اصطلاحات تخصصی نگارش مقاله علمی

اصطلاحات تخصصی نگارش مقاله علمی

اگر مقاله ای نوشته باشید و برای چاپ آن تلاش کرده باشید، حتما با کلمه های تخصصی این حوزه برخورد داشته اید. برای کسی که در این مسیر تازه کار باشد، این کلمه ها عجیب هستند و ممکن است در درک معنی آن ها دچار مشکل شود. مطلب جدید آقای مترجم به بررسی اصطلاحات تخصصی حوزه مقاله نویسی می پردازد.

یکی از بخش های اصلی رزومه علمی و کاری شما مقاله های چاپ شده است. آقای مترجم پیش از این در چند مطلب مقاله نویسی برای ژورنال های علمی ISI و اسکوپوس را توضیح داده است. می توانید به مطلب های قبلی مراجعه کنید؛

ادامه مطلب
scopus رتبه بندی مجلات پایگاه اسکوپوس

scopus رتبه بندی مجلات پایگاه اسکوپوس

هنگامی که یک مقاله علمی نوشته اید و می خواهید آن را چاپ کنید، باید به مجله های معتبری مراجعه کنید که امتیاز علمی بالایی دارند. هرچه امتیاز مجله بالاتر باشد، مقاله شما نیز امتیاز بیشتری می گیرد. اما چگونه امتیاز یک مجله را بدانیم؟ چگونه از حیله مجله های نامعتبر در امان باشیم؟ پیش از این از ضریب تاثیر در سامانه ISI صحبت کردیم. آقای مترجم امروز شما را با نحوه امتیاز دهی مجله ها در نمایه اسکوپوس و شیوه تشخیص امتیاز هر مجله آشنا می کند.

ادامه مطلب
ضریب تاثیر (impact factor) چیست؟

ضریب تاثیر (impact factor) چیست؟

پس از نگارش یک مقاله علمی پژوهشی درگیری ذهنی نویسنده چاپ آن مقاله خواهد بود. مقاله خود را برای چه ژورنال هایی بفرستیم؟ چگونه در مصاحبه دکتری یا مصاحبه های کاری بالاترین امتیاز یک مقاله را کسب کنیم؟ چگونه بنویسیم که ژورنال های معتبر به مقاله ما پذیرش دهند؟ چه ژورنال هایی بهتر هستند؟ چگونه بفهمیم کدام ژورنال معتبر و کدام غیر معتبر است؟ آقای مترجم امروز به ملاک های یک ژورنال معتبر می پردازد.

ادامه مطلب
انواع مقاله

انواع مقاله

مهم ترین هدف دوره های تحصیلات تکمیلی آموزش و تمرین پژوهش کردن است. در این دوره ها علاوه بر پایان نامه که هدف نهایی تحصیلات شما است، تعدادی مقاله هم باید بنویسید. هرچه تعداد مقاله هایی که می نویسید بیشتر باشد، برای ورود به مرحله بعد، نوشتن پایان نامه و ورود به بازار کار در محیط های علمی امتیاز بیشتری خواهیدداشت.

ادامه مطلب
آموزش نوشتن بخش های مقاله

آموزش نوشتن بخش های مقاله

مقاله نویسی یکی از مهم ترین بخش های تحصیلات تکمیلی است. باید برای هر درس مقاله ای نوشت. چه بهتر که این مقاله ها در حدی قوی و منسجم باشند که به راحتی بتوان آن ها را در مجله های ISI و علمی پژوهشی چاپ و منتشر کرد. 

ادامه مطلب
ساختار و نحوه نوشتن مقاله

ساختار و نحوه نوشتن مقاله

نوشتن یک مقاله علمی مفید دغدغه همه دانشجوهای فعال است. اگر بخواهید هنگام پذیرش در مقطع تحصیلی دکتری و مصاحبه‌های شغلی میزان دانش خود را نشان دهید، باید مقاله‌های خود را ارایه کنید. اما هر مقاله‌ای ارزش علمی ندارد. بعضی مقاله‌ها فقط کپی مقاله‌های دیگر هستند، بعضی از مقاله‌ها هیچ اطلاعات مفیدی ارایه نمی‌کنند . اما بعضی از مقاله‌ها هم هستند که با وجود ارایه مطالب مفید و اصیل، پذیرش نمی‌شوند. علت رد شدن این مقاله‌ها رعایت نکردن اصول ساختاری مقاله است.

ادامه مطلب
چالش‌ها و قانون‌های ترجمه تخصصی متون دانشگاهی

چالش‌ها و قانون‌های ترجمه تخصصی متون دانشگاهی

متون تخصصی دانشگاهی نقش مهمی در زندگی مردم در سراسر دنیا ایفا می‌کنند. آثار دانشگاهی به چهار بخش تقسیم می‌شوند؛ متون تخصصی نظری، متون تخصصی فنی، متون تخصصی علوم‌ انسانی و متون تخصصی علوم پایه. هدف متون تخصصی دانشگاهی الهام بخشیدن به محقق‌ها، سرگرم کردن افراد علاقه‌مند به آثار علمی، طرح نظریه‌های مختلف و توسعه آن‌ها است.

ادامه مطلب
ترجمه ارزان

ترجمه ارزان

 قبلا هم هشدار داده بودیم که از ترجمه های ارزان اجتناب کنید. همانطور که گفتیم، اگر قرار باشد ترجمه ای طولانی در زمانی کوتاه و با قیمتی بسیار پایین انجام شود، شک نکنید که ترجمه ای با کیفیت به وجود نخواهد آمد. ترجمه واقعی مهارتی پرارزش است که نیاز به مطالعه و تجربه زیادی دارد. بنابراین هر قدر مترجمی مهارت بیشتری داشته باشد دستمزد بالاتری نیز دریافت خواهد کرد.

ادامه مطلب
چگونه می توان هزینه ترجمه را کاهش داد؟

چگونه می توان هزینه ترجمه را کاهش داد؟

همانطور که می دانید ترجمه مهارتی با ارزش است. یک مترجم باید سال ها تلاش کند تا بتواند به سطحی عالی از مهارت دست یابد و به همین ترتیب در ازای این تلاش و تجربه خود، حق دارد که دستمزد بیشتری دریافت کند. اما از آن طرف نیز ممکن است قشر دانشجو نتوانند هزینه ترجمه را پرداخت نمایند.

ادامه مطلب

آقای مترجم در شبکه های اجتماعی

آقای مترجم را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.