مریم کریمی نوشته
دیکشنری، بزرگترین و مهم‌ترین کتاب کمک‌آموزشی در یادگیری هر زبان است. باید مرتب کلمه‌ها را چک کنید تا معنی و تلفظ صحیح آن‌ها را یاد بگیرید. هم‌معنی‌ها و متضادها، جمع و مفردها و بسیاری از اطلاعات دیگر درمورد یک کلمه ازطریق دیکشنری به دست می‌آیند.

پیش از این بهترین دیکشنری‌های زبان انگلیسی را معرفی کردیم. از آن‌جا که امروزه به دیکشنری‌های آنلاین بیشتر مراجعه می‌کنیم، در این مطلب به بررسی چند دیکشنری انگلیسی آنلاین می‌پردازیم.  

1. Dictionary

dictionaryیک فرهنگ لغت انگلیسی آنلاین است. در این وب‌سایت می‌توانید معنی و تعریف یک کلمه را پیدا کنید، یا به دنبال هم‌معنی‌های آن بگردید. در بخش هم‌معنی‌ها می‌توانید دامنه جستجوی خود را انتخاب کنید. مثلا ممکن است شما به دنبال یک هم‌معنی رسمی و محترمانه برای استفاده در رایتینگ باشید. در صفحه اول این سایت می‌توانید مطلب‌های جالب و جذابی درمورد کلمه‌ها پیدا کنید، مانند: کلمه‌هایی که سن شما را نشان می‌دهند

2. Pons

Pons یک دیکشنری آنلاین چندزبانه است. می‌توانید معنای کلمه موردنظر خود را در زبان‌های مختلف چک کنید. وب‌سایت این دیکشنری دوره‌هایی هم برای تقویت و توسعه دایره لغت دارد. اگر به دنبال یادگیری زبان آلمانی باشید، این وب‌سایت دیکشنری آموزشی ساده‌ای هم مخصوص شما دارد.

3. Wordreference

Wordreference یک دیکشنری آنلاین چندزبانه است. علاوه بر آن معنی، توضیح و تعریف کلمه‌ها و استفاده آن‌ها در زبان انگلیسی را هم نشان می‌دهد. می‌توانید یک کلمه را در کادر جستجو وارد کنید، سپس از انتهای لیست English usage را انتخاب کنید. دیکشنری انواع این کلمه از جمله اسم، فعل، قید، صفت و... را به شما نشان می‌دهد و برای کاربرد آن‌ در جمله مثال‌هایی ارایه می‌کند.

4. Farsidic

Farsidic یک دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی است. در این دیکشنری آنلاین می‌توانید دامنه جستجو را انتخاب کنید. برای مثال می‌توانید انتخاب کنید که همه کلمه‌های شبیه به کلمه‌ای که جستجو کرده‌اید را ببینید.

5. Webster

وب‌سایت دیکشنری وبستر بسیار جذاب و پرمحتوا است. می‌توانید یک کلمه در روز یاد بگیرید، بازی کنید یا ویدیوهای آموزشی تماشا کنید. درمورد کلمه‌ها مطلب بخوانید و اگر دوست داشتید معنی کلمه‌ها را جستجو کنید! در بخش جستجوی کلمه‌ها، تلفظ صوتی، فونتیک، میزان استفاده از این کلمه، معنی کلمه، ریشه کلمه و معنی کلمه در دیکشنری‌های تخصصی را می‌بینید.

6. Macmillan

ویژگی برجسته دیکشنری آنلاین مک میلان ارایه تعداد زیادی مثال برای هر کلمه است. شما می‌توانید با این مثال‌ها معنی کلمه را به راحتی به ذهن بسپارید.

7. Collins

کالینز یک دیکشنری چندزبانه است. به مبحث‌های گرامری هم می‌پردازد. نکته جذابی که درمورد این دیکشنری وجود دارد توجه به لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی است. وقتی یک کلمه را جستجو کنید، کالینز به شما می‌گوید که در انگلستان، آمریکا، کانادا، ایرلند، استرالیا، اسکاتلند و... چگونه از این کلمه استفاده می‌کنند و چه اصطلاح‌هایی مرتبط با این کلمه دارند.

8. Longman

وب‌سایت دیکشنری لانگمن هم یک دیکشنری چندزبان است. البته زبان‌های مورد استفاده در این وب‌سایت به انگلیسی، ژاپنی، کره‌ای و اسپانیایی محدود می‌شود. در بخش جستجوی واژه می‌توانید انتخاب کنید که تلفظ انگلیسی یا تلفظ آمریکایی یک کلمه را بشنوید.

9.Oxford

در وب‌سایت دیکشنری آکسفورد نیز می‌توانید گرامر یاد بگیرید. در بخش جستجوی کلمه‌ها تلفظ هر کلمه با لهجه بریتیش را خواهیددید. اگر می‌خواهید لهجه بریتانیایی خود را تقویت کنید، حتما روزانه به وب‌سایت دیکشنری آکسفورد سربزنید.

10. Cambridge

وب‌سایت دیکشنری کمبریج یک دیکشنری چندزبانه است. در این وب‌سایت می‌توانید علاوه بر انگلیسی، معنی کلمه‌های موردنظر خود را به عربی، اسپانیایی، چینی، ژاپنی، کره‌ای، مالایی، روسی، ترکی، ویتنامی و تایی ببینید. همچنین نکته‌هایی درمورد کلمه‌های مهم در لهجه آمریکایی و لهجه بریتانیایی خواهیددید. دیکشنری آنلاین کمبریج برای یادگیری گرامر نیز مفید است. 

برای یادگیری معنی یک کلمه و تلفظ صحیح آن هیچ مرجعی معتبرتر از دیکشنری وجود ندارد. دیکشنری‌های آنلاین برای راحت‌تر کردن کار کاربر به‌وجود آمده‌اند. اگر شما هم دیکشنری مناسبی می‌شناسید با ما درمیان بگذارید. آقای مترجم در آینده انواع دیگر دیکشنری را نیز به شما معرفی خواهدکرد.