مریم کریمی نوشته کارآفرینی و کسب و کار 05 ارديبهشت 1397 خواندن 1662 دفعه
(3 رای‌ها)
اگر به فکر راه‌اندازی یک استارتاپ هستید، پیش از شروع کسب و کار باید اطلاعاتی کسب کنید. با تجربه‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌های دیگر کارآفرین‌ها آشنا شوید. از تجربه‌های آن‌ها درس بگیرید. اشتباه‌های دیگران را تکرار نکنید و با صرف کمترین زمان و انرژی و دیگر منابع، بهترین نتیجه را به دست بیاورید. می‌توانید در استارتاپ ویکندها شرکت کنید یا با دیگر کارآفرین‌ها مشورت کنید. اما یکی از بهترین منابع کسب اطلاعات درمورد استارتاپ‌ ها، کتاب‌ها هستند.‌ اگر هنوز استارتِ استارتاپِ خود را نزده‌اید، اگر در میانه‌های راه هستید، یا اگر یک کارآفرین حرفه‌ای به شمار می‌‌آیید، از مطالعه مداوم بی‌نیاز نیستید.

آقای مترجم در این مطلب شما را با چند کتاب در حوزه استارتاپ آشنا می‌کند که مطالعه آن‌ها برای هر کارآفرینی ضروری است.

کتاب های حوزه استارتاپ

1- اجرای ناب

 

اجرای ناب، اولین جلد از «مجموعه کتاب‌های ناب» است و پس از استارتاپ ناب منتشر شده‌است. اش ماوریا در این کتاب به ارایه یک راهنمای عملی برای اجرایی کردن اصول استارتاپ ناب می‌پردازد. ماوریا آموزش می‌دهد که چگونه در هر شرایط همه راه‌حل‌های موجود را ببینیم، آن‌ها را ارزیابی کنیم و بهترین راه‌حل را انتخاب کنیم. این کتاب برای سرمایه‌گذاران، کارشناسان، نوآفرینان، بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها و تمام علاقمندان به مباحث کارآفرینی نوشته شده‌است. هرکس می‌تواند بدون پیش‌نیاز مطالعه‌ای خاصی، شروع به خواندن این کتاب کند و از پایه با مباحث مختلف آشنا شود. اگر پیش از این مطالعه داشته‌اید، این کتاب اطلاعات شما را تکمیل و به‌روز می‌کند. اجرای ناب راهنمای گام به گام عملی‌ کردن ایده‌های شما است. این کتاب همچنین آموزش می‌دهد که چگونه محصول خود را ارزیابی کنید و با مشتریان خود تعامل داشته باشید.

اطلاعات بیشتر درمورد کتاب اجرای ناب دانلود رایگان فصل اول اجرای ناب خرید کتاب اجرای ناب

 2- رشد ناب

 

اش ماوریا هنگام تحقیق برای نوشتن کتاب اجرای ناب به نکته‌ مهمی دست یافت. او فهمید که محصول واقعی یک کارآفرین فقط یک راه حل خوب یا یک فناواری نوآورانه نیست، بلکه باید به فرآیندی تکرارپذیر دست پیدا کند. ماوریا فهمید یافتن مدل کسب و کار، محصول واقعی یک کارآفرین است. هنگام رشد محصول، حتی دقیق‌ترین مدل‌های کسب و کار هم به چالش کشیده می‌شوند. انتظارات مشتری، رقیب‌ها، انتظارات سهام‌داران و مشکلات فراوان دیگر، همه بر مدل کسب و کار شما اثر می‌گذراند. برای ساخت یک مدل کسب و کار موفق باید بدانید که دقیقا چه چیز را و چگونه بسنجید. باید با حداکثر سرعت و دقت تشخیص داد چه کاری ارزش سرمایه‌گذاری دارد. ماوریا معتقد است سنجه‌های قدیمی موثر نیستند، زیرا در مرحله‌های اولیه رشد محصول قابل ارزیابی نیستند. رشد ناب بهترین کتاب همراه، هنگام رشد کسب و کار است.

اطلاعات بیشتر درباره رشد ناب دانلود رایگان فصل اول کتاب رشد ناب خرید کتاب رشد ناب

3- نوپای ناب

کتاب نوپای ناب طرز فکر شما را درمورد کارآفرینی تغییر می‌دهد. نوپای ناب که به سی زبان زنده دنیا ترجمه شده‌است، پرفروش‌ترین کتاب سال 2013 آمازون در بخش کارآفرینی بوده‌است. نوپای ناب به شما می‌آموزد یک کسب و کار موفق فقط نتیجه یک ایده عالی نیست. یک تیم فوق‌العاده به تنهایی نمی‌تواند باعث موفقیت کسب و کار شما شود. کارآفرینی یعنی یاد گرفتن مداوم و عملی کردن چیزهایی که یاد گرفته‌اید. ایجاد مدل‌های کسب و کار پیچیده را رها کنید. نوپای ناب به شما یاد می‌دهد که چشم‌اندازهای خود را به صورت مستمر آزمایش کنید و پیش از این‌که دیر شود، خود را با شرایط جدید تطبیق دهید. اریک رایس کتاب نوپای ناب را براساس بررسی‌های فراوان در زمینه کسب و کار نوشته‌است. راه‌کارهای این کتاب عملی و کاربردی هستند. کتاب نوپای ناب اشتباه‌هایی که باعث می‌شوند استارتاپ‌ها شکست بخورند را به شما نشان می‌دهد و سپس راه‌کارهای موفق شدن را آموزش می‌دهد.

خرید نوپای ناب از دیجی کالا خرید نوپای ناب از شهرکتاب آنلاین خرید نوپای ناب از آدینه بوک

4- صفر به یک

کتاب صفر به یک براین موضوع تاکید دارد که موفقیت رسیدن از نقطه صفر به نقطه بی‌نهایت نیست. بلکه باید از نقطه صفر به نقطه یک برسیم، یعنی دقیقا بدانیم به دنبال چه چیزی هستیم، هدف ما چیست، چه می‌خواهیم. پیتر تیل معتقد است شروع یک استارتاپ به معنای بی‌گدار به آب زدن نیست، بلکه باید پیش‌شرط‌هایی را رعایت کرد، به اندازه کافی آماده شد و سپس کسب و کار را آغاز کرد.  تیل بر خلاقیت‌های یک کارآفرین و پرهیز از کپی کردن ایده‌های موفق دیگران تاکید دارد.

خرید کتاب صفر به یک

5- سختی کارهای سخت

یک ایده عالی دارید، همه نظریه‌های مدیریت و اقتصاد را خوانده‌اید، درمورد استارتاپ‌ها مطالعه کرده‌اید، سرمایه‌گذار دارید، حتی شرکت خود را راه‌اندازی کرده‌اید و در حال رشد هستید. اما این وسط مشکلی هست! چرا بقیه مدیرعامل‌ها شاد و خندان هستند و ما با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم؟ کمی که بیشتر دقت کنیم می‌بینیم آن مدیرعامل‌های به نظر شاد و خندان هم درحال ورشکستگی هستند! بن هارویتز در کتاب سختی کارهای سخت به شما نشان می‌دهد که مدیرعاملی سخت‌ترین و تنهاترین شغل دنیا است. او همچنین چگونگی غلبه بر مشکلات روحی و جسمی این شغل را با شما در میان می‌گذارد.

خرید کتاب سختی کارهای سخت دانلود کتاب صوتی سختی کارهای سخت

 6- جذب/ کشش

هر سال تعداد زیادی استارتاپ در سراسر دنیا راه اندازی می‌شود، تعداد زیادی از این استارتاپ‌ها شکست می‌خوردند. دلیل شکست بیشتر آن‌ها ضعف در ساخت یک محصول خوب و ارزشمند نیست، بلکه ناتوانی در جذب مشتری است. هدف اصلی کتاب کشش کمک به استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها برای جذب مشتری و رشد سریع است. مرکز روش کشش دو اصطلاح «تفکر کشش» و «آزمودن کشش» است. تفکر کشش به این معنی است که شما باید ۵۰درصد از زمان خود را صرف محصول و ۵۰درصد دیگر را صرف کشش کنید. هر چقدر کمتر از این زمان بگذارید، به این معنی است که برای به‌دست‌آوردن مشتری جدید تلاش نمی‌کنید و ممکن است بیش‌از‌حد محصول خود را توسعه بدهید. در حالی‌که بازخورد مناسبی از کاربر ندارید. در این کتاب با 19 کانال اصلی جذب مشتری از جمله بازاریابی محتوا، بازاریابی ویروسی، بازاریابی ایمیلی و... آشنا می‌شوید. می‌توانید متناسب با موقعیت و محصول خود از چند کانال بهره بگیرید.

خرید کتاب کشش دانلود رایگان دو فصل اول کتاب کشش

کتاب‌هایی که در این مطلب معرفی شدند کتاب‌های مهم و ضروری برای هر کارآفرین هستند. با مطالعه کتاب‌های مفید از تکرار تجربه‌های تلخ گذشته پیشگیری می‌شود. آقای مترجم همراه شماست تا کسب و کار خود را راه بیندازید و آن را توسعه دهید.

 فهرست کتاب هایی که هر کارآفرینی باید بخواند:

مریم کریمی

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم. دوره کارشناسی را در دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد را در دانشگاه الزهرا گذراندم. زبان، ادبیات، فرهنگ و هنر کشورهای مختلف برایم جذابند.

 زبان انگلیسی را در موسسه گویش آموختم و هم اکنون درحال یادگیری زبان عربی در کانون زبان ایران هستم.

ارسال یک نظر