مریم کریمی نوشته آموزش زبان 11 بهمن 1396 خواندن 1872 دفعه
(7 رای‌ها)
پیش از این درمورد امکان یادگیری زبان انگلیسی از طریق آهنگ با هم صحبت کردیم. متوجه شدیم یادگیری زبان از طریق آهنگ مبنای علمی دارد و کار غیرممکنی نیست. اما یادگیری زبان از طریق آهنگ هم مانند دیگر روش‌های آموزش زبان اصولی دارد. و اما برای یادگیری زبان از طریق آهنگ چه باید بکنیم؟

 

1. انتخاب آهنگ مناسب برای یادگیری زبان

اولین قدم، مهم‌ترین قدم و جذاب‌ترین قدم انتخاب آهنگ است. اگر آهنگ اشتباهی انتخاب کنید ممکن است ادامه مسیر غیرممکن شود. اما انتخاب یک آهنگ مناسب باعث می‌شود گام‌های بعدی سریع و راحت پیموده شوند. در آینده لیستی از آهنگ‌های مناسب برای یادگیری زبان به شما معرفی می‌کنیم. نکته‌هایی که باید هنگام انتخاب آهنگ مورد توجه قرار دهید؛

  • آهنگی انتخاب کنید که از زبان امروزی استفاده می‌کند و قابل درک است.
  • از آهنگ‌هایی که سرعت حرف زدن در آن‌ها بسیار سریع است، استفاده نکنید. مخصوصا در ابتدای کار این آهنگ‌ها شما را گیج می‌کنند. . توجه داشته باشید که گاه بعضی خواننده‌ها کلمه‌ها را دقیق تلفظ نمی‌کنند. پس لطفا برای شروع سراغ آهنگ‌های هوی‌متال نروید! اگر سطح زبان شما ضعیف است، بهتر است از آهنگ‌هایی کمک بگیرید که داستانی را روایت می‌کنند. این‌گونه بهتر می‌توانید شعر را به ذهن بسپارید. آهنگ‌های کودکانه و آهنگ‌های دیزنی برای شروع بهترین گزینه‌ هستند.  اگر سطح زبان متوسطی دارید، با آهنگ‌های پاپ شروع کنید.
  • شعر بعضی از آهنگ‌ها به‌راحتی در دسترس نیست. اگر هرچه در گوگل یا سایت‌های مختلف لیریکس جستجو کنید، نمی‌توانید شعر آن‌ها را پیدا کنید، بهتر است آن‌ها را کنار بگذارید و به سراغ آهنگ دیگری بروید.
  • آهنگی را انتخاب کنید که دوست دارید. اگر آهنگ را دوست نداشته باشید هیچ موفقیتی در به خاطر سپردن شعر آن نخواهیدداشت.

2. گوش دادن به آهنگ برای یادگیری زبان

می‌توانید چند بار به آهنگ گوش دهید و از آن لذت ببرید. به صدای خواننده توجه کنید. به ابزار موسیقی‌ای که نواخته می‌شوند دقت کنید. در این مرحله اصل، لذت بردن از آهنگ است.

کارگاه آنلاین تقویت اسپیکینگ در منزل

3. استفاده از لیریکس آهنگ برای یادگیری زبان 

حالا که از لذت سرشار شده‌اید بیایید آموزش را شروع کنیم! لیریکس (شعرِ آهنگ) را پیدا کنید. و هنگامی‌که مشغول گوش دادن به آهنگ هستید به متن آن نیز نگاه کنید. در این سایت‌ها می‌توانید لیریکس آهنگ‌های موردعلاقه خود را پیدا کنید؛

4. برای یادگیری زبان معنی کلمه‌های آهنگ را بیابید

یک دیکشنری کنار دست خود داشته باشید و معنی کلمه‌هایی که نمی‌دانید را چک کنید. سپس کلمه‌هایی را که برای شما جدید بوده‌اند، در دفترچه‌ای یادداشت کنید. کلمه‌ها را در فاصله‌های مرتب مرور کنید. اگر شما هم مانند بسیاری از زبان‌آموزان انبوهی از دفترچه‌ها و لیست‌ها داشته باشید که در هرکدام تعدادی کلمه یادداشته شده‌اند و هیچ‌گاه مرور نشده‌اند، باید خیلی صریح بگوییم که تا به‌حال کسی نتوانسته‌است دایره واژگان خود را با یک بار نوشتن یک کلمه توسعه بدهد!

5. آوازبخوانید تا زبان شما تقویت شود

نگران نباشید، نمی‌خواهیم برای مسابقه خوانندگی از شما تست بگیریم! فقط لیریکس را جلوی خود بگذارید و همراه خواننده آهنگ را بخوانید. این‌گونه زبان، دهان و دستگاه صوتی خود را به آواهای انگلیسی عادت می‌دهید.

6. آهنگ ها را از حفظ بخوانید

پس از چند بار گوش دادن به آهنگ و خواندن همراه خواننده از روی لیریکس، باید آهنگ را حفظ شده باشید. اگر برای حفظ کردن آهنگ به زمان بیشتری نیاز دارید، بیشتر گوش دهید تا حتما همه آهنگ را کامل حفظ شوید. در این مرحله باید بدون نگاه کردن به متن آهنگ، همراه با خواننده آواز بخوانید.

7. استفاده از کلمه‌های آهنگ ها برای تقویت زبان

از کلمه‌ها و اصطلاح‌هایی که آهنگ موردعلاقه‌تان به شما یاد داده، در زندگی روزمره استفاده کنید. هر چه بیشتر از کلمه‌ها استفاده کنید، بهتر در ذهنتان حک می‌شوند و سریع‌تر به یاد آورده می‌شوند.

برای شروع نیازی به آهنگ دوم نیست به آهنگ اول کاملا مسلط شوید. هرگاه بر هشتاد درصد از متن مسلط بودید، می‌توانید آهنگ دوم را شروع کنید. پس از مدتی به سراغ آهنگ اول برگردید و ببینید چقدر از لیریکس و کلمه‌ها در ذهنتان مانده‌است. با این شیوه در مدت کوتاهی همراه با تفریح و سرگرمی دایره لغات شما افزایش می‌یابد و توانایی لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ بهتری هم خواهیدداشت. آقای مترجم در مطلب آینده تعدادی از آهنگ‌های مفید برای یادگیری زبان انگلیسی را به شما معرفی می‌کند. شما هم می‌توانید تجربه‌های خود هنگام یادگیری زبان انگلیسی از طریق آهنگ را با ما در میان بگذارید. 

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر