مریم کریمی نوشته
در مجموعه مطلب های کتاب هایی که باید هر کارآفرین بخواند، به کتاب هایی اشاره کردیم که مطالعه آن ها برای شروع هر کسب و کار ضروری است. این کتاب ها باعث می شوند اشتباه های دیگر کارآفرین ها را تکرار نکنیم و از تجربه های آن ها درس بگیریم.

 پیش از این در وبلاگ آقای مترجم به کتاب هایی حوزه رهبری، استارتاپ ها، بازاریابی و روان شناسی اشاره کردیم. در این بخش به مجموعه دوم کتاب های روان شناسی می پردازیم.

بخش دوم مجموعه کتاب های روان شناسی و موفقیت

1- چشم به هم زدن 

کتاب چشم به هم زدن از لحظه هایی حرف می زند که بدون تصمیم گیری های حساب شده، در یک لحظه انتخاب می کنیم و انتخاب ما درست است. مالکوم گلدول درمورد این انتخاب های لحظه ای توضیح می دهد. گلدول معتقد است که شم و غریزه ما از ناخودآگاه به کمک ما می آیند تا در این انتخاب های لحظه ای تنها نمانیم. به نظر می رسد کتاب چشم به هم زدن آینده اندیشیدن و تصمیم گرفتن را متحول خواهدکرد.

2- نابخردی های پیش بینی پذیر

دن اریلی در کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر از اشتباه های انسان مغرور و فریفته به خود سرپوش برمی دارد. اریلی نشان می دهد که ما چگونه اشتباه های آشکاری مرتکب می شویم و هر روز آن اشتباه ها را تکرار می کنیم. نابخردی های پیش بینی پذیر یک کتاب در حوزه اقتصاد رفتاری است. یکی از بزرگترین اشتباه های بشر مقایسه است. ما با مقایسه کارمان با کار قبلی آن را ارزش گذاری می کنیم. اریلی پیشنهاد می دهد دوستی شبیه به خود اما کمی زشت تر از خود را همیشه همراه ببرید تا همه جا شما زیباترین فرد جمع دیده شوید. حتی با وجود دانستن این نکته ذهن ما باز هم گول می خورد. یکی دیگر از مطلب های جذاب این کتاب هنجار بازار و هنجار اجتماعی است. چگونه کارمندان را بیشتر تشویق کنیم؟ با پول بیشتر یا با ایجاد حس اعضای یک خانواده بودن؟ این نکته در رفتارهای سازمانی و در برخورد با مشتری ها اهمیت زیادی دارد.

3- کج‌رفتاری 

کتاب کج رفتاری درمورد شکل گیری اقتصاد رفتاری است. اقتصاد رفتاری درحقیقت رشته ای تلفیقی از روان شناسی و اقتصاد است و درباره فرایند تصمیم گیری های افراد در برخورد با بازار صحبت می کند. ریچارد تیلر پدر اقتصاد رفتاری و برنده جایزه نوبل، در این کتاب به زبان  ساده و به دور از مفاهیم پیچیده ریاضی و اقتصادی توضیح می دهد که انسان ها در برخورد با بازار چه اشتباه های پیش بینی پذیری انجام می دهند و چگونه باید از این اشتباه ها آگاه شوند. تیلر اقتصاد رفتاری را در چند بخش مورد بررسی قرار می دهد؛ عقلانیت کامل و عقلانیت محدود، خویشتن داری محدود، خود منفعتی محدود، سوگیری ها، چگونگی انتخاب و تلنگر. 

4- راه‌حل جایگزین 

 

کتاب راه حل جایگزین برای خروج از بحران نوشته شده است. همه ما در زندگی خود یا نزدیکانمان با شرایط بحرانی روبه رو می شویم. مرگ یکی از عزیزان، فاجعه های طبیعی مثل سیل و زلزله، جنگ، بیماری های لاعلاج، ورشکستگی و... همه شرایط بحرانی یک زندگی هستند که ما را فلج می کنند. راه حل جایگزین می خواهد به ما کمک کند در این شرایط کار بهتری بکنیم. اوضاع را بپذیریم و آن را تغییر دهیم. به زندگی عادی باز گردیم و از ابتدا همه چیز را شروع کنیم.

کتاب راه حل جایگزین معقد است بازگشت پذیری مانند یک ماهیچه است که با تمرین می توان آن را قوی کرد.

5- قدرت لحظه‌ها 

 

کتاب قدرت لحظه ها، ارزش همه لحظه هایی را که از دست می دهیم به ما یادآور می شود. این کتاب گوشزد می کند که نباید لحظه ها را به شانس و اقبال بسپاریم، بلکه باید از همه این لحظه های کوچک و گذرا بهره ببریم، برایشان برنامه بریزیم و از آن ها الهام بگیریم. برای خلق لحظه های ماندگار باید از سه مرحله گذار، نقطه عطف و دره بگذریم. باید لحظه های گذار را جشن بگیریم، نقاط عطف را گرامی بداریم و دره ها را پر کنیم. چگونگی انجام این کار و خلق لحظه های شگفت انگیز برای فرزندانمان، دانشجوهایمان، کارمندان و یا مشتری هایمان موضوع اصلی کتاب قدرت لحظه ها است.

6- باهوش تر،سریعتر، بهتر

کتاب باهوش تر، سریع تر، بهتر را چارلز داهیگ نوشته است. داهیگ معتقد است سخت کوشی تاثیر چندانی بر موفقیت ندارد. بلکه باید عمیق تر فکر کنیم، تمرکز کنیم و اطلاعات مختلف را یاد بگیریم. باید زمان بهترین عملکرد ذهنی خود را بیابیم و باکمک این موقعیت شناسی در راه پیشرفت قدم بگذاریم. داهیگ معتقد است موفق تر ها داستانی با جزئیات دقیق برای خود دارند، داستانی که نقاط ضعف و نقاط قوت آن را مانند یک آینه نشان می دهد.

در مطلب امروز آقای مترجم با کتاب های حوزه موفقیت و روان شناسی آشنا شدیم . با کمک این کتاب ها تمرکز خود را افزایش دهید، بهتر برنامه ریزی کنید، کارمندان خود را بهتر بشناسید و بهتر با آن ها تعامل داشته باشید، مشتری های خود را بهتر درک کنید و نیازهای آن ها را بشناسید و  با مجموعه این توانایی ها و مهارت ها در راه کسب و کار خود موفق شوید.