مریم کریمی نوشته آموزش زبان 30 تیر 1397 خواندن 955 دفعه
(2 رای‌ها)
اگر بخواهید برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی اقدام کنید باید یک مدرک زبان معتبر ارایه کنید. این مدرک زبان نمره آزمون زبان انگلیسی شما در یکی از آزمون های بین المللی مورد تایید دانشگاه مقصد است. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ایران نیز باید مدرک زبان داشته باشید. ارایه نمره آزمون در مصاحبه برای شما امتیاز دارد و اگر نمره زبان نداشته باشید نمی توانید در آزمون جامع دکتری شرکت کنید.

اگر برای درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی سری به وب سایت هرکدام از دانشگاه ها زده باشید، حتما دیده اید که آزمون های تافل و آیلتس بیشتر مورد توجه هستند. دانشگاه های زیادی نمره های این دو آزمون را می پذیرند. پیش از این درباره آزمون آیلتس سخن گفتیم، در مطلب قبلی هم تافل را بررسی کردیم. مطلب امروز آقای مترجم در نظر دارد با بررسی جزییات و منابع به شما کمک کند نمره بالاتری در آزمون تافل کسب کنید. 

همان طور که پیش از خواندیم نمره آزمون تافل شما به دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی نشان می دهد که آیا آمادگی و صلاحیت دانشجو شدن در آن دانشگاه را دارید یا خیر. این آمادگی و صلاحیت از طریق سنجش دانش و مهارت زبان انگلیسی به تنهایی میسر نمی شود. درنتیجه می توانید حدس بزنید چه مهارت های دیگری در آزمون تافل مورد سنجش قرار می گیرند! یادداشت برداری دقیق، خلاصه نویسی، آشنایی با مفاهیم اولیه علوم، نقد و بررسی مفاهیم علمی و چگونگی نوشتن نقد و نظریه های خود از مهارت هایی هستند که به طور مستقیم سنجیده نمی شوند، اما اگر ضعفی در این خصوص داشته باشید نمره تافل بالایی کسب نخواهیدکرد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد میزان دانش زبان انگلیسی است. اگر زبان انگلیسی شما ضعیف باشد و فقط روی منابع تافل تمرکز کنید، نتیجه ای نخواهید گرفت. حتی اگر منابع تافل را به خوبی بخوانید و یاد بگیرید، در ایجاد ارتباط با دانشگاه مورد نظر به مشکل برمی خورید. پس بهتر است ابتدا به تقویت مهارت های زبان انگلیسی خود بپردازید.

در آزمون تافل چهار مهارت به طور مستقیم مورد سنجش قرار می گیرند. این چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن هستند. دانش گرامر و دایره واژگان شما به طور مستقیم آزموده نمی شود اما میزان مهارت شما در این دو حوزه به کسب نمره بالا کمک می کند.

از آن جا که امروزه آزمون تافل IBT محبوب ترین آزمون تافل است، به بررسی ساختار این آزمون می پردازیم.

 • بخش ریدینگ

36-56 سوال

60-80 دقیقه

برای تمرین ریدینگ هر روز 30 دقیقه بخوانید. می توانید ابتدا متن های ساده، اخبار روز و داستان های کوتاه را بخوانید، اما با نزدیک شدن به زمان آزمون وقت خود را به مطالعه متن های علمی اختصاص دهید.

در پایان هر پاراگراف مکث کنید و سوالاتی از خود بپرسید؛ موضوع اصلی متن چیست؟ هدف نویسنده چیست؟ متن درباره چه مطالبی بحث می کند؟

 • بخش لیسنینگ

34-51 سوال

60-90 دقیقه

برای تمرین لیسنینگ از کتاب های تکتیکز فور لیسنینگ کمک بگیرید. پس از این که کمی پیشرفت کردید می توانید با ویدیوهای تد تاک و یوتیوب لیسنینگ انگلیسی خود را تقویت کنید. در مرحله بعدی با گوش دادن به لکچرها و سخنرانی های علمی خود را برای لیسنینگ تافل آماده کنید.

هنگام گوش دادن از نکته های مهم یادداشت برداری کنید. سپس درباره موضوع گفتگو و نظر هریک از افراد از خود سوال بپرسید.

10 دقیقه استراحت

 • بخش مکالمه 

6 سوال

20 دقیقه

هر روز جلوی آینه تمرین کنید. با صدای بلند با خود حرف بزنید. با حیوانات خانگی، گل و گیاه یا اشیای خانه به زبان انگلیسی حرف بزنید.

می توانید با توریست ها یا دوستانی که زبان انگلیسی را خوب صحبت می کنند تمرین کنید. اسکایپ و تالارهای گفتمان هم برای تمرین اسپیکینگ بسیار مفید هستند.

2 سوال

50 دقیقه

بهترین تمرین برای تقویت رایتینگ، نوشتن است! از پاراگراف های کوتاه آغاز کنید. ابتدا محیط اطراف خود را توصیف کنید. از برنامه هایتان بنویسید و آرزوهایتان را شرح دهید. سپس نوشته های طولانی تری بنویسید. در مرحله های بعدی سعی کنید چیزهای مختلف را با هم مقایسه کنید. دلیل بیاورید و نقد کنید. درنهایت می توانید در مورد پدیده های علمی و اجتماعی بنویسید. دو موضوع را باهم مقایسه کنید، نظریات خود را ارایه کنید، از نظرتان دفاع کنید، با ارایه دلایل و شواهد متن خود را قوی تر کنید و نتیجه گیری منسجمی ارایه دهید.

حداکثر نمره تافل IBT نمره 120 است. برای بسیاری از دانشگاه ها نمره های بین 90 تا 120 قابل قبول هستند. البته باز هم بهتر است پیش از شروع مطالعه برای آزمون تافل نمره مورد قبول دانشگاه موردنظر خود را در سایت آن دانشگاه جستجو کنید.

زمانی که برای آمادگی آزمون تافل نیاز دارید به سطح زبان، سرعت یادگیری، زمانی که می توانید در طول روز صرف یادگیری کنید و نمره موردنظر برای گرفتن پذیرش بستگی دارد. اگر سطح زبان خوبی داشته باشید و فقط به آموختن و تمرین مهارت های تافل نیاز داشته باشید، با صرف 5 ساعت در روز در طول 3 ماه برای آزمون تافل آماده خواهید بود. اگر زمان کمتری داشته باشید یا سطح زبان شما پایین تر باشد این میزان زمان بیشتر خواهدشد. آقای مترجم همراه شماست تا سطح زبان انگلیسی خود را ارتقا دهید و برای آزمون تافل آماده شوید.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

1 نظر

 • پیوند نظر سین
  سین
  28 مرداد 1397

  سلام
  من میخوام زبانمو ارتقا بدم
  کلاس نرفتم تاحالا
  ولی در حد کسی که کلاس نرفته زبانم خوبه
  در حد رفع نیاز تو کشور خارج
  حالا من میخوام ارشد بخونم
  ولی خب میخوام زبانمم ارتقا بدم
  بنظر شما باید چیکار کنم
  کلاس خاصی برم یا دوره خاصی رو بگذرونم

ارسال یک نظر