روش های تقویت لهجه انگلیسی

(8 رای‌ها)
5512
77.6

هنگامی‌که یک زبان جدید فرامی‌گیرید، تلفظ صحیح کلمات بسیار مهم است. هر چه در یادگیری زبان بیشتر پیش‌ بروید، توجه شما بیشتر به لهجه‌های متفاوت جلب می‌شود. دوست دارید لهجه‌های مختلف اهالی بومی آن زبان را تشخیص دهید و مانند آن‌ها صحبت کنید.

به‌خصوص اگر برای کار، تحصیل یا سفر قصد حضور در کشوری را داشته باشید، ترجیح می‌دهید لهجه مناسب آن کشور را یاد بگیرید. تمرین لهجه کار دشوار و زمان‌بری است. در این مطلب چند نکته اساسی برای داشتن اکسنت بهتر را با شما در میان می‌گذاریم. صبور باشید و هر روز تمرین کنید تا تغییر را در لهجه خود ببینید.

1.تقویت لهجه انگلیسی با فایل‌های محلی

هنگامی‌که آموختن زبان انگلیسی را در ایران آغاز کنید، با فایل‌های شنیداری زیادی روبه‌رو می‌شوید. بسیاری از این فایل‌ها در ایران تهیه شده‌اند. برای تقویت اکسنت خود، از فیلم‌ ها،سریال ها، برنامه های تلوزیونی و آهنگ‌های لهجه نیتیو استفاده کنید. در این‌صورت اگر به لهجه آمریکایی علاقمندید از فایل‌های تهیه شده در آمریکا و اگر به لهجه بریتانیایی (بریتیش) علاقمندید از فایل‌های تهیه شده در انگلستان استفاده کنید.

2.تقویت لهجه انگلیسی با دقت به ریتم حرف زدن دیگران

هنگامی‌که با اهالی زبان اصلی صحبت می‌کنید، به ریتم حرف زدن آن‌ها دقت کنید. نوع بیان کلمه‌ها می‌تواند به طبیعی‌تر شدن لهجه انگلیسی شما کمک کند. هنگام حرف زدن با اهالی زبان دقت کنید که آن‌ها چگونه حرف می‌زنند، چه لحنی دارند، آهنگ بیان جمله‌هایشان چگونه است. سپس سعی کنید هنگام حرف زدن این نکته‌ها را رعایت کنید.

3. تاثیر ضبط صدا در تقویت لهجه انگلیسی

همه ما فکر می‌کنیم لهجه انگلیسی خوبی داریم. منظور این نیست که حتما لهجه بدی دارید اما معمولا اکسنت خود را بهتر از آن‌چه که هست می‌پنداریم. پس صدای خود را ضبط کنید و تا حد امکان بی‌طرفانه به آن گوش کنید. به کلمه‌هایی که اشتباه تلفظ می‌کنید و ریتم حرف زدن خود دقت کنید و سعی کنید در آینده اشتباه های خود را تکرار نکنید.

وبینار آنلاین تقویت اسپیکینگ

چگونه بدون کلاس زبان، اسپیکینگ خود را تقویت کنیم؟

4.قضاوت دیگران برای تقویت لهجه انگلیسی

هنگامی‌که در کلاس زبان حضور دارید یا با دوست بومی خود صحبت می‌کنید، از دیگران بخواهید اشتباه شما را تصحیح کنند یا درمورد لهجه شما نظر بدهند. می‌توانید صدای خود را به صفحه لهجه من را قضاوت کنید در سایت reddit بفرستید. در این سایت، اهالی زبان انگلیسی صدای شما را می‌شنوند و نظر خود را اعلام می‌کنند.

5.بلندخوانی برای تقویت لهجه انگلیسی

پیش از این درمورد اهمیت ریدینگ و لزوم هر روز خواندن در یادگیری زبان صحبت کردیم. اگر هر روز با صدای بلند متنی را برای خود بخوانید، اعتمادبه‌نفس شما برای اسپیکینگ هم افزایش می‌یابد. به جای کلمه‌ها، تمرکز خود را بر جمله‌ها و آهنگ بیان آن‌ها بگذارید. 

6.آواز بخوانید تا لهجه انگلیسی بهتری داشته باشید

یکی از آهنگ‌های موردعلاقه خود را انتخاب کنید و متن آن را پیدا کنید.سپس همراه با خواننده آهنگ را بخوانید. نگران صدای خود نباشید! آواز خواندن یکی از بهترین راه‌های تقویت اسپیکینگ و اکسنت است. 

7.برای تقویت لهجه انگلیسی، از سرعت خود بکاهید!

بسیاری از زبان‌آموزان فکر می‌کنند اگر تندتر صحبت کنند بیشتر شبیه به اهالی بومی و نیتیو می‌شوند. اما باید بدانید سریع صحبت کردن اثر منفی دارد. چون هنگام سریع صحبت کردن، کلمه‌ها را هم به‌درستی تلفظ نمی‌کنید. برای تقویت لهجه، آرام‌تر حرف بزنید و روی تلفظ‌های صحیح و لحن و بیان ادای جمله‌ها دقت کنید.

8.استفاده از دیشکنری‌های صوتی برای تقویت لهجه انگلیسی

هرگاه معنای واژه‌ای را در دیکشنری جست و جو می‌کنید، به تلفظ آن هم دقت کنید. بهتر است از دیکشنری‌های صوتی استفاده کنید. چند بار به تلفظ صحیح واژه گوش کنید، سپس سعی کنید آن را تقلید کنید. در نهایت واژه را در یک جمله به کار ببرید. در این مرحله باید دقت کنید هنگام بیان جمله، تلفظ کلمه را رعایت کنید.

9.تصور کنید تا لهجه انگلیسی شما تقویت شود

چشم‌های خود را ببندید و تصور کنید درحال بیان کلمه خاصی هستید. حالت چهره، دهان و زبان خود را تصور کنید. آن‌چه را تصور کردید، انجام دهید. 

تصور کردن مرحله دیگری هم دارد؛ هنگام صحبت کردن تصور کنید که نیتیو هستید. ژست، حالت چهره و لحن صحبت کردن خود را بر این اساس بنیان کنید تا اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنید. 

10.برای تقویت لهجه انگلیسی جلوی آینه بایستید

جلوی آینه بایستید و به صورت، دهان و زبان خود هنگام ادای کلمه‌ها دقت کنید. حالت چهره، دهان و زبان خود را با یکی از اهالی بومی زبان در یک برنامه تلوزیونی مقایسه کنید.

11.برای تقویت لهجه انگلیسی کلمه‌ها را بشکنید

لیستی از کلمه‌هایی که تلفظ دشوای دارند انتخاب کنید و هر روز چند کلمه را تمرین کنید. کلمه را بخش کنید و سعی کنید بخش‌ها را درست تلفظ کنید. سپس چند بخش را با هم ترکیب کنید. 

دقت داشته باشید برای خوب صحبت کردن و لهجه یا اکسنت خوب داشتن باید روی دیگر مهارت‌های زبان هم سرمایه‌گذاری کنید. ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ خود را تقویت کنید و هم‌زمان به فکر لهجه اصلی هم باشید. این‌گونه با تقویت همه مهارت‌ها هم یادگیری زبان برای شما جذاب‌تر و ساده‌تر می‌شود و هم در آزمون‌های بین‌المللی زبان نمره‌های بهتری کسب می‌کنید. تیم آقای مترجم در تلاش است با فراهم کردن بهترین مواد آموزشی و مطالب مفید شما را برای بهتر یاد گرفتن زبان انگلیسی همراهی کنید. سوالات خود را از ما بپرسید.

اشتراک پست

2 نظرها

 • داروگ
  داروگ بهمن 06, 1396 پیوند نظر
  سلام وخدا قوت. مطلب درباره تقویت لهجه فوق العاده بود. خیلی خیلی ممنون??
 • صبا
  صبا ارديبهشت 19, 1398 پیوند نظر
  خیلی خوب و مفید

ارسال یک نظر

مریم کریمی

درباره نویسنده

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

آقای مترجم در شبکه های اجتماعی

آقای مترجم را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 

وبینار آنلاین تقویت اسپیکینگ بهترین روش‌های تقویت اسپیکینگ

چگونه بدون اینکه کلاس زبان برویم، مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنیم؟

با تدریس علیرضا کاظمی‌نیا

 • دارای 12 سال سابقه تدریس و ترجمه 
 • دارای مدرک آیلتس آکادمیک 8.5
 • هم‌بنیان‌گذار سایت آقای مترجم

    دانلود وبینار