مریم کریمی نوشته آموزش زبان 09 مهر 1398 خواندن 104715 دفعه
(3 رای‌ها)
حتما شما هم به یادگرفتن زبان در منزل فکر کرده‌اید. آیا می‌توان به صورت خودآموز یا سلف استادی زبان انگلیسی را یاد گرفت؟ یاد گرفتن زبان انگلیسی در منزل هم خیلی راحت است و هم مزایای زیادی دارد. در این مطلب به معرفی بهترین کتاب‌های آموزش گرامر، مکالمه و وکب انگلیسی می‌پردازیم تا بتوانید به صورت خودآموز زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

اول باید سطح زبانتان را مشخص کنید. سپس به منابع آموزشی نیاز خواهید داشت که کتاب‌های خودآموز یکی از بهترین آن‌ها هستند به ویژه برای گرامر و مکالمه. برای تقویت مهارت شنیداری و گفتاری پیش از این به شما یاد دادیم که چگونه می‌توانید با کمک فیلم زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و فیلم‌ها و سریال‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی به شما معرفی کردیم. در این مطلب بحث را با معرفی بهترین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی ادامه می‌دهیم. 

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی

1. کتاب خودآموز گرامر: Living Grammar

Living Grammar

مجموعه کتاب‌های Living Grammar از انتشارات آکسفورد یک دوره‌ی چهار سطحی است که به آموزش گرامر انگلیسی به صورت عملی می‌پردازد و نحوه‌ی کاربرد آن در موقعیت‌های واقعی را نشان می‌دهد. 

این کتاب‌ها، به جای اینکه روی قواعد و قانون‌های خشک تمرکز کند، سعی می‌کند نشان دهد هر قاعده گرامری در چه شرایطی کاربرد دارد و معنای آن چیست. به جرأت می‌توان گفت این مجموعه کتاب، بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی برای زبان‌آموزانی است که می‌خواهند زبان را به صورت کاربردی یاد بگیرند. 

دانلود رایگان Living Grammar

2. کتاب خودآموز گرامر: Understanding and Using English Grammar

Understanding and Using English Grammar

کتاب‌های گرامر بتی آزار با تمرین‌های فراوان، یکی از کاملترین و بهترین منابع یادگیری گرامر زبان انگلیسی است. توجه داشته‌ باشید که فقط دانستن نکات گرامری مهم نیست بلکه استفاده از آن‌ها اهمیت دارد. کتاب‌های بتی آزار از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های حال حاضر جهان در زمینه‌ی آموزش گرامر انگلیسی هستند. اگر زبان آموزی در حد دبیرستان بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشد می‌تواند تمام اشکال‌های خود را با کمک این کتاب برطرف کند و مثال‌ها و مطالب بسیاری را از این کتاب فرابگیرد.

موضوع قابل بحث دیگر در باره این کتاب، شیوایی و رسا بودن قلم خانم آزار در تهیه و تدوین آن است. می‌دانیم بحث دستور زبان بحثی خشک و گاه سنگین است. این هنر نگارنده کتاب حاضر است که مباحث خشک را به‌گونه‌ای به زبان آموزان تفهیم می‌کند که موجب دلسردی و گریز آن‌ها از گرامر زبان نمی‌شود و در عوض به یادگیری آن منجر می‌شود. آوردن مثال‌ها و تمرین‌های گرامری در کتاب نیز مزیت برزگی است که بسیاری از کتاب‌های آموزش دستور زبان از آن بی بهره‌اند. این کتاب‌ها باعث تقویت مطالب آموخته شده می‌شوند.

3.  کتاب خودآموز گرامر: English Grammar in Use

English Grammar in Use

اگر می خواهید گرامر انگلیسی را برای کنکور، اسپیکینگ، رایتینگ، تافل، آیلتس و … یاد بگیرید، این کتاب برای شما تهیه شده‌ است. این کتاب از معروف‌ترین کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی است که توسط مؤسسه‌ی معتبر کمبریج تهیه و چاپ می‌شود. این کتاب منبع کامل و کاربردی دستور زبان انگلیسی و تقریبا اصلی‌ترین منبع آموزش گرامر است. اگرچه کتاب Grammar in Use برای افرادی که تازه شروع به آموزش زبان انگلیسی کرده‌اند نیز قابل استفاده‌ است ا مابیشترین کاربرد آن برای افرادی است که سطح تقریبا متوسطی در زبان انگلیسی دارند.  این کتاب در سطح‌های مختلف به چاپ رسیده است.

بهترین کتاب‌های آموزش مکالمه زبان انگلیسی  

1- کتاب‌های یادگیری مکالمه انگلیسی Speak Out

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری مکالمه انگلیسی

مجموعه کتاب‌های Speak Out یک دوره آموزشی فوق‌العاده برای افرادی است که می‌خواهند مهارت مکالمه خود را با استفاده از مطالب واقعی تقویت کنند. این مجموعه آموزشی روی لهجه بریتانیایی متمرکز است و از ویدیوهایی خبری و آموزشی شبکه BBC برای آموزش بهتر  زبان انگلیسی از پایه تا پیشرفته کمک می‌گیرد. 

این مجموعه کتاب رویکردی متوازن دارد و علیرغم اینکه آموزش مکالمه زبان انگلیسی از جنبه‌های برجسته آن است، سایر مهارت‌ها را نیز به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد و به همین دلیل بهترین کتاب برای یادگیری مکالمه انگلیسی به حساب می‌آید. 

با کتاب‌های Speak out بیشتر آشنا شوید 

2- کتاب خودآموز  Speak English Like an American

Speak English Like an American

کتاب مانند یک آمریکایی انگلیسی صحبت کنید، نوشته‌ی امی گیلت (Amy Gillett)، یک مجموعه‌ی منسجم برای یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی در لهجه‌ی آمریکایی است. در این مجموعه با اصطلاح‌های پرکاربرد زبان آشنا می‌شوید و می‌توانید لهجه‌ی آمریکایی خود را بهبود ببخشید. این کتاب در قالب 25 درس ارائه شده است که ابتدای هر درس در قالب یک مکالمه‌ی کوتاه تعدادی اصطلاح گنجانده شده است و پس از آن توضیح هر اصطلاح به همراه مثال و هم‌چنین تمرین‌هایی برای یادگیری بهتر آورده شده است.

 این کتاب راهنمای بسیار مناسبی برای تقویت مهارت‌های گفتاری و شنیداری است. همان طور که می‌دانید هرچه بیشتر با اصطلاحات و کاربرد آن‌ها در یک زبان آشنا شوید، بیشتر و بهتر بر آن زبان مسلط می‌شوید و روان‌تر می‌توان صحبت کرد. این کتاب خودآموز زبان انگلیسی برای کسانی مفید است که زبان انگلیسی خوبی دارند و می خواهند آن را تقویت کنند.

3- کتاب مکالمه و شنیداریAcademic Encounters

Academic Encounter

کتاب‌های Academic Encounter: Listening and Speaking یک مجموعه‌ی چهار سطحی برای تقویت مهارت گفتاری و شنیداری است که توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است. محتوای این کتاب‌ها برای زبان آموزانی طراحی شده است که در سطوح دانشگاهی مشغول به فعالیت هستند و هدف آن آشنایی با موضوعاتی است که در دوره‌های آکادمیک با آن مواجه می‌شوند.

هر سطح از این کتاب‌ها به هشت درس تقسیم شده است که هر درس به موضوع علمی خاصی می‌پردازد و روش‌های بحث کردن راجع به هر موضوع و همچنین واژگان مرتبط با آن و شیوه‌های یادداشت برداری بیان شده است. در این کتاب‌ها به شیوه‌های گوش دادن به متون آکادمیک، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های واقعی نیز پرداخته شده است. این مجموعه کتاب برای افراد متقاضی شرکت در آزمون‌هایی همانند تافل و آیلتس نیز مناسب است.

بهترین کتاب‌های خودآموز وکب زبان انگلیسی

1- کتاب خودآموز English Vocabulary in Use

English Vocabulary in Use

مجموعه کتاب‌های Vocabulary in Use، منتشر شده از انتشارت کمبریج، مجموعه‌ای کامل برای آموزش لغات و اصطلاحات زبان انگلیسی به صورت خودآموز است، این کتاب‌ها که در سطوح مختلف طبقه بندی شده‌اند، سعی دارند لغات زبان انگلیسی  را از پایه‌ترین سطح تا سطوح پیشرفته آموزش دهند. درس‌ها به صورت دو صفحه‌ای در قالب درس و تمرین ارائه شده است که در پایان کتاب نیز پاسخ تمامی تمرین‌های کتاب آورده شده است.

2- کتاب خودآموز 1100

1100 Words You Need to Know

کتاب 1100 توسط موسسه معتبر Barron's تهیه شده است و پرکاربردترین و جدید ترین لغت‌های زبان انگلیسی را دربر دارد. کتاب حاضر شامل ۱۱۰۰ واژه است که هر واژه شامل مثال، تمرین، تعریف و اصصطلاحات مفید است. این کتاب لغات را در 46 هفته دسته بندی کرده است. این دسته بندی به شکلی است که از زبان آموزان انتظار می رود روزی 5 کلمه را یاد بگیرند (در این کتاب برای هر هفته 20 لغت و 4 اصطلاح وجود دارد). کلماتی که آموزش داده می شوند ابتدا در یک متن به کار برده شده‌اند، سپس تمریناتی برای لغات جدید ارائه شده است و در انتهای لغات هر روز نیز لیست کلمات جدید به همراه فونتیک آن‌ها قرار داده شده است. متن‌های این کتاب از رمان‌ها، نمایشنامه‌ها، شعرها و روزنامه‌های مشهور است. کتاب حاضر ویژه دانشجویان و داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و دکترای همه رشته‌ها و داوطلبان GRE، آیلتس و تافل است.

آشنایی بیشتر با کتاب 1100 و دانلود رایگان این کتاب

3- کتاب خودآموز Oxford Word Skills

Oxford Word Skills

این مجموعه در سطح‌های مختلفی توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده‌ است و شما با توجه به سطح زبان خود می‌توانید از یکی از آن‌ها استفاده کنید. هرکدام از کتاب‌های این مجموعه 2000 واژه متنوع را به شما یاد می‌دهند. هر کتاب از این مجموعه 80 درس دارد و سعی شده درس‌ها برای زبان‌آموز جذاب باشند. در این مجموعه تا حدی با گرامر نیز آشنا خواهیدشد.

کتاب‌های آکادمیک

با بهترین کتاب‌های آکادمیک برای تقویت زبان انگلیسی آشنا شوید.

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

6 نظرها

 • پیوند نظر پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  05 فروردين 1398

  دوست عزیز؛ کاربر sah_6969
  کتاب Understanding and Using English Grammar نام کتاب بتی آذر است. این کتاب در سه سطح مبتدی، متوسط و عالی ارایه شده است.
  کتاب جامعی است و می تواند برای یادگیری، تمرین و تقویت گرامر زبان انگلیسی به شما کمک کند.
  موفق باشید

 • پیوند نظر پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  05 فروردين 1398

  دوست عزیز ؛ کاربر رضا مالکی
  کتاب های معرفی شده برای هر سه سطح مبتدی، متوسط و عالی (ادونسد) مناسب هستند. مسلما زبان آموزان سطح عالی باید به مطالعه خودآموز و کسب مهارت های تخصصی اقدام کنند.
  اما این کتاب ها برای کنکور مناسب نیستند. چون هدف دیگری را دنبال می کنند. در کنکورهای ایران در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فقط دایره واژگان، گرامر و مهارت خواندن (ریدینگ) شما سنجیده می شود.
  موفق باشید

 • پیوند نظر پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  05 فروردين 1398

  دوست عزیز ؛ کاربر میلاد
  بسیاری از کتاب هایی که در این پست معرفی شده اند، کتاب های به روز هستند. تازه نوشته شده و منتشر شده اند و از نظر قوانین حقوق مولف اجازه نداریم پی دی اف آنها را منتشر کنیم.
  موفق باشید

 • پیوند نظر sah_6969
  sah_6969
  27 دی 1397

  سلام

  آیا این کتاب Understanding and Using English Grammar به صورت کامل و جامع گرامر را در بر می گیرد؟و می توان به عنوان یک مرجع از آن استفاده کرد؟

  لطفا بفرمایید آیا این کتاب با سه کتاب دیگر betty azar که به صورت سطحی عرضه می شود یکی است یا خیر ؟

  هر کدام از اون کتابها مربوط به چه سطحی است؟

 • پیوند نظر رضا مالکی
  رضا مالکی
  27 مرداد 1397

  این کتاب ها واقعا در رده ی مبتدی و متوسط به بالا واقعا قدرتمند هستند

  اما برای مدارج بالاتر کافی نیستن خصوصا برای کنکور
  ممنون از سایت خوبتون

 • پیوند نظر میلاد
  میلاد
  31 تیر 1397

  میشه پی دی اف این کتاب های خودآموززبان انگلیسی رو هم بذارین توی سایت؟

ارسال یک نظر