مریم کریمی نوشته
این روزها سفر کردن به یک سبک زندگی محبوب تبدیل شده است. افراد زیادی هستند که با یک کوله پشتی سبک همه کشور را می گردند و به همه جا سفر می کنند. بعضی ها هم دوست دارند جهانگرد شوند. کوله پشتی کوچک خود را به دوش بیندازند و به سبک هیچ هایکی همه دنیا را بگردند. برای کسی که دوست دارد سفر ارزان قیمتی به همه نقاط جهان داشته باشد، استخدام یک مترجم شفاهی اصلا کار عاقلانه ای نیست. بعضی ها ممکن است فکر کنند که زبان انگلیسی برای آن ها کافی است یا با زبان اشاره می توانند نیاز خود را برطرف کنند. اما افرادی هم هستند که دوست دارند زبان های مختلف را یاد بگیرند و با افراد بومی در هر نقطه از جهان با زبان خودشان صحبت کنند. فرهنگ و آداب و رسوم را یاد بگیرند و به مردم نزدیک تر شوند.

ممکن است قصد شما سفر کردن نباشد اما انگلیسی را یاد گرفته اید و می خواهید زبان های دیگری را هم بیاموزید.

این مطلب وبلاگ آقای مترجم برای کسانی است که به یادگیری زبان های مختلف علاقمندند.

راز یادگیری چند زبان بین المللی

راز یادگیری چند زبان به سرعت، این است که بفهمیم این زبان ها چه اشتراکاتی با هم دارند. اشتراک زبان هایی که در این مطلب به آن ها می پردازیم، زبان باستانی لاتین است.

60 درصد از واژه های زبان انگلیسی ریشه لاتین دارند. اگر زبان انگلیسی می دانید کار برای شما ساده تر خواهد بود. این گونه می توانید به راحتی زبان های دیگری را که ریشه لاتین دارند، بیاموزید. سه زبانی که از نظر ریشه شناسی و واژه شناسی به انگلیسی شبیه تر هستند، اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی هستند. به همین دلیل بعد از یادگیری انگلیسی، یادگیری این سه زبان برای شما ساده تر و سریع تر است.

ویژگی دیگر زبان های اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی این است که به شما کمک می کند با جمعیت زیادی از مردم جهان ارتباط برقرار کنید. مردم 70 کشور در آمریکا، اروپا،آسیا، استرالیا و آفریقا به این زبان های سخن می گویند.

چگونه مناسب ترین زبان ها را برای سفر انتخاب کنیم؟

در کشورهای مختلف کاربرد دارند

به هرجای جهان که بخواهید سفر کنید، احتمال دارد کسی باشد که بتواند به زبان مادری شما صحبت کند. علاوه بر آن انگلیسی و چینی زبان هایی هستند که در همه دنیا صحبت می شوند. اما نمی توانید مطمئن باشید که حتما کسی را پیدا کنید که به انگلیسی صحبت کند. علاوه براینکه دانستن یک زبان ( یا سه زبان) بیشتر باعث می شود احتمال ارتباط برقرار کردن با افراد بومی بیشتر شود. 

می توانند درباره فرهنگ های زیادی به شما کمک کنند

دنیای امروز ما بیش ازگذشته به هم متصل است. ارتباطات بین کشورها افزایش یافته است و مردم، جدای از دولت ها، با هم بیشتر در تماس هستند. یاد گرفتن زبان می تواند به افزایش این ارتباطات کمک کند. 

دو زبانه ها می دانند یادگیری زبان چیزی بیش از حفظ کردن کلمه ها و عبارت ها است. چرا که زبان و فرهنگ به طور ذاتی با هم مرتبط هستند. زبان به شما تاریخ را یاد می دهد و تاثیر فرهنگ را منعکس می کند. 

آن زبان ها شما را به توریست باهوش تری تبدیل می کنند

دانستن زبان مناسب توانایی های شما را در سفر افزایش می دهد. می خواهید از تله های توریستی و رستوران های بیش از حد گران قیمت دوری کنید؟ دوست دارید بفهمید مردم در آن کشورها واقعا چگونه زندگی می کنند؟ اگر بتوانید سوال های درست بپرسید و تابلوهای راهنما و توصیه ها را به زبان های محلی بخوانید، می توانید در انتهای سفر خود پول زیادی را ذخیره کنید.

بدون مهارت های زبانی کافی ممکن است در یکی از تله های توریستی بیفتید و بسیاری از منطقه های فرهنگی و محلی را از دست بدهید. همه ما می دانیم که منطقه های توریستی اصلا ارزان نیستند. هنگامی که زبان بدانید و بتوانید با مردم محلی ارتباط برقرار کنید، جاهایی را پیدا می کنید که هم برای خودتان بهتر است و هم برای کیف پولتان!

چگونه هنگام سفر زبان را یاد بگیریم؟

مطالب زیادی در وب سایت ها و وبلاگ ها منتشر می شوند که در یادگیری زبان به شما کمک می کنند. چه بخواهید چند کلمه ساده سلام و احوالپرسی ژاپنی یاد بگیرید، چه بخواهید دانش اسپانیایی خود را افزایش دهید، اینترنت به کمک شما می آید. 

اما هنگامی که در سفر هستید این شیوه یادگیری زیاد مناسب نیست. پس بهتر است این شیوه ها را امتحان کنید؛

با یک خانواده میزبان زندگی کنید

خانواده های زیادی هستند که یکی از اتاق های خانه خود را به میهمانان اجاره می دهند. این اتاق ها نسبت به هتل ها بسیار ارزان تر هستند و امکان ارتباط نزدیک با افراد بومی را هم فراهم می کنند. شما هر روز صحبت کردن به زبان مورد نظر را از اهالی بومی زبان می شنوید. این شیوه یکی از بهترین و طبیعی ترین راه های یادگیری زبان است.

کارهای داوطلبانه

می توانید با یک موسسه خیریه همکاری کنید و به کارهای داوطلبانه بپردازید. این گونه با افراد محلی زیادی آشنا می شوید و به نقاطی از کشور دست پیدا می کنید که به راحتی برای یک توریست قابل دیدن نیستند.

سوال بپرسید

با افراد محلی صحبت کنید و از آن ها سوال بپرسید. درباره رستوران هایی که در آن نزدیکی هستند، جاهای زیبای شهر و آدرس های مختلف سوال بپرسید. حتی اگر آدرس را می دانید و بلد هستید، باز هم بپرسید! شانس گفتگوی بیشتر با افراد نیتیو را از دست ندهید.

بهترین زبان های بین المللی برای سفر دور دنیا

اسپانیایی: 

اسپانیایی زبان رسمی کشورهای زیادی در سه قاره آمریکا، آفریقا و اروپا است. بیش از 400 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. به همین دلیل اسپانیایی دومین زبان جهان خوانده می شود.

یادگیری اسپانیایی به شما کمک می کند که در کشورهای اسپانیایی زبان به راحتی کار پیدا کنید. همچنین می توانید کارهای آنلاینی که به زبان اسپانیایی نیاز دارند را انجام دهید. فرصت های شغلی زیادی برای اسپانیایی زبان ها وجود دارد.

پرتغالی: 

پرتغالی زبان رسمی پرتغال و برزیل است و بیش از 200 میلیون گویشور دارد. پرتغالی در بعضی نقاط دیگر جهان نیز زبان رسمی محسوب می شود. در ماکائوی آسیا زبان رسمی است و در ژاپن هم به دلیل مهاجران برزیلی زیاد، بسیار مورداستفاده قرار می گیرد. ویژگی دیگر پرتغالی این است که این روزها تعداد افرادی که درحال یادگیری زبان پرتغالی هستند، روبه افزایش است. طبق گزارش یونسکو تعداد افرادی که به پرتغالی صحبت می کنند، سالانه در حال افزایش است.

اگر کمی اسپانیایی بدانید، می توانید پرتغالی را راحت تر یاد بگیرید. اگر کمی پرتغالی بدانید هم یادگیری اسپانیایی ساده تر می شود.

فرانسوی:

مسلما اولین جایی که فرانسوی در آن صحبت می شود، فرانسه است! چنان که می دانیم فرانسه اولین مقصد گردشگری جهان است. اما خودتان را محدود نکنید. فرانسه در بسیاری از کشورهای دیگر هم صحبت می شود. 80 درصد از مردم کبک در کانادا فرانسوی صحبت می کنند. در بسیاری از نقاط آفریقا، آمریکا، اروپا و جزایر دریای کاراییب فرانسوی زبان رسمی مردم است.

طبق پیش بینی های مجله هایی مثل فوربس در سال 2050 فرانسوی پرگویشورترین زبان جهان خواهد بود. این مجله ها معتقدند در سال 2050 فرانسوی از انگلیسی و چینی هم فراتر می رود و در رتبه اول قرار می گیرد.

مطلب امروز آقای مترجم برای کسانی نوشته شده که عاشق یادگیری زبان های مختلف هستند. افرادی که دوست دارند دور دنیا را بگردند و در این سفرها به زبان مردم محلی صحبت کنند. کافی است یادگیری یکی از این زبان ها را شروع کنید و بعد بقیه زبان ها را به برنامه آموزشی خود اضافه کنید. برای یادگیری زبان می توانید از مطالب آموزش زبان آقای مترجم کمک بگیرید.