معمولا همه کسانی که یک زبان دوم مثلا انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی یا ... را می‌آموزند مایل هستند سطح زبان خود را محک بزنند و بدانند در چه سطحی از زبان هستند. در زبان انگلیسی آزمون‌های تعیین سطح مختلفی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید و از طریق این آزمون‌های تعیین سطح بفهمید که زبان شما در چه سطحی است. گاه ممکن است برای شرکت در کلاس زبان یا حتی برای محک زدن خود مایل باشید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنید و گاه ممکن است برای فعالیت‌های کاری یا درسی نیاز داشته‌باشید حتما خود را به سطحی از دانش زبانی برسانید. 

 بعد از آن که سطح زبانتان معلوم شد، می‌توانید در کلاس‌های زبان متناسب با سطح زبانی خود شرکت کنید، در دوره‌های آنلاین شرکت کنید یا حتی اگر فرصت کافی برای این کلاس‌ها و دوره‌ها را ندارید، از کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی استفاده کنید و زبانتان را تقویت کنید. جالب است بدانید که راه‌های جذاب‌تری هم برای تقویت زبان وجود دارد؛ می‌توانید با استفاده از موسیقی زبان یاد بگیرید، فیلم ببینید و زبانتان را بهتر کنید، در حین خواندن رمان زبان بیاموزید یا حتی از داستان‌های کوتاه لذت ببرید و زبانتان را هم تقویت کنید.

رتبه‌بندی زبان‌آموزان در تست‌های تعیین سطح زبان انگلیسی

آزمون‌های تعیین سطح انگلیسی معمولا زبان‌آموزان را بر اساس نمره‌ای که از آن آزمون به دست می‌آورند در شش سطح قرار می‌دهند.

  1. Beginner
  2. Elementary
  3. Pre-intermediate
  4. Intermediate
  5. Upper intermediate
  6. Advanced

آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی از چه قسمت‌هایی تشکیل شده‌اند؟

تست‌های تعیین سطح زبان متنوع هستند و هر یک از آن‌ها ممکن است یک یا چند مهارت زبان‌آموزان را بررسی کنند و آن‌ها را در یکی از شش سطح بالا قرار دهند. از جمله مهارت‌هایی که در تست‌های تعیین سطح زبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند عبارتند از:

1- Vocabulary:

معمولا همه آزمون‌های تعیین سطح چندین سوال برای بررسی گستره دایره لعات زبان‌آموزان دارند.

2- Grammar:

معمولا همه آزمون‌های تعیین سطح انگلیسی چندین سوال برای سنجش سطح دانش گرامری شما و تسلطتان بر قواعد زبان انگلیسی دارند.  

3- Comprehension: 

بسیاری از آزمون‌های تعیین سطح، یک یا چند متن کوتاه در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌دهند. زبان‌آموزان پس از مطالعه متن‌های ریدینگ باید به تعدادی سوال پاسخ دهند که نشان‌دهنده درک مطلب با همان مهارت comprehension آن‌ها است. 

4- Listening:

برخی آزمون‌های تعیین سطح مهارت شنیدار زبان‌آموزان را هم محک می‌زنند. در این آزمون‌ها یک فایل صوتی برای شرکت‌کنندگان در آزمون پخش می‌شود و پس از آن باید به یک یا چند سوال تستی یا تشریحی مرتبط با آن فایل صوتی پاسخ دهند. درستی پاسخ‌ها نشان‌دهنده مهارت شنیداری زبان‌آموزان است.

5- Writing:

تعداد محدود‌تری از آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی مهارت رایتینگ یا مهارت نوشتاری زبان‌آموزان را هم بررسی می‌کنند. در این آزمون‌ها یه موضوع در اختیار زبان آموزان قرار داده‌می‌شود. آن‌ها باید مطلبی کوتاه درباره موضوع سوال بنویسند. کسی که آزمون را تصحیح می‌کند بر اساس ساختار متن نوشته شده، قواعد و گرامر مورد استفاده و کلمه‌هایی که در متن نوشته شده، نمره‌ای برای این بخش از آزمون تعیین سطح شما در نظر می‌گیرد.

چگونه برای امتحان تعیین سطح زبان آماده شویم؟

گاه ممکن است سطح شما در امتحان تعیین سطح برایتان اهمیت زیادی داشته‌باشد و در موقعیت کاری یا تحصیلی شما اثرگذار باشد. در این صورت بهتر است پیش از شرکت در آزمون خود را ارزیابی کنید، آنچه قبلا آموخته‌اید را مرور کنید و مهارت زبانیتان را تقویت کنید تا بتوانید با آمادگی بیشتر در جلسه آزمون تعیین سطح حاضر شوید و نتیجه مطلوب‌تری بگیرید. 

پیشنهاد می‌کنیم برای این که با آمادگی بیشتر در جلسه امتحان تعیین سطح زبان حاضر شوید سه کار زیر را انجام دهید:

1- سرعت خواندن خود را افزایش دهید

یکی از مشکلاتی که بسیاری از زبان‌آموزان در آزمون‌های تعیین سطح با آن مواجه می‌شوند زمان است و بنابراین نمی‌توانند به همه سوالات آزمون تعیین سطح پاسخ دهند. علت آن است که سرعت خواندن آن‌ها کم است. بهترین راه برای افزایش سرعت خواندن این است که در طول روز حداقل یک ساعت در روز زمان برای مطالعه در نظر بگیرید. سعی کنید هر روز سرعتتان نسبت به روز قبل بیشتر شود و البته مفهوم متن را هم به طور کامل متوجه شوید. با ای کار نه تنها سرعت خواندن شما افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود در زمان پاسخ دادن به سوالات آزمون تعیین سطح با محدودیت زمانی مواجه نشوید، بلکه در حین مطالعه کلمه‌ها و جمله‌های متفاوتی را می‌بینید و به طور کلی دانش زبانی شما گسترده‌تر می‌شود. 

کتاب‌های مختلفی هم وجود دارد که می‌توانید برای افزایش سرعت در خواندن از آن‌ها کمک بگیرید. کتاب The Evelyn Wood Seven-Day Speed Reading and Learning Program نوشته Stanley Frank کتابی بسیار کاربردی در این زمینه‌ هستند. 

2- کمی بر گرامر تمرکز کنید.

معمولا بخش سوالات گرامر یا قواعد در آزمون‌های تعیین سطح بر فعل‌ها، ضمیر‌ها، علائم نگارشی و ساختار جمله‌ها تمرکز دارند. بنابراین سعی کنید گرامری که در طول زمان مطالعه کرده‌اید را یک بار مرور کنید. برای این کار کافی است به کتاب‌های دوران دبیرستان خود مراجعه کنید و قواعد آن را بخوانید و کمی تمرین کنید. اگر به این کتاب‌ها دسترسی ندارید کتاب Fundamentals of English Grammar و کتاب تمرین آن بسیار مفید هستند.  

3- در آزمون‌های تعیین سطح آزمایشی شرکت کنید

سعی کنید قبل از امتحان تعیین سطح اصلی، سه تست آزمایشی بدهید. در بسیاری از سایت‌های معتبر می‌توانید تست‌های تعیین سطح رایگان پیدا کنید. سعی کنید به فاصله یک هفته در این تست‌ها شرکت کنید. هنگام پاسخ دادن به این سوالات سعی کنید شرایط امتحان را برای خود فراهم کنید و بعد از آن هم سوالات را از روی پاسخ‌نامه تصحیح کنید و به خود نمره بدهید. سوال‌هایی که اشتباه پاسخ داده‌اید را بررسی کنید. اگر در همه این سوال‌ها اشتباه‌های مشابهی در موضوع‌های مشابه داشته‌اید، حتما این موضوع‌ها را از کتاب‌ها یا منابع آنلاین مرور کنید.

4- انگلیسی صحبت کنید

اگر مطلع هستید که امتحان تعیین سطح شما بخش اسپیکینگ و لیسنینگ هم دارند، سعی کنید 2 هفته قبل از آزمون با یکی از دوستان خود که به زبان انگلیسی مسلط است و ترجیحا سطح زبان او از شما بهتر است چند ساعت انگلیسی صحبت کنید. این کار باعث می‌شود بتوانید بی‌پروا انگلیسی حرف بزنید و کلمه‌ها و جمله‌های بیشتری را در ذهن خود بسازید. اگر‌چه زمانی که با دوست خود انگلیسی صحبت می‌کنید شاید لهجه او native نباشد و زیاد به تقویت مهارت لیسنینگ شما کمک نکند ولی به هر حال بی‌تاثیر نخواهد بود. 

در نهایت اگر دوستی که بتوانید با اون انگلیسی صحبت کنید ندارید، نگران نباشید. هر روز یک موضوع را برای خود انتخاب کنید، جلوی آینه بایستید و درباره آن موضوع با خود صحبت کنید. 

در نهایت اگر این چهار کار را انجام دهید، می‌توانید به سادگی در کم‌تر از یک ماه دانش زبانی خود را بروز‌رسانی کنید و خود را برای آزمون تعیین سطح انگلیسی آماده کنید.