بهترین کتاب های خودآموز زبان انگلیسی

(31 رای‌ها)
88804
61.2

حتما شما هم به یادگرفتن زبان در منزل فکر کرده‌اید. آیا می‌توان بدون معلم در خانه و به صورت خودآموز زبان انگلیسی را یاد گرفت؟ یاد گرفتن زبان انگلیسی در منزل هم خیلی راحت است و هم مزایای زیادی دارد. اگر قبلا دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را گذرانده‌اید و حالا پس از مدتی بخش های زیادی را فراموش کرده‌اید در این صورت بهترین روش برای تقویت زبان انگلیسی برای شما استفاده از کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی در منزل است.

اول باید سطح زبانتان را مشخص کنید. سپس برای تقویت هر مهارت به کتاب‌ها، برنامه‌های تلفن همراه، ویدیوها و فایل‌های شنیداری و سایت‌های مرتبط با آن مهارت نیاز خواهید داشت. برای تقویت مهارت شنیداری و گفتاری پیش از این به شما یاد دادیم که چگونه می‌توانید با کمک فیلم زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و فیلم‌ها و سریال‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی به شما معرفی کردیم. در این مطلب بحث را با معرفی بهترین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی ادامه می‌دهیم. قبل از آن بهتر است نگاهی به تفاوت میان کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی و کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بیندازیم.

کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی و کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی

 کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی جدای از کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی است. کتاب‌های خودآموز بر اساس مهارت‌های زبانی به 5 دسته‌ی گفتاری و شنیداری (Listening and Speaking)، واژگان (Vocabulary)، دستور زبان (Grammar)، خواندن (Reading) و نوشتن (Writing) تقسیم می‌شوند در حالی که تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر یادگیری زبان و پیشرفت در همه‌ی مهارت‌های زبانی به صورت هم‌زمان است.

تفاوت دیگر کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی و کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی در این است که معمولا کتاب‌های خودآموز مناسب افرادی است که زبان انگلیسی را فرا گرفته‌اند اما نیاز دارند که خود را در هر یک از مهارت‌های زبانی تقویت کنند یا به دلیل برخی مشکلات از محیط زبانی دور بوده‌اند. پس به جای این که از اول زبان یاد بگیرند از اینگونه کتاب‌ها استفاده می‌کنند ولی کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی صرفا به مقوله‌ی آموزش می‌پردازند و با استفاده از متداول‌ترین متدهای آموزشی و ارائه‌ی منابع دیگر مرتبط با زبان فرد را غرق در محیط زبانی می‌کند تا زبان را از ابتدا و در سطوح مختلف فرا گیرد. اینگونه کتاب‌ها معمولا در آموزشگاه‌ها و توسط معلم تدریس می‌شوند.

 پس اگر زبان انگلیسی را یاد گرفته‌اید و فقط به دنبال تقویت مهارت‌های زبانی خود هستید این مطلب را حتما بخوانید.

کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی برای مهارت گفتاری و شنیداری

 

1. کتاب خودآموز  Speak English Like an American

کتاب مانند یک آمریکایی انگلیسی صحبت کنید، نوشته‌ی امی گیلت (Amy Gillett)، یک مجموعه‌ی منسجم برای یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی در لهجه‌ی آمریکایی است. در این مجموعه با اصطلاح‌های پرکاربرد زبان آشنا می‌شوید و می‌توانید لهجه‌ی آمریکایی خود را بهبود ببخشید. این کتاب در قالب 25 درس ارائه شده است که ابتدای هر درس در قالب یک مکالمه‌ی کوتاه تعدادی اصطلاح گنجانده شده است و پس از آن توضیح هر اصطلاح به همراه مثال و هم‌چنین تمرین‌هایی برای یادگیری بهتر آورده شده است.

 این کتاب راهنمای بسیار مناسبی برای تقویت مهارت‌های گفتاری و شنیداری است. همان طور که می‌دانید هرچه بیشتر با اصطلاحات و کاربرد آن‌ها در یک زبان آشنا شوید، بیشتر و بهتر بر آن زبان مسلط می‌شوید و روان‌تر می‌توان صحبت کرد. این کتاب خودآموز زبان انگلیسی برای کسانی مفید است که زبان انگلیسی خوبی دارند و می خواهند آن را تقویت کنند.

2. کتاب خودآموز Academic Encounters

کتاب‌های Academic Encounter: Listening and Speaking یک مجموعه‌ی چهار سطحی برای تقویت مهارت گفتاری و شنیداری است که توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است. محتوای این کتاب‌ها برای زبان آموزانی طراحی شده است که در سطوح دانشگاهی مشغول به فعالیت هستند و هدف آن آشنایی با موضوعاتی است که در دوره‌های آکادمیک با آن مواجه می‌شوند.

هر سطح از این کتاب‌ها به هشت درس تقسیم شده است که هر درس به موضوع علمی خاصی می‌پردازد و روش‌های بحث کردن راجع به هر موضوع و همچنین واژگان مرتبط با آن و شیوه‌های یادداشت برداری بیان شده است. در این کتاب‌ها به شیوه‌های گوش دادن به متون آکادمیک، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های واقعی نیز پرداخته شده است. این مجموعه کتاب برای افراد متقاضی شرکت در آزمون‌هایی همانند تافل و آیلتس نیز مناسب است.

کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی برای واژگان

1. کتاب خودآموز English Vocabulary in Use

مجموعه کتاب‌های Vocabulary in Use، منتشر شده از انتشارت کمبریج، مجموعه‌ای کامل برای آموزش لغات و اصطلاحات زبان انگلیسی به صورت خودآموز است، این کتاب‌ها که در سطوح مختلف طبقه بندی شده‌اند، سعی دارند لغات زبان انگلیسی  را از پایه‌ترین سطح تا سطوح پیشرفته آموزش دهند. درس‌ها به صورت دو صفحه‌ای در قالب درس و تمرین ارائه شده است که در پایان کتاب نیز پاسخ تمامی تمرین‌های کتاب آورده شده است.

2. کتاب خودآموز 1100

کتاب 1100 توسط موسسه معتبر Barron's تهیه شده است و پرکاربردترین و جدید ترین لغت‌های زبان انگلیسی را دربر دارد. کتاب حاضر شامل ۱۱۰۰ واژه است که هر واژه شامل مثال، تمرین، تعریف و اصصطلاحات مفید است. این کتاب لغات را در 46 هفته دسته بندی کرده است. این دسته بندی به شکلی است که از زبان آموزان انتظار می رود روزی 5 کلمه را یاد بگیرند (در این کتاب برای هر هفته 20 لغت و 4 اصطلاح وجود دارد). کلماتی که آموزش داده می شوند ابتدا در یک متن به کار برده شده‌اند، سپس تمریناتی برای لغات جدید ارائه شده است و در انتهای لغات هر روز نیز لیست کلمات جدید به همراه فونتیک آن‌ها قرار داده شده است. متن‌های این کتاب از رمان‌ها، نمایشنامه‌ها، شعرها و روزنامه‌های مشهور است. کتاب حاضر ویژه دانشجویان و داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و دکترای همه رشته‌ها و داوطلبان GRE، آیلتس و تافل است.

3. کتاب خودآموز Oxford Word Skills

این مجموعه در سطح‌های مختلفی توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده‌ است و شما با توجه به سطح زبان خود می‌توانید از یکی از آن‌ها استفاده کنید. هرکدام از کتاب‌های این مجموعه 2000 واژه متنوع را به شما یاد می‌دهند. هر کتاب از این مجموعه 80 درس دارد و سعی شده درس‌ها برای زبان‌آموز جذاب باشند. در این مجموعه تا حدی با گرامر نیز آشنا خواهیدشد.

4. کتاب خودآموز Longman Language Activator

کتاب واژگان لانگمن واژه‌ها را به دسته‌های متعددی تقسیم می‌کند و در هر دسته واژه‌های متناسب را به شما می‌آموزد. این کتاب با استفاده از لغات ساده شما را با طیف گسترده‌ای لغات آشنا می‌سازد که می‌توانید در نوشتن و صحبت کردن از آن‌ها استفاده کنید. توضیحات و مثال‌های این فرهنگ به دقت انتخاب شده‌اند تا بتوانید با اعتماد به نفس و به درستی از این لغات استفاده کنید. از دیگر نکاتی که لانگمن به آن می‌پردازد آموزش واژه‌هایی است که از نظر معنایی شبیه هستند اما تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند.

5. کتاب خودآموز Vocabulary for the High School Students

کتاب Vocabulary for the High School Students یکی از بهترین و شناخته شده‌ترین کتاب‌هایی است که برای تقویت دایره لغات زبان آموزان دبیرستانی منتشر شده است. البته صرفا مخصوص زبان آموزان دبیرستانی نیست. ممکن است حتی واژه‌هایی که در این کتاب معرفی شده‌اند را یک دانشجو هم نداند. از این رو این کتاب یکی از منابع آزمون کارشناسی ارشد زبان انگلیسی نیز می‌باشد. در کتاب حاضر واژگان دروس به صورت موضوعی مرتب شده‌اند و پس از هر درس تمریناتی نیز برای واژگان آموزش داده شده ارائه شده است. اگر این کتاب برایتان مفید بود می‌توانید از نسخه‌ی بعدی این کتاب به نام Vocabulary for the College Students نیز استفاده کنید.

کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی برای دستور زبان

 

1. کتاب خودآموز Fundamentals of English Grammar

کتاب‌های دستور زبان بتی آزار (Betty Azar) یکی از منابعی است که همواره در مؤسسه‌ها و دانشگاه‌ها برای تدریس دستور زبان و قواعد به زبان آموزان مورد استفاده قرار گرفته است. این کتاب حجیم که در حدود 500 صفحه است تمامی نکات گرامری را با دقت و ظرافت خاصی به همراه تمرین‌های زیاد ارائه نموده است که پاسخ این تمرین‌ها در انتهای کتاب آورده شده است. این کتاب از کتاب‌های معتبر بتی آزار است که سال‌هاست در زمینه‌ی آموزش دستور زبان انگلیسی به چاپ می‌رسد.

2. کتاب خودآموز Understanding and Using English Grammar

کتاب‌های گرامر بتی آزار با تمرین‌های فراوان منبعی بی‌نظیر برای یادگیری دستور زبان است. توجه داشته‌ باشید که فقط دانستن نکات گرامری مهم نیست بلکه استفاده از آن‌ها اهمیت دارد. کتاب‌های آموزش دستور زبان انگلیسی بتی آزار از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های حال حاضر جهان در زمینه‌ی آموزش دستور زبان انگلیسی هستند. اگر زبان آموزی در حد دبیرستان بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشد می‌تواند تمام اشکال‌های خود را با کمک این کتاب برطرف کند و مثال‌ها و مطالب بسیاری را از این کتاب فرابگیرد.

موضوع قابل بحث دیگر در باره این کتاب، شیوایی و رسا بودن قلم خانم آزار در تهیه و تدوین آن می باشد. می‌دانیم بحث دستور زبان بحثی خشک و گاه سنگین است. این هنر مدرس و نگارنده کتاب حاضر است که مباحث خشک را به‌گونه‌ای به زبان آموزان تفهیم می‌کند که موجب دلسردی و گریز آن‌ها از گرامر زبان نمی‌شود و در عوض به یادگیری آن منجر می‌شود. آوردن مثال‌ها و تمرین‌های گرامری در کتاب نیز مزیت برزگی است که بسیاری از کتاب‌های آموزش دستور زبان از آن بی بهره‌اند. این کتاب‌ها باعث تقویت مطالب آموخته شده می‌شوند.

3. کتاب خودآموز English Grammar in Use

اگر می خواهید گرامر انگلیسی را برای کنکور، صحبت، نوشتن، تافل، آیلتس و … یاد بگیرید، این کتاب برای شما تهیه شده‌ است. این کتاب از معروف‌ترین کتاب‌های آموزش دستور زبان انگلیسی است که توسط مؤسسه‌ی معتبر کمبریج تهیه و چاپ می‌شود. این کتاب منبع کامل و کاربردی دستور زبان انگلیسی و تقریبا اصلی‌ترین منبع آموزش گرامر است. اگرچه کتاب Grammar in Use برای افرادی که تازه شروع به آموزش زبان انگلیسی کرده‌اند نیز قابل استفاده‌ است امابیشترین کاربرد آن برای افرادی است که سطح تقریبا متوسطی در زبان انگلیسی دارند.  این کتاب در سطح‌های مختلف به چاپ رسیده است.

کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی برای مهارت خواندن

1. کتاب خودآموز Select Reading

Select Reading مجموعه‌ای چهار سطحی است که برای تحلیل و درک بهتر متن به زبان‌آموز کمک می‌کند. این مجموعه در کنار آموزش مهارت خواندن، به واژگان و دستور زبان نیز می‌پردازد. ویژگی های مجموعه‌ی Select Reading، آموزش مهارت خواندن، درک مطلب و واژگان، تجزیه و تحلیل دستوری، تحریک ذهن، بحث وگفتگو است. زبان‌آموزان مقاله‌های جالب و متنوعی را در زمینه‌های گوناگون در این کتاب‌ها خواهند یافت. در این کتاب با طیف گسترده‌ای از موضوعات مواجه خواهید شد که به طور هم‌زمان با بسیاری از لغات و کلمه‌های جدید آن را نیز فرا خواهید گرفت.  کتاب‌های Select Reading  در بسیاری از دانشگاه‌ها به عنوان منبع زبان عمومی استفاده می‌شوند.

2. کتاب خودآموز Inside Reading

این مجموعه در چهار سطح برای تقویت مهارت خواندن زبان انگلیسی به‌صورت خودآموز طراحی شده‌ است. فایل‌های صوتی همراه با کتاب به لهجه‌ی آمریکایی هستند؛ درنتیجه برای بهبود لهجه‌ی آمریکایی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. همچنین با خواندن متن‌های بیشتر مهارت نوشتاری شما نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت. از فوائد این مجموعه این است که خواندن متن‌های اداری، آکادمیک، علمی و تخصصی را فرا بگیرید و بتوانید در حین خواندن بدون کاهش سرعت، درک مطلب درست و کاملی از متن خوانده شده به دست بیاورید.

3. کتاب خودآموز Strategic Reading

مجموعه کتاب‌های Strategic Reading توسط جک سی ریچاردز طراحی و نگارش شده است و یکی از بهترین مجموعه‌هایی است که برای تقویت مهارت درک مطلب و خواندن تاکنون به چاپ رسیده است. این مجموعه در سه سطح طراحی شده‌ است. متن‌هایی که در این کتاب مورد استفاده قرار گرفته‌اند از روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های انگلیسی انتخاب شده‌اند. هر سطح از این مجموعه دارای 12 درس است که هر درس دارای سه متن در خصوص موضوعات محبوبی مانند ورزش، موسیقی، اینترنت، فیلم و... است.

کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی برای مهارت نوشتن

کتاب خودآموز زبان انگلیسی برای تقویت مهارت نوشتن

1. کتاب خودآموز Longman Academic Writing Series

مجموعه کتاب‌های Longman Academic Writing Series یکی از مطرح‌ترین منابع آموزشی برای تقویت مهارت نوشتن زبان انگلیسی است که از سوی انتشارات Pearson تألیف شده است. این ممجوعه در پنج سطح از سطوح مقدماتی تا پیشرفته مهارت‌های لازم برای پاسخ گویی به سؤالات رایتینگ زبان انگلیسی را ارائه می‌دهد. هر درس از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است که می‌تواند زبان آموز را به طور کامل در این مسیر همراهی سازد. در هر درس ابتدا با ارائه دادن نمونه‌ای از یک رایتینگ مبحث هر درس را آغاز می‌کند و سپس به بررسی آن می‌پردازد. در ادامه با بررسی ساختارها و قواعد به کار برده شده زبان آموز را با نحوه‌ی نوشتن هر نوع پاراگراف یا مقاله آشنا می‌سازد. در انتهای هر درس نیز فرآیند نوشتن هر نوع پاراگراف یا مقاله را در کمترین زمان و با کیفیت بالا بیان می‌کند. این مجموعه می‌تواند یکی از منابع مهم و اصلی برای تقویت مهارت رایتینگ آزمون آیلتس محسوب گردد.

2. کتاب خودآموز Real Writing

مجموعه کتاب‌های Real Writing مجموعه‌ای چهار سطحی از انتشارات کمبریج است که برای تقویت مهارت نوشتن زبان آموز تنظیم شده است. هر یک از سطوح این مجموعه شامل 16 درس است که سعی در تقویت مهارت نوشتن خواهد داشت. این مجموعه‌ی 4 سطحی به ارائه‌ی تمرین‌های متنوع می‌پردازد و در پایان کتاب نیز پاسخ تمرین‌های هر درس آورده شده است. این کتاب می‌تواند از بهترین منابع برای افرادی که قصد شرکت در آزمون تافل یا ایلتس دارند باشد.

سخن پایانی

 اگرچه یادگیری زبان به صورت خودآموز اندکی دشوار است اما با صبر و پایداری در انجام برنامه‌ی آموزشی و استفاده از بهترین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی می‌توانید زبان انگلیسی را در منزل یاد بگیرید. در کنار این کتاب‌ها می توانید از فیلم، سریال، کارتون و برنامه‌های تلفن همراه نیز برای تقویت زبان انگلیسی خود کمک بگیرید. هرگز به یک منبع اکتفا نکنید. هر منبع با تأکید بر بخشی از مهارت‌های زبان طراحی شده است، پس برای تقویت مهارت‌های مختلف به منابع مختلف نیاز دارید. تیم آقای مترجم با معرفی منابع مختلف مفید برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی در کنار شماست.

 

اشتراک پست

11 نظرها

 • آشپزخانه
  تشکر برای معرفی این کتاب های خوب و مفید ، ممنونم خیلی وقت بود دنبال بهترین راهی برای یادگیری زبان انگلیسی بودم که به محبت شما متوجه شدم چی کار کنم از این به بعد
 • میلاد
  میلاد تیر 31, 1397 پیوند نظر
  میشه پی دی اف این کتاب های خودآموززبان انگلیسی رو هم بذارین توی سایت؟
 • رضا مالکی
  رضا مالکی مرداد 27, 1397 پیوند نظر
  این کتاب ها واقعا در رده ی مبتدی و متوسط به بالا واقعا قدرتمند هستند

  اما برای مدارج بالاتر کافی نیستن خصوصا برای کنکور
  ممنون از سایت خوبتون
 • sah_6969
  sah_6969 دی 27, 1397 پیوند نظر
  سلام

  آیا این کتاب Understanding and Using English Grammar به صورت کامل و جامع گرامر را در بر می گیرد؟و می توان به عنوان یک مرجع از آن استفاده کرد؟

  لطفا بفرمایید آیا این کتاب با سه کتاب دیگر betty azar که به صورت سطحی عرضه می شود یکی است یا خیر ؟

  هر کدام از اون کتابها مربوط به چه سطحی است؟
 • علی
  علی بهمن 18, 1397 پیوند نظر
  ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود
 • پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  پشتیبانی وب سایت آقای مترجم فروردين 05, 1398 پیوند نظر
  دوست عزیز ؛ کاربر میلاد
  بسیاری از کتاب هایی که در این پست معرفی شده اند، کتاب های به روز هستند. تازه نوشته شده و منتشر شده اند و از نظر قوانین حقوق مولف اجازه نداریم پی دی اف آنها را منتشر کنیم.
  موفق باشید
 • پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  پشتیبانی وب سایت آقای مترجم فروردين 05, 1398 پیوند نظر
  دوست عزیز ؛ کاربر رضا مالکی
  کتاب های معرفی شده برای هر سه سطح مبتدی، متوسط و عالی (ادونسد) مناسب هستند. مسلما زبان آموزان سطح عالی باید به مطالعه خودآموز و کسب مهارت های تخصصی اقدام کنند.
  اما این کتاب ها برای کنکور مناسب نیستند. چون هدف دیگری را دنبال می کنند. در کنکورهای ایران در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فقط دایره واژگان، گرامر و مهارت خواندن (ریدینگ) شما سنجیده می شود.
  موفق باشید
 • پشتیبانی وب سایت آقای مترجم
  پشتیبانی وب سایت آقای مترجم فروردين 05, 1398 پیوند نظر
  دوست عزیز؛ کاربر sah_6969
  کتاب Understanding and Using English Grammar نام کتاب بتی آذر است. این کتاب در سه سطح مبتدی، متوسط و عالی ارایه شده است.
  کتاب جامعی است و می تواند برای یادگیری، تمرین و تقویت گرامر زبان انگلیسی به شما کمک کند.
  موفق باشید
 • فروشگاه اينترنتی
  راهنمایی هاتون مورد عمل و استفاده هستند و از اینکه در باب معرفی نمودن کتابهای کاربردی بسیار مفید هستند و اینکه مباحث را با شفاف سازی بیشتری می توان فرا گرفت
 • خشکشویی
  بسیار عالی بود مرسی
 • پنجره دوجداره
  تشکر فراوان

ارسال یک نظر

مریم کریمی

درباره نویسنده

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

آقای مترجم در شبکه های اجتماعی

آقای مترجم را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 

وبینار آنلاین تقویت اسپیکینگ بهترین روش‌های تقویت اسپیکینگ

چگونه بدون اینکه کلاس زبان برویم، مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنیم؟

با تدریس علیرضا کاظمی‌نیا

 • دارای 12 سال سابقه تدریس و ترجمه 
 • دارای مدرک آیلتس آکادمیک 8.5
 • هم‌بنیان‌گذار سایت آقای مترجم

    دانلود وبینار