مریم کریمی نوشته دانشگاهی 30 خرداد 1397 خواندن 407 دفعه
(3 رای‌ها)
اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاههای برتر خارج از کشور را دارید، بی هوا به آب نزنید! ابتدا شرایط را بررسی کنید. با دانشگاه های مختلف آشنا شوید. شرایط زندگی، تحصیل و کار در کشورهای مختلف را ارزیابی کنید. آن گاه با توجه به بررسی ها بهترین مقصد دانشگاهی خود را انتخاب کنید.

مطلب امروز آقای مترجم و سری مطلب هایی که در ادامه آن می آید، برای کمک به دانشجویان است. در این مطلب ها با آزمون های زبان و آمادگی برای شرکت در آن ها، دانشگاه های مختلف جهان و رتبه های علمی دانشگاه ها و زندگی و کار در کشورهای مختلف جهان آشنا می شوید. آقای مترجم آماده است در این راه با شما همکاری کند.

1. انتخاب دانشگاه

وزارت علوم کتابی با عنوان «ارزشیابی دانشگاه های خارج از کشور» منتشر کرده است. این کتاب به شما کمک می کند دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند را بیابید. اگر در دانشگاهی تحصیل کنید و پس از بازگشت به کشور متوجه شوید وزارت علوم مدرک آن دانشگاه را معتبر نمی داند، وقت و پول شما هدر رفته است. 

در نظر داشته باشید که هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت «من نمی خواهم برگردم!» ممکن است در یک کشور خارجی کار مناسبی پیدا نکنید، با هزینه ها و شرایط زندگی آن کنار نیایید و یا اتفاقات دیگری رخ دهد که تصمیم به بازگشت بگیرید.

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم از طریق پورتال اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم در دسترس است. برای دانشگاه های مورد تایید در رشته پزشکی به وب سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه کنید.

از میان دانشگاه های مورد تایید با جستجو در اینترنت، پرسش از استادهای خود و پرسش از دانشجویانی که در دانشگاه های مختلف درس می خوانند، بهترین و مناسب ترین دانشگاه در رشته تخصصی خود را انتخاب کنید.

2. نوشتن رزومه

در دانشگاه های خارج از کشور شما با کنکور پذیرش نمی شوید. رزومه شما بررسی می شود و صلاحیت یا عدم صلاحیت شما برای ورود به آن دانشگاه را مشخص می کند. پس باید رزومه پرباری داشته باشید تا بتوانید از دانشگاه های خوب پذیرش بگیرید. یک رزومه خوب شانس دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی را نیز افزایش می دهد.

رزومه خوب رزومه ای است که با سابقه فعالیت های آموزشی و پژوهشی شما پر شده باشد. پس مقاله های خوب بنویسید و آن ها را در مجله های معتبر نمایه شده در ISI و Scopus به چاپ برسانید. پیش از این از مراحل مختلف نگارش یک مقاله علمی خوب سخن گفتیم؛

برای انتخاب ژورنال مناسب ISI و اسکوپوس به مطلب های مرتبط با ارزش گذاری این ژورنال ها مراجعه کنید؛

اگر سابقه علمی خوبی داشته باشید اما نتوانید رزومه خوبی بنویسید، نتیجه مناسبی نخواهید گرفت. در ای زمینه به مطلب چگونه یک رزومه خوب بنویسیم مراجعه کنید.

3. مدرک زبان

اگر بخواهید در یک دانشگاه خارجی تحصیل کنید باید زبان آن کشور را بدانید. در بیشتر دانشگاه علاوه بر زبان رسمی کشور، آموزش به زبان انگلیسی نیز دایر است. نمره بالاتر در آزمون زبان شانس دریافت کمک هزینه تحصیلی را افزایش می دهد. پس زبان خود را تقویت کنید. با جستجو در سایت دانشگاه مورد نظر از آزمون مناسب مطلع شوید. آیا باید روی تافل سرمایه گذاری کنید یا آیلتس اهمیت بیشتری دارد؟ برای کدام دانشگاه ها آزمون GRE اهمیت زیادی دارد؟ به تاریخ آزمون های زبان دقت کنید، از دست دادن یک آزمون ممکن است کل فرایند پذیرش در دانشگاه را مختل کند. می توانید در منزل هم زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

4. ترجمه مدارک

برای ترجمه مدارک دانشگاهی خود باید به دارالترجمه های رسمی مراجعه کنید. اگر شما زبان انگلیسی را به خوبی می دانید یا خودتان مترجم هستید، اهیمتی ندارد! در هر صورت باید ترجمه در دارالترجمه های رسمی صورت بگیرد و مهر وزارت دادگستری و وزارت امورخارجه روی آن قرار بگیرد.

از چالش ها و قانون های ترجمه متون دانشگاهی چه می دانید؟

5. انگیزش نامه

انگیزش نامه در 2 صفحه، 1500 کلمه، تنظیم می شود و به انگیزه های تحصیلی شما می پردازد. اهمیت انگیزش نامه برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر است. حتی اگر دانشگاه مورد نظر از شما انگیزش نامه نخواست، انگیزش نامه ای بنویسید و به همراه سایر مدارک خود ارسال کنید. در انگیزش نامه به این مطالب توجه کنید:

  • علت انتخاب دانشگاه موردنظر
  • علت انتخاب رشته و گرایش مورد نظر
  • تجربه علمی و عملی در گرایش مورد نظر
  • علاقه های پژوهشی آینده
  • آینده ای که پیش روی خود متصور هستید

6. توصیه نامه

توصیه نامه را باید استاد یا فرد متخصصی که شما را به خوبی می شناسد برای معرفی شما بنویسد. بهتر است استادی که توصیه نامه را می نویسد فرد شناخته شده ای باشد. محتوای توصیه نامه علمی، دلایل مجاب کننده برای موجه بودن علمی شما است. توصیه نامه نباید اغراق آمیز و غیرواقعی باشد.

7. پروپوزال

اگر می خواهید در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهید، باید برای دوره آموزشی خود پروپوزال خود تهیه کنید. در این پروپوزال موضوع مورد نظر، توضیح پیرامون آن، پیشینه پژوهش و روش پژوهش مشخص می شود. با نوشتن پروپوزال به دانشگاه موردنظر نشان می دهید که تا چه اندازه علمی هستید و با چه دقتی آن دانشگاه را انتخاب کرده اید.

امروز با گام های ابتدایی برای اخد پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور آشنا شدیم. آقای مترجم همراه شما است تا گام به گام به هدف خود نزدیک تر شوید. اگر سوالی دارید، آن را با آقای مترجم در میان بگذارید.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر