یاسمین صدری نوشته آموزش زبان 31 ارديبهشت 1398 خواندن 2286 دفعه
(6 رای‌ها)
کتاب ۵۰۴ لغت ضروری زبان انگلیسی  (Absolutely Essential Words 504) پرتکرارترین و پرکاربردترین لغات زبان انگلیسی را از کتاب‌ها، مجلات، مطبوعات، فیلم‌ها و مکالمات روزمره انگلیسی زبانان گردآوری کرده است. این کتاب شامل ۴۲ درس  و هر درس شامل ۱۲ لغت است که توسط Jalius Liebb , Murry Brombery و Arth Traiger  در ۲۰۶صفحه  نوشته شده است و انتشارات   Barrons Educational Series آن را منتشر کرده‌. 

 504

در این مطلب به بررسی کتاب ۵۰۴ می‌پردازیم و به شما راهکارهایی برای هرچه بهتر حفظ کردن لغات را ارائه می‌دهیم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره کتاب  ۱۱۰۰ نیزمی‌توانید به مطلبی دیگر از آقای مترجم سر بزنید‌‌.

اهمیت یادگیری لغت های جدید

اگر شما نیز قصد دارید زبان جدیدی یاد بگیرید باید بدانید که یادگیری لغات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لغات و واژگان پایه و اساس یک زبان را تشکیل می‌دهند. با در کنارهم قرار گرفتن این لغات، اصطلاحات پیچیده‌تر و حتی ساخت‌های گرامری تشکیل می‌شوند. برای درک بهتر اهمیت یادگیری واژگان از شما می‌خواهم خاطره‌ای از یکی از اساتید بریتانیایی که مدتی در دانشگاه‌های ژاپن تدریس می‌کرده را بخوانید.

روزی او قصد خرید آرد از سوپرمارکت را داشته و جمله‌ای را برای خرید آرد آماده کرده بوده که معنی آن به انگلیسی می‌شد:

Excuse me, where is the....?

ولی مشکلی وجود داشت. او نمی‌دانسته که معنی آرد به ژاپنی چه می‌شود، بنابراین از یکی از دانشجویان ژاپنی خود می‌خواهد معنی آرد flour) ) را به ژاپنی به او بگوید ولی آن دانشجو به اشتباه flower می‌شنود در نتیجه استاد در سوپر مارکت به بخش گل‌ها فرستاده می‌شود. از این داستان متوجه می‌شویم که چه اندازه دانستن لغت می‌تواند در برقراری ارتباط مهم باشد. تنها دانستن یک کلمه آرد بدون به کار بردن هیچ دستور گرامری، می‌توانست او را به هدفش برساند.

از دیگر دلایل مهم یادگیری لغت این است که می‌توانید دقیق‌تر و مختصرتر صحبت کنید. یعنی با به کاربردن کلمات کمتر منظور خود را بهتر به طرف مقابل برسانید.

حال که از اهمیت ویژه یادگیری لغت آگاه شدید باید بدانید که کتاب‌های ۵۰۴ و ۱۱۰۰ واژه ضروری زبان انگلیسی منابع خوبی برای تقویت دایره واژگان هستند.

بیشتر بخوانید

چگونه از ترجمه برای بهبود زبان خود بهره ببریم؟

ساختار کتاب 504 واژه ضروری زبان انگلیسی

کتاب ۵۰۴ واژه ضروری دارای متن‌های کوتاهی است که به شما کمک می‌کند کلماتی را که یادگرفته‌اید در متن ببینید و از این طریق باعث تقویت درک مطلب شما می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب که سبب تمایز آن با سایر کتاب‌های وکب شده وجود تمرینات به صورت جای خالی (fill-in-the-blanks exercises) است. انجام این تمرینات باعث تثبیت کلمات در ذهن‌تان می‌شود و همچنین از این طریق می‌توانید میزان پیشرفت خود در یادگیری کلمات را بسنجید.

چگونه لغت های 504 را حفظ کنیم

یکی از مشکلات اساسی افراد در حفظ لغات کتاب۵۰۴ این است که پس از چند هفته کلماتی را که حفظ کرده‌بودند، فراموش می‌کنند و حفظ کردن دوباره این لغات امری خسته‌کننده و کسالت‌آور می‌شود. در ادامه به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند هرچه بهتر نه تنها لغات این کتاب بلکه همه لغات انگلیسی را حفظ کنید و از حفظ کردن آن‌ها لذت ببرید.

  • روش اول: جمله‌سازی

برای حفظ کردن لغت سعی کنید آن‌ها را در جملات به کار ببرید و با استفاده ازجملات آن‌ها را حفظ کنید. بهتر است جملاتی که انتخاب می‌کنید مربوط به زندگی روزمره خودتان باشد تا حفظ کردن آن ساده ‌تر شود. مغز شما چیزی را که مربوط به زندگی واقعی و روزمره‌تان باشد را  سریع‌تر پردازش می‌کند بنابراین راحت‌تر می‌توانید آن را به یاد آورید. مثلا اگر همیشه با خواهر و برادرتان دعوا می‌کنید از این قضیه می‌توانید برای ساختن جمله با  کلمهquarrel  استفاده کنید.

I always quarrel with my brother.

و همین طور واقعی بودن این جملات به شما کمک می‌کند هنگام خواندن دوباره آن‌ها سریعا آن شرایط را تجسم کنید و معنی کلمه به خوبی در ذهن شما حک می‌شود.

مزیت دوم استفاده از این روش این است که وقتی کلمه را در جمله استفاده می‌کنید، طرز به کاربردن درست آن در جمله را به خوبی یاد می‌گیرید.

بیشتر بخوانید

حتما دفتر خاطرات یادگیری زبان از وبسایت آقای مترجم را مطالعه کنید.

  • روش دوم: نمانیک 

کلمه مورد نظرتان را به یک کلمه در زبان مادری‌تان ربط بدهید. مثلا با دیدن کلمه

Linger  به یاد کلمه‌ لنگر می‌افتید و در اصطلاح روزانه می‌گوییم لنگر انداختن و ماندن. پس linger به معنی ماندن است. 

این روش به نمانیک معروف است. سال‌هاست که افراد زیادی در سرتاسر جهان ازاین روش استفاده می‌کنند و از نتایج آن بسیار راضی هستند. شما نیز می‌توانید به سادگی این روش را امتحان کنید.

  • روش سوم: استفاده از فلش کارت

اگر حافظه تصویری خوبی دارید می‌توانید از فلش کارت استفاده کنید. یکی از مزایای این روش این است که به راحتی می‌توانید آن‌ها را همیشه و درهر مکانی نزد خود داشته باشید و در زمان‌هایی که در ا توبوس، مترو و یا در اتاق انتظار پزشک به سر می‌برید به جای گله و شکایت به تقویت زبان خود بپردازید.

خرید فلش کارت 504

این سه روش از پرکاربردترین‌ و موثرترین روش‌های حفظ کردن لغت هستند.

دانلود رایگان PDF کتاب 504 لغت ضروری

سایت آقای مترجم این فایل را برای شما کاربران عزیز اماده کرده است.

دانلود کتاب

اگر سوالی ذهن‌تان را مشغول کرده می توانید از کارشناسان آقای مترجم بپرسید.

ارتباط با کارشناسان آقای مترجم

برای آشنایی با روش‌های دیگری همچون گوش کردن به موسیقی یا فیلم دیدن برای تقویت واژگان می‌توانید از مطالب دیگری از وب‌سایت آقای مترجم استفاده کنید.

 

یاسمین صدری

یاسمین صدری هستم

دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه اصفهان

از کودکی به زبان انگلیسی علاقه زیادی داشتم و در سن ۱۶ سالگی مدرک زبان انگلیسی خود را از کانون زبان ایران دریافت کردم

در حال حاضر در حال یادگیری زبان آلمانی در کانون زبان هستم

ارسال یک نظر