مریم کریمی نوشته
مهم ترین هدف دوره های تحصیلات تکمیلی آموزش و تمرین پژوهش کردن است. در این دوره ها علاوه بر پایان نامه که هدف نهایی تحصیلات شما است، تعدادی مقاله هم باید بنویسید. هرچه تعداد مقاله هایی که می نویسید بیشتر باشد، برای ورود به مرحله بعد، نوشتن پایان نامه و ورود به بازار کار در محیط های علمی امتیاز بیشتری خواهیدداشت.

اما کمیت همه چیز نیست، اگه مقاله هایی که می نویسید کیفیت لازم را نداشته باشند، در چارچوب درستی نوشته نشوند یا قواعد پژوهش و نگارش مقاله را رعایت نکنید، همه تلاش های شما از بین خواهدرفت.

پیش از این با ساختار مقاله و آموزش نوشتن بخش های مقاله آشنا شدیم. در این مطلب به معرفی انواع مقاله و تفاوت های آن ها با هم می پردازیم. با کمک این مطلب می توانید مقاله مناسب موضوع خود را بیابید.

1- مقاله علمی پژوهشی

مقاله علمی پژوهشی براساس یک پژوهش اصیل نوشته می شود. در این پژوهش نویسنده با آزمایش، پژوهش میدانی، پژوهش کتابخانه ای و... اطلاعات را جمع آوری می کند. سپس اطلاعات و داده های جمع آوری شده آنالیز و تحلیل می شوند و یافته های پژوهش در قالب یک مقاله علمی پژوهشی ارایه می شوند. یافته های اشاره شده در یک مقاله علمی پژوهشی مختص به خود آن مقاله هستند، یعنی پیش از نویسنده کسی به این نتیجه ها نرسیده است.

2- مقاله علمی ترویجی

مقاله علمی ترویجی براساس مقاله ها و پژوهش های پیشین نوشته می شود. در هنگام نگارش مقاله علمی ترویجی نیازی به آزمایش و جمع آوری اطلاعات و داده های خام ندارید. بلکه با بررسی همه پژوهش هایی که پیش از این در یک موضوع خاص انجام شده اند، وضعیت کنونی آن موضوع را بررسی می کنید.

3- مقاله مروری

مقاله مروری به پاسخ یک پرسش پژوهشی می پردازد. اما پاسخ این پرسش همچون مقاله های علمی پژوهشی از طریق آزمایش یا پژوهش مستقیم به دست نمی آید، بلکه همچون مقاله های علمی ترویجی از بررسی مقاله های دیگر به دست می آید. در نوشتن مقاله های مروری بخش روش تحقیق اهمیت زیادی دارد. باید توضیح دهیم از چه مقاله هایی استفاده کرده ایم، مقاله ها را از چه پایگاه هایی به دست آورده ایم، با چه روش هایی کیفیت مقاله ها را سنجیده ایم و چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع موردنظر استخراج کرده ایم.

4- مقاله ISI

آی اس آی یک موسسه اطلاعات علمی است که نشریه ها را دسته بندی و ارزش گذاری می کند و مقاله های نشریه هایی که ویژگی های خاصی داشته باشند را نمایه می کند. ویژگی های مهمی که برای آی اس آی اهمیت دارند، برخی از این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند؛

  • انتشار مرتب و به موقع نشریه
  • داشتن هییت تحریریه بین المللی
  • چاپ مقاله ها به زبان انگلیسی و یا حداقل چاپ بخش چکیده و منابع به زبان انگلیسی
  • محتوای مقاله های مجله مشابه سایر مجله ها نباشد
  • تنوع بین المللی مقاله ها، نویسنده ها و داورها

نمایه شدن مقاله های یک نشریه در سامانه آی اس آی امتیاز مهمی برای آن مجله به حساب می آید و باعث افزایش مخاطب و در پی آن افزایش درآمد آن مجله می شود. اگر بخواهید مقاله خود را در نشریه ای چاپ کنید که امتیاز ISI دارد، باید پژوهش شما اصیل باشد، قوانین ارجاع دهی و دیگر بخش های مهم هنگام نوشتن مقاله را رعایت کنید و مطالب خود را از مقاله های دیگر کپی نکنید.

برای ترجمه و ویرایش مقاله های فارسی به انگلیسی خود از آقای مترجم کمک بگیرید

5- مقاله Scopus

اسکوپوس هم یک وب سایت نمایه مقاله های علمی است و اطلاعات بیش از 5000 ناشر را ارایه می کند. اسکوپوس برای جستجو در مقاله ها و پایان نامه ها و پژوهش های جدید به روز است و اطلاعات دقیقی ارایه می دهد. برای این که نشریه ای در پایگاه اسکوپوس پذیرفته شود نیز باید ویژگی هایی داشته باشد. مقاله هایی که برای این نشریه ها ارسال می کنید باید اصالت پژوهشی داشته باشند و قوانین ارجاع دهی را به دقت در خود جای دهند.

6- مقاله های PubMed و Medline

پایگاه های پاب مد و مدلاین نمایه کننده مقاله های مرتبط با حوزه زیست شناسی و علوم پزشکی هستند. این پایگاه ها برای مخاطب رایگان هستند و همه به راحتی می توانند به مقاله های دسترسی داشته باشند. ممکن است مقاله های زیست شناسی و پزشکی در پایگاه های آی اس آی و اسکوپوس هم یافته شوند اما پایگاه های پاب مد و مدلاین در این حوزه ها دقیق تر و کامل تر هستند.

مطلب امروز آقای مترجم شما را با انواع مقاله ها و تفاوت آن ها با همدیگر آشنا می کند. با کمک این مطلب می توانید پس از نوشتن مقاله، آن را به مجله مناسب بفرستید و امتیاز خوبی کسب کنید. آقای مترجم به شما کمک می کند گام به گام با نوشتن مقاله آشنا شوید و دستاوردهای پژوهشی خود را ثبت کنید.