مریم کریمی نوشته
برای جلوگیری از اشتباه‌هایی که دیگران انجام داده‌اند، باید تجربه‌های آن‌ها را مطالعه کنیم و هم‌زمان با جدیدترین شیوه‌ها نیز آشنا باشیم. برای راه‌اندازی کسب و کار خود و پیشرفت آن کتاب‌های زیادی را باید بخوانیم. اما آیا امکان مطالعه همه کتاب‌ها هست؟ در روزگار پرسرعت و پرکار ما فرصت مطالعه همه کتاب‌های خوب نیست.

آقای مترجم پس از مطالعه همه کتاب‌های مفید در این حوزه، بهترین کتاب‌ها را به شما معرفی می‌کند. پیش از مهم‌ترین کتاب‌های حوزه استارتاپ صحبت کردیم. امروز کتاب‌های مهم و مفید در حوزه رهبری و استراتژی را با شما در میان می‌گذاریم.

کتاب های حوزه رهبری و استراتژی

1- رهبرها آخر غذا می‌خورند 

در نیروی دریایی اول افسران تازه‌کار غذای خود را می‌گیرند و سپس افسران رده‌بالاتر و در آخر هم رهبران و فرماندهان غذا می‌خورند. اسم این کتاب از همین رسم گرفته شده‌است. نویسنده معتقد است رهبر هر سازمان باید با کارمندانش مثل فرزندانش برخورد کند. خواسته‌های آن‌ها را در اولویت بگذارد و از خواسته‌های خود بگذرد. اگر کارمندان شرکت خود را دوست نداشته‌باشند، مردم هم آن را دوست نخواهندداشت. پس شیوه‌های نوین رهبری را بررسی کنیم، یاد بگیریم و به کار ببندیم. سایمون سینک در کتاب رهبرها آخر غذا می‌خورند، به ویژگی‌های مورد نیاز رهبر یک سازمان از نظر زیست‌شناسی نیز نگاه می‌کند. آیا وقت آن رسیده که شیوه‌های مدیریتی خود را تغییر دهیم؟   

2- خوب به عالی 

جیمز کالینز، نویسنده کتاب از خوب به عالی، معتقد است خوب بودن کافی نیست، بلکه باید عالی باشیم. او با بررسی چندین سازمان موفق و غیرموفق به نتیجههایی رسیده و حالا در این کتاب یافتههایش را با ما در میان میگذارد. یکی از ویژگیهای بسیار خوب این کتاب این است که به شما آموزش میدهد چگونه با استفاده از منابعی که هم اکنون در اختیار داریم، شرکت خود را از خوب به عالی برسانیم.

خلاصه جامع کتاب خوب به عالی

3- معمای نوآوران

 

کتاب معمای نوآوران، بررسی شکست ها است. در این کتاب می بینیم که چطور شرکت هایی که در ابتدا موفق، مشهور و پرسود بودند، ناگهان از عرصه رقابت بازار حذف شدند. یکی از دلیل های اصلی حذف این شرکت ها عقب ماندن از تکنولوژی است. چطور به سرنوشت این شرکت ها دچار نشویم؟ چطور همراه با پیشرفت تکنولوژی ما هم به سمت جلو حرکت کنیم و با آن مطابق باشیم؟

4- انتخاب برتری

اگر از آن دسته افرادی هستید که معتقدند مایکروسافت، اپل، آمازون یا دیگر شرکت‌های بزرگ به دلیل خوش‌شانسی به جایگاه امروزی رسیده‌اند. اگر فکر می‌کنید دلیل شکست شما و کسب و کارتان بدشانسی بوده‌است، این کتاب دقیقا برای شما نوشته شده‌است. جیمز کالینز در کتاب انتخاب برتری می‌نویسد بدشانسی موجب شکست سازمان‌ها نیست، بلکه استفاده نکردن از شانس باعث شکست آن‌ها شده‌است. وی در این کتاب نشان می‌دهد که استفاده از فرصت‌های مناسب چگونه باعث پیشرفت یک شرکت می‌شود. کالینز تاکید می‌کند برای موفقیت علاوه بر خلاقیت، دوراندیشی و خطرپذیری باید منظم باشیم. او معتقد است شرکت‌های آشفته هیچ‌گاه پیشرفت نمی‌کنند. یکی دیگر از نکته‌های مهم بحث‌شده در این کتاب، رژه 30 کیلومتری است. این شیوه به ما می‌آموزد که جریان رشد را منظم پیش ببریم.

5- ساختن برای ماندن 

کتاب ساختن برای ماندن یکی از مهم ترین کتاب های حوزه مدیریت است.‌ در این کتاب از یک شیوه پژوهش کاملا علمی استفاده شده است. ابتدا 18 شرکت چند ملیتی و موفق که بیش از50 سال سابقه داشته اند انتخاب شدند. این شرکت ها بزرگ، تاثیر گذار و پیشرو بودند. سپس شیوه کار این 18 شرکت با شرکت  های مشابه که قدمتی در همین حدود داشتند، موفق بودند اما تاثیرگذار و پیشرو نبودند مقایسه شدند. به اصطلاح می توان گفت جامعه شاگرد اول ها با جامعه شاگرد دوم ها مقایسه شد! این مقایسه بسیاری از ساخته های ذهنی ما را در هم می ریزد. نشان می دهد که وجود یک رهبر کاریزماتیک، ساخت یک محصول خاص، داشتن یک ایده ویژه یا بسیاری دیگر از ذهنیات ما باعث پیشرو بودن یک شرکت نمی شوند. یکی از دلیل های پیشرو بودن یک سازمان وجود رهبری است که همه کارها را به خود منحصر نمی کند، به کارمندانش آموزش می دهد، آن ها مسئولیت پذیر می کند و سپس کارها را به آن ها می سپارد. اما این فقط یکی از دلیل های پیشرو بودن یک شرکت است. دیگر دلیل ها را همراه با مثال های فراوان و جذاب در کتاب بخوانید.

6- رک و راست باشید 

کیم اسکات در این کتاب به مدیران آموزش می دهد که چگونه در رفتار خود میانه روی کنند و محیطی ایجاد کنند که افراد عاشق کار و همکاران خود باشند. اسکات سه وظیفه اصلی یک مدیر را ایجاد فرهنگ بازخورد (تشویق و انتقاد)، ایجاد یک تیم متحد و کسب نتایج افتخارآمیز میداند. برای رسیدن به این نتیجه ها کیم اسکات پیشنهاد می کند که همزمان به افراد توجه داشته باشید و آن ها را به چالش بکشید. اگر بدون توجه، افراد را به چالش بکشید پرخاشگری صورت میگیرد و اگر بدون چالش به افراد توجه کنید، همدلی مخرب روی میدهد و اگر به هیچ کدام از این موارد توجه نکنید، دو رویی رخ می دهد و نتیجه خوبی از کسب و کارتان نخواهیدگرفت.

آنچه امروز مطالعه کردید لیستی از کتاب‌های مفید در حوزه رهبری و استراتژی بود. آقای مترجم این لیست را به روز خواهدکرد و لیست های مفید دیگری هم برای پیشرفت کسب و کار به شما معرفی می کند. شما چه کتاب هایی در حوزه رهبری و استراتژی می شناسید؟ آیا کتاب های معرفی شده در این مطلب را مطالعه کرده اید؟ نظرتان درمورد این کتاب ها چیست؟