مریم کریمی نوشته آموزش زبان 24 بهمن 1396 خواندن 4654 دفعه
(5 رای‌ها)
مهمترین ابزار کمکی برای هر مترجم، یک دیکشنری خوب و مناسب است. یک دیکشنری خوب باید معنای واژه را به‌درستی انتقال دهد، توضیحات مناسب داشته باشد و معنای واژه را در حوزه‌های تخصصی توضیح دهد.

پیش از این بهترین دیکشنری‌های زبان انگلیسی و دیکشنری‌های آنلاین را معرفی کردیم. در مطلب امروز به معرفی دیکشنری‌های تخصصی می‌پردازیم؛

دیکشنری های تخصصی فنی و مهندسی

- دیکشنری های تخصصی کامپیوتر

دیکشنری تخصصی کامپیوتر موفق

دیکشنری تخصصی موفق، مجموعه ای از کلمه های تخصصی رشته کامپیوتر (نرم افزار، سخت افزار، شبکه و اینترنت، فناوی اطلاعات، پایگاه داده، الگوریتم و برنامه نویسی) با تلفظ و توضیح در اختیار شما قرار می دهد. از ویژگی های این دیکشنری تخصصی کامپیوتر، امکان تغییر سایز فونت، جستجوی صوتی، سرعت بالای جستجو، تلفظ صوتی و امکان ایجاد لیست واژه های موردعلاقه است. این دیکشنری برای اندروید تهیه شده است.

دانلود دیکشنری تخصصی موفق

دیکشنری تخصصی کامپیوتر ویکی واژه

دیکشنری تخصصی کامپیوتر ویکی واژه شامل تعریف بیش از ده هزار اصطلاح تخصصی کامپیوتر است. ویکی واژه برای توضیح بعضی از کلمه ها و اصطلاح ها از تصاویر استفاده می کند. قابلیت انتقال کامل برنامه به کارت حافظه وجود دارد، درنتیجه فضای حافظه تلفن همراه شما را اشغال نمی کند. حجم برنامه کم است. این دیکشنری تخصصی با قابلیت تلفظ صوتی همراه است و در حال حاضر فقط روی گوشی های اندروید قابل استفاده است.

 دانلود دیکشنری تخصصی ویکی واژه

دیکشنری تخصصی کامپیوتر مایکروسافت

این دیکشنری نیاز به نصب ندارد و به صورت پویا و در قالب Chm است که بدون نیاز به هیچ برنامه ای اجرا می شود. فهرست این دیکشنری بر اساس حروف الفبا است و اصطلاحات، واژگان و اختصارات مهم همه بخش های کامپیوتر را در بر می گیرد. در تعریف و توضیح بعضی کلمه ها از تصاویر هم استفاده شده است که یادگیری واژه ها را ساده تر می سازد.

دانلود دیکشنری تخصصی مایکروسافت

- دیکشنری های تخصصی برق

دیکشنری تخصصی مهندسی الکترونیک

دیکشنری تخصصی Electrical Engineering Dictionary یک دیکشنری تک زبانه (انگلیسی به انگلیسی) است. در این دیکشنری اصطلاح ها و کلمه های تخصصی این رشته به صورت جامع با جزئیات کامل به صورت الفبایی مرتب شده است.این دیکشنری با فرمت pdf عرضه شده است.جلوی هر کلمه، کلمه مشابه و مرتبط با آن درج شده و می توان با کلیک روی آن به صفحه توضیحات آن کلمه رفت. این دیکشنری اسکن شده نیست و قابلیت انتخاب کلمه ها و جمله ها در آن وجود دارد. .

دانلود دیکشنری تخصصی مهندسی الکترونیک

دیکشنری تخصصی آنلاین الکترونیک

وب سایت دیکشنری آنلاین تخصصی الکترونیک، برای هر واژه توضیح روشن و کوتاهی ارایه می دهد. اگر نیاز به دانش اجمالی و مختصر در مورد هر کلمه دارید، این وب سایت بهترین گزینه است.

لینک دیکشنری آنلاین الکترونیک

- دیکشنری های تخصصی مکانیک

دیکشنری آنلاین تخصصی مکانیک آکسفورد

دیکشنری آنلاین مکانیک آکسفورد یک دیکشنری تخصصی است که هفت هزار و چهارصد واژه در حوزه مکانیک را در بر می گیرد. در این دیکشنری آنلاین، واژه ها به ترتیب الفبایی تنظیم شده اند. برای هر واژه توضیح مفیدی ارایه شده و کلمه های مرتبط با آن لیست شده اند.

لینک دیکشنری آنلاین تخصصی مکانیک

دیکشنری تخصصی مکانیک کمبریج

دیکشنری تخصصی آنلاین مهندسی مکانیک کمبریج برای هر واژه تخصصی معنی، تعریف دقیق و مترادف ارایه می کند. تلفظ ها را با دو لهجه آمریکایی و بریتانیایی به صورت صوتی ارایه می دهد. قابلیت ذخیره سازی واژه های موردعلاقه را نیز دارد.

لینک دیکشنری آنلاین تخصصی مکانیک کمبریج

- دیکشنری های تخصصی عمران

دیکشنری تخصصی عمران آکسفورد 

دیکشنری تخصصی عمران آکسفورد، جدیدترین دیکشنری مهم در حوزه های نقشه برداری، ساختمان و عمران است. این دیکشنری بیش از هشت هزاز کلمه تخصصی را دربر دارد. اصطلاح ها را دقیق و کامل توضیح داده و لینک هایی نیز به مطالب مرتبط در اینترنت دارد.

لینک دیکشنری آنلاین تخصصی عمران آکسفورد

دیکشنری های تخصصی علوم انسانی

- دیکشنری های تخصصی مدیریت و بازرگانی

دیکشنری آنلاین تخصصی مدیریت و تجارت آکسفورد

 دیکشنری تخصصی مدیریت و تجارت آکسفورد، یک دیکشنری آنلاین است. در این وب سایت معنی هر کلمه و اصطلاح مفصل توضیح داده شده است. در کنار توضیح هر واژه، واژه های مرتبط با آن نیز ارایه شده اند که برای یادگیری کلمه های تخصصی بیشتر به مخاطب کمک می کنند.

لینک دیکشنری آنلاین مدیریت آکسفورد

دیکشنری آنلاین تخصصی امور مالی و بانکی

دیکشنری آنلاین تخصصی امور مالی و بانکی، یکی از دیکشنری های تخصصی آکسفورد در حوزه مدیریت است. پنجمین ویرایش این دیکشنری منتشر شده و شما می توانید نسخه آنلاین آن را در لینک زیر مشاهده کنید.

لینک دیکشنری آنلاین امور مالی و بانکی آکسفورد

- دیکشنری های تخصصی روان شناسی

 دیکشنری تخصصی روان شناسی آکسفورد

این دیکشنری آنلاین با بیش از نه هزار و پانصد واژه تخصصی روان شناسی از مهمترین دیکشنری های این حوزه است. دیکشنری آکسفورد حوزه های روانکاوری، روان پزشکی، علم اعصاب و دیگر زیرمجموعه های روان شناسی را پوشش می دهد. در این دیکشنری تخصصی می توانید نمادها و علایم اختصاری را نیز مشاهده کنید.

لینک دیکشنری تخصصی آنلاین روان شناسی

سایت تخصصی دیکشنری روان شناسی

در این سایت علاوه بر توضیحات کامل درمورد هر اصطلاح تخصصی روان شناسی، با مقاله های مفصلی هم درمورد هر واژه و اصطلاح رو به رو می شوید. 

لینک سایت تخصصی دیکشنری روان شناسی

آن چه در این مطلب خواندید، پیشنهادهای آقای مترجم برای دیکشنری های تخصصی بود. مسلما در هر رشته دیکشنری های بیشتری وجود دارد. شما هم دیکشنری های مفیدی که می شناسید را در بخش نظرات با دوستانتان در میان بگذارید.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر