلمه را حفظ نکنید، سعی کنید در جمله از آن کلمه استفاده کنید. هنگام نوشتن دفترچه خاطرات آن کلمه را به کار ببرید و هنگامی که می خواهید صحبت کنید و صدایتان را ضبط کنید از آن کلمه استفاده کنید.

با کمک این چند گام، هر روز خود را به چالش بکشید و روزانه یک گام به هدف یادگیری زبان و روان صحبت کردن نزدیک تر شوید. آقای مترجم در مسیر چالش های یادگیری زبان همراه شماست.