مریم کریمی نوشته
کسانی که به سطح پیشرفته یادگیری زبان می رسند، شاخ ندارند. هرکسی می تواند با برنامه ریزی، هدف گذاری، تمرین و تلاش به سطح پیشرفته برسد.

راه هایی که برای دیگر زبان آموزان مفید هستند، ممکن است دیگر برای شما مفید نباشند. هنگامی که وارد مرحله پیشرفته می شوید، دیگر نیازهای افراد مشابه نیستند. ممکن است دوست شما، که او هم در سطح پیشرفته است، از نظر شنیداری (لیسنینگ) خیلی قوی باشد، اما در گرامر متوسط باشد. شما گرامر را در حد عالی بدانید، اما هنگام خواندن (ریدینگ) و درک مطلب مشکلاتی داشته باشید. از این جا دیگر برنامه پیشرفت بیش از این که به کلاس و معلم وابسته باشد، به خودِ شما وابسته است. حالا دیگر باید طرح درس پیشرفته زبان آموزی خودتان را طراحی کنید. آقای مترجم به شما کمک می کند تا مسیر صحیح را پیدا کنید؛

چرا باید طرح درس پیشرفته خود را طراحی کنید؟

هنگامی که تازه کارها یادگیری یک زبان خارجی را آغاز می کنند، همه در یک نقطه هستند. دانسته ها و نادانسته های مشترکی دارند و به دنبال آن نیازهای مشابهی هم دارند. هنگامی که کلاس های سطح متوسطه را به پایان می رسانند، مهارت ها و نیازهای آنها تغییرات فراوانی کرده است. با شروع دوره پیشرفته تفاوت ها بیشتر و بیشتر می شوند. به همین دلیل است که در دوره پیشرفته یادگیری زبان به برنامه آموزشی شخصی تری نیاز داریم.

به عنوان یک زبان آموز دوره پیشرفته، از مهارت های خود آگاه تر هستید و می دانید چه نیازها و ضعف هایی دارید. شیوه های زبان آموزی متعدد را امتحان کرده اید و می دانید کدام یک برای شما جذاب تر و مناسب تر هستند. توانایی های مختلف خود را می شناسید و می دانید کدام توانایی جنبی می تواند در زبان آموزی به کمک شما بیاید. معمولا هنگامی که زبان آموز سطح ابتدایی یا متوسطه باشید درک درستی از مهارت ها و نیازهای خود ندارید.