مریم کریمی نوشته آموزش زبان 12 دی 1396 خواندن 6589 دفعه
(5 رای‌ها)
هنگامی که آموختن یک زبان جدید را آغاز می‌کنیم بزرگترین دغدغه ما یادگرفتن لغت‌های جدید است. هرچه لغات بیشتری بدانیم و هرچه بهتر بتوانیم از این لغت‌ها استفاده کنیم، ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ بهتری خواهیم‌داشت.

پیش از این درمورد راه‌های افزایش دایره لغات انگلیسی آموختیم. در این مطلب با چند برنامه موبایل برای افزایش دایره لغات انگلیسی آشنا می‌شویم. از آن‌جا که امروزه موبایل‌ها جای کتاب و دفترچه یادداشت را گرفته‌اند و همه‌جا همراه ما هستند، یاد گرفتن لغت‌های جدید با استفاده از برنامه‌های موبایل کار ساده و لذت‌بخشی است. 

1.برای افزایش دایره لغات در vocabulary.com بازی کنید

در وب‌سایت یا برنامه موبایل vocabulary.comمی‌توانید تعدادی لغت انتخاب کنید یا اجازه دهید برنامه‌ چند لغت تصادفی برای شما انتخاب کند. سپس با کمک بازی‌های مختلف لغت‌ها را می‌آموزید و تمرین می‌کنید. این برنامه از الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کند تا بتواند لغت‌ها و اصطلاح‌های موردنیاز شما را بیابد و آن‌ها را به شما بیاموزد. می‌توانید بر روی گوشی‌های اندرویدی یا ios از این بازی ها لذت ببرید.

2.بازی با power vocab برای افزایش دایره لغات انگلیسی

در بازی power vocab معنی لغت‌ها را به یکدیگر وصل می‌کنید، یا از میان چند گزینه معنی درست را انتخاب می‌کنید. می‌توانید با یکی از دوستان خود مسابقه دهید یا رکورد خود را بهتر کنید. با کمک این بازی سرعت به یاد آوردن لغت افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید دایره لغات انگلیسی خود را هم افزایش دهید.  power vocab  فقط برای اندروید طراحی شده‌است.

3. افزایش دایره لغات با magoosh vocabulary builder

بازی magoosh vocabulary builder هم مانند پاور وکب است، با این تفاوت که بر افزایش دایره لغات آزمون GRE متمرکز است. اگر قصد شرکت در آزمون GRE را دارید، به وب‌سایت Magoosh  سر بزنید.

4. استفاده از a word a day برای افزایش دایره لغات انگلیسی

در این برنامه هر روز یک لغت می‌آموزید. پس اگر وقت زیادی ندارید، نمی‌توانید لغت‌های زیادی یاد بگیرید یا می‌خواهید حجم لغت‌هایی که می‌آموزید را کم کنید از برنامه a word a day کمک بگیرید. این برنامه هر روز یک لغت را روی صفحه گوشی شما نشان می‌دهد و شما در طول روز آن لغت را می‌بینید. در انتهای روز لغت در ذهن شما حک خواهدشد. A word a day widget برای کاربران اندروید طراحی شده‌است. کاربران ios می‌توانند از word of the day widget استفاده کنند.

5.افزایش دایره لغات انگلیسی با 7little words

در بازی 7little words هفت تعریف مشاهده می‌کنید که معنای هفت لغت هستند. سپس در تعدادی مربع دو یا سه حرف می‌بینید. باید این مربع‌ها را کنار هم بگذارید و لغت‌ها را بسازید. در انتها باید هفت لغت ساخته باشید. اول لغت‌هایی که می‌دانید را می‌سازید و سپس با کم شدن تعداد مربع‌ها می‌توانید لغت‌های جدید را یاد بگیرید.

6.افزایش دایره لغات انگلیسی با  word to word

بازی word to word یک لیست لغت ارایه می‌دهد و می‌خواهد ارتباط میان آن‌ها را پیدا کنید. این ارتباط ممکن است هم‌معنا یا متضاد بودن باشد. بازی ساده‌ای به نظر می‌رسد اما برای افزایش دایره لغات جذاب و موثر است. مراقب باشید معتاد نشوید و زمان زیادی را صرف بازی کردن نکنید.

7.بازی words with friends  و افزایش دایره لغات انگلیسی

words with friends  یک بازی قدیمی بسیار موفق است و مخاطب زیادی دارد. در این بازی لغت‌های جدیدی یاد می‌گیرید که جاهای دیگر یاد گرفتن آن‌ها ممکن نیست، در بازی‌های دیگر به آن‌ها نمی‌پردازند و در آزمون‌های زبان این لغتها را یاد نمی‌گیرید. برای برنده شدن در این بازی باید لغت‌های غیرمعمول و دشوار را تشخیص بدهید. از دیگر ویژگی‌های مهم این بازی قابل استفاده بودن برای اندروید، ios  و ویندوز فون است.

8.Penny Dell Crosswords و تاثیر آن بر افزایش دایره لغات

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش دایره لغات، جدول حل کردن است. در بازی .Penny Dell Crosswords روزانه یک جدول رایگان به شما ارایه می‌شود. برنامه‌های حل جدول زیادی وجود دارند اما همه مانند این برنامه رایگان نیستند. علاوه بر اینکه استفاده از یک جدول روی گوشی هوشمند بهتر است گشتن به دنبال نسخه های کاغذی است.

9.افزایش دایره لغات انگلیسی با MindSnacks  

در این برنامه با انتخاب لغت‌های هم‌معنا برنده می‌شوید. لغت‌هایی که در mindsnacks  یاد می‌گیرید، لغت‌های موردنیاز برای آزمون SAT هستند. فضای این بازی شاد و کودکانه است اما مخاطب بازی فقط کودکان نیستند. می‌توان گفت از بهترین بازی‌های یادگیری لغت‌های هم‌معنی، بازی mindsnacks است. 

10.افزایش دایره لغات انگلیسی با Memrise 

یکی از جذابیت‌های memrise کاربرمحور بودن آن است. برای معنای هر لغت تصویرهای طنزی وجود دارد که کاربران ارسال کرده‌اند. شما هم می‌توانید تصویری که به شما کمک می‌کند بهتر یک لغت را به ذهن بسپارید، برای ممرایز خود ارسال کنید. تعداد دفعات تکرار و بازه زمانی آن نیز از نکته‌های مهم در روش آموزشی ممرایز هستند. در این برنامه تمرین‌های لیسنینگ و اسپلینگ هم دارید. آزمون‌های سرعتی هم به شما کمک می‌کنند لغت‌ها را سریع‌تر به یاد بیاورید.

11. افزایش دایره لغت انگلیسی با Babbel 

تمرکز babbel بر آموزش لغت‌های انگلیسی است. در این برنامه باید بتوانید تصویرها، صداها و شکل درست لغت‌ها را تشخیص دهید. همچنین بر روی املای لغت‌ها هم کار می‌شود. شعار این برنامه تمرکز بر کیفیت به جای کمیت است. پس می‌توانید مطمئن باشید لغت‌هایی که در این برنامه آموخته‌اید را هرگز فراموش نخواهیدکرد.

همان‌طور که در مطلب‌های پیشین اشاره کرده بودیم، برای تقویت لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ یکی از مهم‌ترین گام‌ها افزایش دایره لغت است. هرچه لغت‌های بیشتری بدانید و هر چه سرعت به یاد آوردن بیشتری داشته باشد، موفق‌تر خواهید بود. آقای مترجم امیدوار است با استفاده از این برنامه‌های موبایل از یادگیری لذت ببرید. اگر شما هم برنامه مفید دیگری می‌شناسید، با ما درمیان بگذارید.

 

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر